Lubomír Metnar

Ministr obrany Metnar je s ministry z Francie a Estonska na návštěvě Mali

Český ministr obrany Lubomír Metnar je s ministry obrany Francie a Estonska na návštěvě Mali. Jeho pracovní cestu do této západoafrické země potvrdil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Na programu ministrů je návštěva misí EUTM a Takuba, ale také společné jednání s vedoucími představiteli Mali.

Ministři podle francouzského prohlášení na místě oznámí plnou operační schopnost mise Takuba, která se má podílet na výcviku maliských vojáků v boji s džihádisty, a ve čtvrtek se setkají s prozatímním prezidentem Bahem Ndawem a ministrem obrany Sadiem Camarou. Následně podle AFP navštíví vojáky v terénu.

"Stabilita v oblasti Sahelu je pro Evropu velmi důležitá. Proto jsme součástí mezinárodních sil v Mali a naši vojáci zde odvádějí skvělou práci. V loňském roce jsme veleli jednotkám celé výcvikové mise EU a v roce 2022 bychom chtěli znovu," uvedl k cestě Metnar. Česká média nedávno informovala, že ministr obrany, který na přelomu ledna a února prodělal covid-19, byl kvůli plánované návštěvě českých vojáků v Mali očkován proti koronaviru.

Zdroj: ČTK

Převod slibovaných pěti miliard korun z rozpočtové rezervy ministerstvu obrany vláda schválila, uvedl ministr Metnar

Zdroj: ČTK

Metnar kvůli škrtům v armádním rozpočtu nehodlá rezignovat na post ministra obrany

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nehodlá rezignovat kvůli v pátek schválenému přesunu deseti miliard korun z rozpočtu jeho resortu do vládní rozpočtové rezervy. Řekl to České televizi. Očekává, že se peníze do rozpočtu obrany vrátí začátkem roku. Sněmovna dnes schválila návrh KSČM, kterým strana podmiňovala podporu návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ten následně dolní komora hlasy ANO, ČSSD a KSČM podpořila.

V červnovém rozhovoru s ČTK Metnar uvedl, že pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, nechtěl by nadále zůstávat na svém postu. Také náčelník generálního štábu Aleš Opata důrazně odmítl snahy KSČM o snižování armádního rozpočtu. Mimo jiné varoval, že bez modernizace armády se Česko stane černým pasažérem a "trapným vyžírkou" v Severoatlantické alianci (NATO), se kterým sdílí společnou obranu.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je přesun deseti miliard korun z rozpočtu obrany do rezervy jen dočasný. Vládě se sice nelíbí, ale musela zvolit menší zlo a zabránit provizoriu, uvedl. Babiš řekl, že má ze schválení rozpočtu obrovskou radost. "Museli jsme vydat obrovskou energii a čas, abychom to prosadili," uvedl. Kabinet podle něj vyhověl požadavku KSČM, aby Česku nehrozilo rozpočtové provizorium. "Vláda nemůže dělat jen to, co považuje za správné, musíme hledat kompromisy," dodal.

Podobně se vyjádřil i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Sociální demokracie podle jeho slov na podporu rozpočtu kývla po slibu premiéra, že vláda navrhne v lednu převod stejné částky zpět do rozpočtu armády. 

"Sociální demokracie svými pěti hlasy ve vládě podpoří příslušné rozpočtové opatření, kterým ty peníze převede zpátky," řekl. Bez rozpočtu by hrozil podle Hamáčka v Česku chaos.

Zdroj: ČTK
Pokračovat