Krkonoše

V Krkonoších někdo rozdělal oheň. Mohlo hořet i u nás, zlobí se národní park

Navzdory výstraze před vznikem požárů ve volné přírodě v noci na čtvrtek na hřebenech Krkonoš někdo rozdělal oheň. Jen shodou okolností nevznikl požár, řekl ve čtvrtek mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. S výstrahou se pojí také zákaz rozdělávání ohňů. Správa parku minulý týden vydala varování před požáry a vyzvala návštěvníky hor, aby se vyvarovali rozdělávání a udržování otevřených ohňů, v lesích je zakázáno i kouřit.

"Všichni sledujeme, co se děje v Českém Švýcarsku a u nás na hřebenech v Černém sedle nad Martinovkou si v noci někdo rozdělal otevřený oheň! A jelikož je tam dřeva málo, tak k tomu použili tyče, které tam má Horská služba jako zimní značení. Ráno to sotva zalili, možná vodou z lahve, kterou jsme nalezli poblíž," uvedl na webu Drahný.

Podle něj na nedostatečně uhašené ohniště ráno narazil člen Horské služby Krkonoše. "Nebýt pracovní cesty kolegy z Horské služby, který ještě teplé ohniště nalezl, a nahlásil, a našeho strážce, který jej přinesenou vodou dohasil, tak jsme mohli Českému Švýcarsku směle konkurovat," uvedl Drahný.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v části dotační krkonošské kauzy

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání proti zprošťujícímu rozhodnutí soudů v části takzvané krkonošské kauzy, která se týká ukládání zeminy u Pece pod Sněžkou a dotací pro Herní krajinu Pecka. Řízení bude pokračovat u Nejvyššího soudu. Na webu Nejvyššího státního zastupitelství o tom v pondělí informoval mluvčí Petr Malý. Podat dovolání v neprospěch obviněných navrhl krajský státní zástupce v Hradci Králové. Navrhované dovolání směřovalo proti zprošťujícímu rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové, které následně potvrdil Vrchní soud v Praze.

Odvolací vrchní soud začátkem května pravomocně potvrdil osvobození všech devíti obžalovaných, včetně starosty Pece pod Sněžkou Alana Tomáška nebo bývalého ředitele Správy Krkonošského národního parku Jana Hřebačky. Takzvané dovolání je mimořádný opravný prostředek.

Zdroj: ČTK

Po srážce dvou lyžařů na sjezdovce ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších zemřel 50letý Polák. Jde o první tragické úmrtí na sjezdovce v zimní sezoně v ČR.

Zdroj: ČTK

Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku stojí kvůli větru

Silný vítr dnes zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu zůstal v provozu. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli vlekaři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Když je horní úsek mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku je dnes v provozu od 08:00 do 18:00. Lyžaře ani běžkaře nepřepravuje.

Dnes dopoledne byla na Sněžce nula a panovalo jasné slunečné počasí. Na hřebenech Krkonoš je 100 až 150 centimetrů sněhu. Po nočním ochlazení na sněhu vznikla ledová krusta, uvedla horská služba. Lavinové nebezpečí v Krkonoších je od pátku na nejnižším prvním stupni z pětibodové stupnice.

Zdroj: ČTK

Horská služba varuje před poškozeným značením na Obřím hřebeni, hrozí i laviny

Horská služba v Krkonoších upozorňuje na poškozené tyčové značení na turistické cestě na Obřím hřebeni mezi vrcholem Sněžky a Jelení boudou. V Krkonoších nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály, značí mírné nebezpečí, uvedla ráno na webu Horská služba Krkonoše. Na hřebenech je okolo 110 až 150 cm sněhu, více ho je na závětrných svazích a odrhových zónách. Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Vítr má během dne zesilovat, aktuální informace o provozu lanové dráhy jsou na webu.

Kabinová lanovka na Sněžku má dva úseky, z Pece na Růžovou horu a z Růžové hory na Sněžku a může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Dolní úsek byl ráno v provozu. Když je horní úsek mimo provoz, mohou se lidé z Růžové hory na Sněžku vydat pěšky, trasa měří 2,5 kilometru. Lyžaře ani běžkaře lanovka nepřepravuje.

