Přehledně: Nobelovu cenu si převezmou kolumbijský prezident i kritik Trumpa

Michelle Hansen Michelle Hansen
10. 12. 2016 8:54
Ekonomové, chemici i kolumbijský prezident. Ti a někteří další v sobotu oficiálně převezmou letošní Nobelovy ceny. Prestižní ocenění dostanou ve švédském Stockholmu, zemi zakladatele této prestižní ceny Alfréda Nobela. Má to ale jednu výjimku v případě Nobelovy ceny za mír. Tu její laureáti dostávají na radnici v norském hlavním městě Oslo. Každý z oceněných Nobelovou cenou získá v přepočtu 23 milionů korun. Ocenění se udělují za chemii, fyziku, ekonomii, lékařství, literaturu a mír.
Bob Dylan.
Bob Dylan. | Foto: Reuters

Nobelova cena za literaturu - Bob Dylan

"Za vytvoření nové formy básnického vyjádření v oblasti velké tradice amerického písničkářství."

Bob Dylan, vlastním jménem Robert Zimmermann, je vůbec prvním muzikantem, oceněným v této kategorii.

Dylanovy texty už na začátku jeho kariéry odkazovaly na nerovnost a nespravedlnost v USA. Bojoval za práva dělníků, chudých lidí, stavěl se naopak proti tehdejšímu institucionalizovanému rasismu. V šedesátých letech se účastnil protestů proti válce ve Vietnamu. Bývá označován za "hlas své generace".

Bob Dylan se nakonec ceremonie ve Stockholmu nezúčastní. Omluvil se kvůli údajným koncertním povinnostem. Dlouho mlčel i k tomu, zda cenu vůbec převezme. To se Nobelově akademii nelíbilo a jeho jednání označila za "neslušné". 

Na slavnostním předání zazní Dylanova nejznámější skladba "Like a rolling stone" v podání americké zpěvačky a textařky Patti Smithové. 

 

Právě se děje

před 55 minutami

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy