Kvůli dotaci lhali, že staví továrnu. Podmínka byla moc mírná, řekl odvolací soud

Marek Pokorný Marek Pokorný
26. 3. 2016 17:46
Přísnější trest může očekávat šestice mužů, která vylákala dvanáctimilionovou dotaci na rekonstrukci opuštěné budovy po sovětské armádě v Milovicích. Ve skutečnosti však byla budova už zcela opravena. Za to, že si rekonstrukci a veškeré práce vymysleli, jim před rokem udělil Městský soud v Praze tříleté podmínky. Odvolací soud ale přikázal projednat případ znovu. Podle něj by měl tresty zvýšit – vše prý nasvědčuje tomu, že jednali jako organizovaná skupina.
Petr Matoušek, který původně jako jediný dostal nepodmíněný trest šesti let vězení.
Petr Matoušek, který původně jako jediný dostal nepodmíněný trest šesti let vězení. | Foto: Marek Pokorný

Praha/Milovice – Majitel prosperující firmy na zařízení interiérů a výstavních expozic IRE Petr Kotvas se počátkem roku 2007 rozhodl razantně rozšířit své podnikání: Koupil a za zhruba dvacet milionů korun zrekonstruoval vybydlený objekt po sovětské armádě v Milovicích na Nymbursku.

To jej a dalších šest lidí nakonec dostalo k soudu. Poté, co na vlastní náklad provedl rekonstrukci, totiž Kotvas zjistil, že na ni mohl dostat dotace. Pokusil se to proto „napravit“ a žádost podal dodatečně. Jenže zalhal, že rekonstrukci továrny bude teprve provádět. A předkládal i falešné doklady o provedených pracích.

Na případ přišla policie a Kotvas a jeho společníci skončili před soudem. A soudce Městského soudu v Praze Jiří Říha šesti lidem včetně Kotvase rozdal tříleté podmíněné tresty. Hlavní organizátor Josef Matoušek pak dostal šestiletý trest – přitížilo mu i to, že figuroval v několika dalších případech podvodných dotací.

Městský soud nyní začal řešit případ znovu: Vrchní soud v Praze totiž jeho původní verdikt zrušil. Hlavní věc, kterou mu vytkl, bylo to, že tresty byly příliš nízké.

Byla to organizovaná skupina

Podle vrchního soudu si obžalovaní postup důkladně vzájemně koordinovali. "Je třeba se zabývat tím, jestli trestné činy nespáchali jako členové organizované skupiny," uvedl soudce vrchního soudu Pavel Zelenka.

Prvoinstanční soud přitom v předchozím verdiktu snížil tresty pod minimální hranici, která je v případě dotačního podvodu pět let. A zdůvodnil to polehčujícími okolnostmi i tím, že v případě, že nebudou ve vězení, budou mít větší možnost splácet způsobenou škodu.

Polehčující okolnosti soudce Zelenka odmítl. „Lze vyzdvihnout výraznou převahu okolností přitěžujících,“ uvedl. Jednou z nich je právě to, že podle všeho jednali jako organizovaná skupina. Prvoinstanční soud musí podle něj také doplnit dokazování, aby byla vina nepochybná. Nicméně dodal, že to, že se obžalovaní uvedeného činu dopustili, "hraničí s jistotou".

Ta, co odsoudila Dalíka

V jedné věci je ovšem rozhodnutí vrchního soudu pro Kotvase příznivé. Prvoinstanční soud mu totiž přikázal, aby uhradil způsobenou škodu 12 milionů korun. To ale podle soudce Zelenky neměl. Poškozené ministerstvo průmyslu a obchodu si totiž řádně nepřihlásilo svůj nárok. "V novém řízení před soudem prvního stupně je tak vyloučeno, aby bylo vůbec rozhodováno o povinnosti obžalovaného Petra Kotvase k náhradě škody," uvedl Zelenka. 

Případ nyní dostala na stůl soudkyně Veronika Čeplová. Ta počátkem února poslala na pět let do vězení za korupci při nákupu pandurů Marka Dalíka, který byl v té době pravou rukou premiéra Mirka Topolánka. 

Soudkyně Městského soudu v Praze potrestala Marka Dalíka, bývalou pravou rukou premiéra Mirka Topolánka, pětiletým vězením a pětimilionovou pokutou. | Video: Jaroslav Spurný
 

Právě se děje

Další zprávy