Kolumbijská vláda podepsala s FARC novou mírovou dohodu. O té voliči rozhodovat v referendu nebudou

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2016 22:33
Kolumbijská vláda ve čtvrtek podepsala s povstalci z organizace FARC mírovou dohodu, která má v zemi ukončit více než padesátiletou občanskou válku. Jde o v krátké době již druhou takovou dohodu. Ta první byla v říjnovém referendu odmítnuta kolumbijskými voliči. O nové už hlasovat lidé nebudou, schvalovat ji budou pouze obě komory parlamentu. Podle odpůrců se však nová dohoda příliš neliší od té původní. Nelíbí se jim zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a hlava gerily FARC Timochenko.
Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos a hlava gerily FARC Timochenko. | Foto: Reuters

Bogotá - Kolumbijská vláda a povstalci z organizace Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) ve čtvrtek v Bogotě podepsali novou mírovou dohodu, která má ukončit více než půlstoletí trvající konflikt v zemi. Informují o tom světové tiskové agentury. Jde o druhou, upravenou verzi dohody; tu první odmítli kolumbijští voliči v říjnovém referendu.

"Ať slovo je jedinou zbraní Kolumbijců," prohlásil po slavnostním podpisu lídr FARC Rodrigo Londoňo, známý také jako Timoleón Jiménez či Timošenko. Podle šéfa FARC revidovaná dohoda zakotvila "důležité změny předchozího textu". Spolu s ním podepsal dohodu kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který za ukončení konfliktu dostal letos Nobelovu cenu za mír.

Mírová dohoda byla symbolicky podepsána perem, které bylo vyrobeno z nábojnic. "Nesmíme ani o minutu odkládat uvedení dohody do praxe," prohlásil po podpisu kolumbijský prezident. Uvedl rovněž, že očekává schválení dohody v Kongresu již příští týden a že 90 dní poté začne odzbrojování povstalců.

"FARC jako ozbrojená skupina přestane existovat... Zločiny proti lidskosti budou vyšetřeny a jejich aktéři odsouzeni," prohlásil kolumbijský prezident. Právě obavy, že povstalci uniknou trestům, jsou jedním z argumentů odpůrců dohody.

Lídr FARC se v projevu na dnešním ceremoniálu v Bogotě zmínil i o budoucím americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. "Doufáme, že Trumpova vláda bude hrát vedoucí úlohu ve světovém míru," prohlásil Londoňo.

Novou dohodu, která byla dojednána 12. listopadu v Havaně, již vláda voličům k lidovému hlasování nepředloží. Schvalovat by ji měly zřejmě už příští týden obě komory parlamentu. Odpůrci původní dohody nesouhlasí ani s touto novou, která se podle nich jen málo liší od té první. Příznivci dokumentu však mají podle kolumbijských médií v parlamentu dost hlasů na to, aby návrh prošel.

Původní dohoda o konci více než padesátileté občanské války v Kolumbii, která si vyžádala životy čtvrt milionu lidí, byla podepsána letos 26. září. Předcházela jí čtyřletá jednání v Havaně. Voliči ji ale 2. října v referendu odmítli. Jejím odpůrcům, které vede exprezident a senátor Álvaro Uribo, se nelíbí zejména to, že se někdejší povstalci budou moci účastnit politického života.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy