Přehledně: Nobelovu cenu si převezmou kolumbijský prezident i kritik Trumpa

Michelle Hansen Michelle Hansen
10. 12. 2016 8:54
Ekonomové, chemici i kolumbijský prezident. Ti a někteří další v sobotu oficiálně převezmou letošní Nobelovy ceny. Prestižní ocenění dostanou ve švédském Stockholmu, zemi zakladatele této prestižní ceny Alfréda Nobela. Má to ale jednu výjimku v případě Nobelovy ceny za mír. Tu její laureáti dostávají na radnici v norském hlavním městě Oslo. Každý z oceněných Nobelovou cenou získá v přepočtu 23 milionů korun. Ocenění se udělují za chemii, fyziku, ekonomii, lékařství, literaturu a mír.
Foto: Reuters

Nobelova cena za chemii - Jean-Pierre Sauvage, Fraser Stoddart a Bernard Feringa

"Za konstrukci a syntézu molekulárních přístrojů."

Evropský tým vědců sestavil nejmenší přístroj na světě o velikosti molekuly. Zní to jako sci-fi, ale už brzy budou takové přístroje reálně pomáhat při léčbě různých onemocnění.

Vědci začali s výzkumem v devadesátých letech minulého století. Postupně vynalezli miniaturní motor a následně nanoauto.

Přístroj bude využitelný při léčbě různých onemocnění. Roboti by dokázali přivézt léčiva přímo k buňkám napadeným třeba rakovinou.

"Vytvořením miniaturních přístrojů posunuli chemii do jiné dimenze," řekl mluvčí Nobelovy nadace o laureátech.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy