léky

Výpadkům léků mají bránit povinné zásoby na několik týdnů, řekl Válek

Ministerstvo zdravotnictví plánuje podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) legislativní změnu, která má omezit výpadky zásadních léků. Distributoři by u nich měli držet zásobu na několik týdnů. Řekl to při návštěvě premiéra Petra Fialy (ODS) na ministerstvu zdravotnictví.

"Moje představa je, že bych chtěl mít u každé skupiny léků jeden či dva, u které by distributor držel zásobu několika týdnů," řekl Válek. Dodal, že v dohledné době ministerstvo návrh představí. Výpadky léků jsou podle něj ale často celosvětové, také kvůli nešťastné strategii výrobců přenášet výrobu do levnějších zemí v Asii.

Chystá také nový takzvaný screening, kdy by zdravotní pojišťovny měly zvát muže na preventivní vyšetření k odhalení rakoviny prostaty. S premiérem Válek probíral i dostupnost a kvalitu zdravotní péče. "Ani všemi krizemi jsme kvalitu péče dostupné pro všechny žádným způsobem neomezili a nesnížili," řekl Fiala. Podle Válka je třeba se zaměřit na dostupnost zejména primární péče a praktických a zubních lékařů ve všech regionech.

Fiala Válka pochválil za zvládání epidemie covidu-19, podle ministra nemocnice už vrátily čekací lhůty u většiny odkládaných plánovaných operací na předcovidovou úroveň. V době epidemie se odkládaly plánované operace, nemocnice si tak vytvářely prostor na péči o pacienty nakažené koronavirem. "U některých plánovaných operací se dostáváme na stejné čekací doby jako před covidem," doplnil Válek. Nemocnicím poděkoval, podle něj pracují na 130 procent, aby čekací lhůty zkrátily.

Zdroj: ČTK

SÚKL stahuje z prodeje Paralen ve formě čípků. Je pětkrát silnější, než uvádí obal

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje lék Paralen 500MG SUP 5 ve formě čípků. Obal léčiva obsahuje nesprávné informace o síle účinné látky. Uvedla to mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. Pacienti, kteří mají doma šarži CLB01205, by podle doporučení měli léčivo vrátit do lékárny. Dostanou jiné, nebo jim lékárník vrátí peníze.

"V krabičce (vnějším obalu), na které je uvedena síla léčivého přípravku 500 mg, se může nacházet vnitřní obal (blistr) s vytištěnou sílou léčivého přípravku 100 mg, avšak obsahující čípky s obsahem léčivé látky 500 mg," informovala mluvčí. Pokud je na blistru uvedena síla 100 mg, měl by pacient přestat léčivý přípravek užívat a vrátit jej do lékárny k likvidaci.

"Pokud pacient užíval nebo užívá vyšší počet čípků, než je doporučeno v příbalovém letáku, nebo byl čípek podán dítěti do 12 let s hmotností do 40 kilogramů, musí ihned přestat léčivý přípravek užívat a neprodleně vyhledat lékaře," doplnila Brunclíková.

Pacienti mají nárok na vrácení peněz bez nutnosti předložení účetního dokladu, a to za načatá i nenačatá balení. Lék mohou vracet do konce roku. S dotazy se mohou obrátit na e-mail: [email protected] nebo na tel.: +420 233 086 111.

Zdroj: ČTK

Brněnská Úrazová nemocnice dostala pokutu 300 tisíc korun za dohody na dodávky léků

Brněnská Úrazová nemocnice, kterou provozuje město, dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 300 tisíc korun za rámcové dohody na dodávky léků s Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně. Původně byla pokuta 450 tisíc korun, nemocnice ale podala rozklad a předseda ÚOHS Petr Mlsna ji svým rozhodnutím snížil. Pokuta je pravomocná a nemocnice ji musí zaplatit. 

"Nemocnice uzavřela bez zadávacího řízení čtyři rámcové dohody k zajištění dodávek léčivých přípravků a zdravotnických prostředků od dodavatele Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně s tím, že se jedná o tzv. horizontální spolupráci. Podle Úřadu však nebyly zákonné podmínky horizontální spolupráce splněny," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Uzavřené dohody pokrývaly období prosince 2019, ledna 2020, února 2020 a dobu neurčitou od března 2020. Takzvanou formu horizontální spolupráce lze použít v případě, že dva zadavatelé veřejných zakázek spolupracují na dosažení společného cíle, kterým je zajišťování veřejných potřeb. To se ale v tomto případě nestalo, což potvrdil i Petr Mlsna ve svém rozhodnutí.

 

Zdroj: ČTK
Pokračovat