Krkonoše

V Krkonoších začalo platit nové vymezení zón a klidových území

V Krkonošském národním parku ve středu začalo platit vymezení nových zón ochrany přírody. Člení území národního parku do čtyř zón ochrany přírody namísto tří. Ve středu byla v Krkonoších také vyhlášena tři klidová území, kde mohou turisté chodit jen po značených trasách. Nové rozčlenění do zón by mělo platit 15 let.

Běžného návštěvníka hor by nová zonace neměla při jeho výletech nijak ovlivnit. "Zonace především určují, jak o danou lokalitu mají správy našich čtyř národních parků pečovat," uvedl dříve ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Nejchráněnější přírodní zóna má 7328,5 hektaru, tedy 20,2 procenta rozlohy národního parku v Krkonoších. Ponechá se pouze přírodním procesům.

Zdroj: ČTK

Horská služba varuje před silným větrem v Krkonoších, horní úsek lanovky na Sněžku nejezdí

Horská služba Krkonoše varuje před silným větrem. Výstraha platí pro celé hory. Na hřebenech může v nárazech dosahovat rychlosti přes sto kilometrů v hodině, vyplynulo z ranního hlášení krkonošské horské služby. Kvůli silnému větru se ráno nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, která může být v provozu do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. V lavinových katastrech by měl i dnes platit druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice.

Zdroj: ČTK

Doprava do Špindlerova Mlýna a Pece znovu zkolabovala, parkoviště jsou plná

Doprava do lyžařských středisek Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou v pondělí opět zkolabovala. Policie po 11:00 omezila provoz na příjezdových komunikacích, řekla mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková.

Očekává, že odpoledne by se situace mohla začít zklidňovat. Opakuje se situace z neděle, nejhorší situace byla mezi polednem a 14:00.

"Také dnes jsme museli přistoupit k omezení na přístupových trasách. Do obou středisek se tvoří kolony. Je to preventivní a dočasné opatření," řekla Vlčková. Dopravu na příjezdu a ve střediscích regulují posílené policejní hlídky. Turisté a návštěvníci hor během dopoledne ve Špindlerově Mlýně a v Peci pod Sněžkou zaplnili všechna parkoviště.

Zdroj: ČTK

V Krkonoších platí první stupeň lavinového nebezpečí, na hřebenech je silný vítr

V Krkonoších platí první stupeň lavinového nebezpečí, mělo by to tak zůstat i v sobotu. Na hřebenech hor je silný vítr, ráno se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině. 

Při prvním lavinovém stupni z pětibodové stupnice jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa bývají pouze ojediněle. "Uvolnění laviny je možné při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých, nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu," říká Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Na hřebenech je deset až 20 centimetrů sněhu. Více sněhu je na závětrných svazích a ve žlabech.

Pokračovat