Zdroj: ČTK

V Krkonoších stouplo nebezpečí lavin na třetí stupeň, hrozí silný vítr

Na české straně Krkonoš ode dneška opět platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Tento stupeň je charakterizován jako značné lavinové nebezpečí. Horská služba Krkonoše kvůli silnému větru a sněžení nedoporučuje hřebenové túry, uvedla na svém webu. V sobotu kleslo lavinové nebezpečí na české straně hor na druhý stupeň. Polská horská služba drží třetí stupeň stále. Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, vítr tam dosahuje rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu.

Meteorologové na dnešek zejména pro horské oblasti vydali výstrahu před vydatným sněžením a silným větrem.

Zdroj: ČTK

Za požár penzionu v Krkonoších mohla závada na elektroinstalaci nebo komínu

Příčinou nedělního požáru penzionu Lesní zátiší v Horní Malé Úpě na hřebenech Krkonoš zřejmě byla technická závada na elektroinstalaci nebo závada komínu. Řekla to mluvčí hasičů Martina Götzová. Požár, který se obešel bez zranění, zničil podkroví penzionu. Škodu hasiči odhadli na 900 tisíc korun.

"Vyšetřovatelé zjistili, že požár vznikl v podkroví v meziprostoru mezi sádrokartonem a střešní konstrukcí. Jako možné příčiny lze vyloučit úmyslné nebo nedbalostní jednání," uvedla mluvčí.

Vyšetřovatel hasičů proto podle ní dál pracuje s verzemi, že požár mohl vzniknout technickou závadou elektroinstalace nebo komínového tělesa. Na zjišťování příčiny ohně budou pracovat také specialisté v oboru elektro z Institutu ochrany obyvatelstva. "Budou zpracovávat odbornou expertizu, která by mohla pomoci přesnou příčinu objasnit," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK

Soud zprostil obžaloby všech devět obžalovaných v takzvané krkonošské kauze

Hradecký krajský soud zprostil obžaloby všech devět obžalovaných v kauze dotačního podvodu a poškození přírody v Krkonoších, takzvané. krkonošské kauze. Verdikt je nepravomocný. Předseda senátu Petr Mráka jej začal číst po 8:30. Odůvodnění rozsudku se očekává později.

Takzvaná krkonošská kauza, ve které figuruje devět obžalovaných, z toho osm lidí a jedna firma, má vztah k městu Pec pod Sněžkou a území v péči Správy KRNAP. Obžaloba byla podána pro trestné činy pokusu dotačního podvodu, pokusu poškození finančních zájmů EU a poškození a ohrožení životního prostředí a zneužití pravomoci úřední osoby. Některým obviněným hrozí až 12 let vězení.

Krajský soud případ s přestávkami projednává od 7. září 2020.

Horská služba Krkonoše varuje před silným větrem, může dosahovat přes 100 km/h

Horská služba Krkonoše vydala na středu výstrahu před silným větrem. Vítr může v Krkonoších v nárazech dosahovat rychlosti nad 72 km/h, na hřebenech nad 108 km/h. Horní úsek kabinové lanovky na Sněžku ráno zastavil silný vítr, vyplynulo z webů horské služby a lanové dráhy. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 km/h.

"Doporučujeme, aby se lidé drželi mimo hřebeny Krkonoš, raději v nižších částech hor," řekl náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Podle polské horské služby bylo ráno na Sněžce 7,8 stupně Celsia a vítr dosahoval rychlosti přes 70 km/h.

Meteorologové ve středu pro Královéhradecký kraj předpovídají skoro jasno až polojasno, během dne od západu polojasno až oblačno. Nejvyšší denní teploty by měly být mezi 19 až 22 stupni Celsia, na horách 12 až 15 stupňů. Silný vítr očekávají především na horách.

Zdroj: ČTK
Pokračovat