Přehledně: Nobelovu cenu si převezmou kolumbijský prezident i kritik Trumpa

Michelle Hansen Michelle Hansen
10. 12. 2016 8:54
Ekonomové, chemici i kolumbijský prezident. Ti a někteří další v sobotu oficiálně převezmou letošní Nobelovy ceny. Prestižní ocenění dostanou ve švédském Stockholmu, zemi zakladatele této prestižní ceny Alfréda Nobela. Má to ale jednu výjimku v případě Nobelovy ceny za mír. Tu její laureáti dostávají na radnici v norském hlavním městě Oslo. Každý z oceněných Nobelovou cenou získá v přepočtu 23 milionů korun. Ocenění se udělují za chemii, fyziku, ekonomii, lékařství, literaturu a mír.
Foto: Reuters

Nobelova cena za fyziku - David J. Thouless, Duncan Haldane a J. Michael Kosterlitz

"Za teoretické objevy topologických fázových přechodů a topologických stavů hmoty." (Topologie je odvětví matematiky, které se zabývá obecným výkladem pojmu hmoty a jejích forem - pozn. red.)

Topologické fáze přechodu jsou například fáze přeměny z jednoho skupenství do druhého. Tedy, když taje led a promění se ve vodu.

Podle Nobelovy akademie umožnily objevy oceněných vědců pokrok v teoretickém chápání tajemství hmoty. Díky jejich průkopnické práci se teď hledají nové formy hmoty.

"Hodně lidí vkládá naděje do budoucích objevů ve vědních oborech matematiky a elektroniky," uvádí prohlášení Nobelovy nadace.

Vědci studovali například látky, které se chovají jako tekutina, ale mají nulovou viskozitu (vnitřní tření). Objevili supratekuté víry, které se točí - právě kvůli nulovému tření - bez zpomalení a nekonečně dlouho. A pokud se do nich pustí elektrický proud prostřednictvím supravodiče, nevykazují žádné známky odporu.

 

Právě se děje

Další zprávy