Ústavní soud dal Aleně Vitáskové šanci na vyšší odškodnění za stíhání v solární kauze

ČTK ČTK
14. 5. 2024 14:40
Ústavní soud dal Aleně Vitáskové šanci na vyšší odškodnění za stíhání v solární kauze

Ústavní soud dal bývalé předsedkyni Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové šanci na vyšší odškodnění za nezákonné stíhání v kauze licencí pro solární elektrárny. Justice porušila její práva na soudní ochranu a náhradu škody. Znovu musí rozhodnout Obvodní soud pro Prahu 2. Vitásková žádala od státu za nemajetkovou újmu 48,55 milionu korun. Získala jen 600 tisíc korun, z toho 450 tisíc jí přiznalo ministerstvo spravedlnosti a 150 tisíc korun vysoudila.

Ústavní soudci odškodnění označili za nepřiměřeně nízké vzhledem k okolnostem kauzy, zejména kvůli tomu, že Vitásková čelila reálné hrozbě vysokého nepodmíněného trestu. Krajský soud v Brně ji v únoru 2016 poslal na 8,5 roku do vězení. Odvolací soud ji osvobodil.

"Žila 23 měsíců s tím, že jí hrozí 8,5 roku nepodmíněného trestu. Tuto skutečnost soudy vůbec nezohlednily," řekl novinářům soudce zpravodaj Tomáš Lichovník. Právě v tomto bodě se případ liší od jiných kauz, které skončily zproštěním. O kolik má odškodnění stoupnout, ústavní soudci konkrétně neřekli. Vitásková se vyhlášení nálezu nezúčastnila.

 

Právě se děje

Další zprávy