Lubomír Metnar

Armáda dostane děla od francouzské firmy Nexter za 8,5 miliardy korun

Nová děla pro českou armádu koupí ministerstvo obrany od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52 miliardy korun s DPH, informoval v pondělí vládu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Většinu děl zkompletuje v Česku holding Czechoslovak Group, který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny.

Podle ministerstva by smlouva s výrobcem by měla být uzavřena ještě do konce září. Cena zakázky je oproti původním předpokladům asi o 40 procent vyšší, důvodem je podle dřívějšího vyjádření resortu například inflace nebo zdražení surovin.

Obrana od společnosti Nexter zakoupí 52 samohybných houfnic CAESAR. Ve výzbroji české armády nahradí děla DANA, které neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.

Zdroj: ČTK

Vojáky, kteří se podíleli na evakuaci z Afghánistánu, ministr obrany vyznamenal

Vojáci, kteří se v srpnu podíleli na evakuaci Čechů a afghánských spolupracovníků z Kábulu, v pátek dostali na pražském Vítkově resortní vyznamenání. Oceněni byli příslušníci vojenské policie a speciálních sil, piloti i vojáci, kteří evakuaci řídili z České republiky. Někteří účastníci záchranné mise byli vyznamenáni již ve středu, kdy jim předseda vlády Andrej Babiš (ANO) udělil medaili Karla Kramáře.

Česká armáda v srpnu po obsazení většiny Afghánistánu Tálibánem za pomoci tří letů vojenských speciálů z Kábulu odvezla 195 lidí. Evakuováni byli diplomaté a zaměstnanci ambasády, vojenští policisté z jednotky KAMBA, kteří střežili ambasadora a velvyslanectví, afghánští spolupracovníci ministerstva zahraničí a armády i další Afghánci napojení na Českou republiku.

Zdroj: ČTK

Ministr obrany Metnar je s ministry z Francie a Estonska na návštěvě Mali

Český ministr obrany Lubomír Metnar je s ministry obrany Francie a Estonska na návštěvě Mali. Jeho pracovní cestu do této západoafrické země potvrdil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Na programu ministrů je návštěva misí EUTM a Takuba, ale také společné jednání s vedoucími představiteli Mali.

Ministři podle francouzského prohlášení na místě oznámí plnou operační schopnost mise Takuba, která se má podílet na výcviku maliských vojáků v boji s džihádisty, a ve čtvrtek se setkají s prozatímním prezidentem Bahem Ndawem a ministrem obrany Sadiem Camarou. Následně podle AFP navštíví vojáky v terénu.

"Stabilita v oblasti Sahelu je pro Evropu velmi důležitá. Proto jsme součástí mezinárodních sil v Mali a naši vojáci zde odvádějí skvělou práci. V loňském roce jsme veleli jednotkám celé výcvikové mise EU a v roce 2022 bychom chtěli znovu," uvedl k cestě Metnar. Česká média nedávno informovala, že ministr obrany, který na přelomu ledna a února prodělal covid-19, byl kvůli plánované návštěvě českých vojáků v Mali očkován proti koronaviru.

Zdroj: ČTK

Převod slibovaných pěti miliard korun z rozpočtové rezervy ministerstvu obrany vláda schválila, uvedl ministr Metnar

Zdroj: ČTK
Pokračovat