Čoudícím kotlům zbývá poslední rok. Vyměnit všechny nestihneme, varují topenáři

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
13. 9. 2021 17:40
Padesátitisícová pokuta hrozí každému, kdo bude od příštího září topit v neekologickém kotli. Dotace na výměnu nevyhovujících topenišť skončí právě za rok. Topenáři se ale shodují, že statisíce zbývajících starých kotlů do té doby vyměnit nestihnou. Ministerstvo životního prostředí proto slibuje, že pokutu promine těm, kdo si o dotaci včas zažádají.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Za šest let kotlíkových dotací se podařilo nahradit novými asi 80 tisíc topenišť v Česku. Dál ale zbývá až 300 tisíc neekologických kotlů první a druhé emisní třídy, ve kterých se topí uhlím nebo dřevem.

O dotace na výměnu bude možné žádat ještě rok, pak program skončí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) by do té doby rád stihl vyměnit dalších alespoň 150 tisíc kotlů. V červenci oznámil, že na to od státu získal 14 miliard, a slíbil, že příspěvek dostane každý, kdo si o něj do 1. září 2022 požádá. 

Horší už bude dostupnost topenářských firem. Podle jejich zástupců není reálné takový počet kotlů do roka vyměnit. Chybí kotle, materiál i řemeslníci. "Takové kapacity v Česku neexistují," upozornil Mojmír Krátký z Asociace podniků topenářské techniky.

 "Když není moc co dělat, za rok se vyměňuje 30 tisíc starých kotlů, když topenáři makají, mohou udělat i 40 tisíc," uvedl Vladimír Stupavský, ředitel Klastru Česká peleta, který zastupuje výrobce.

Topenáři navíc počítají s velkou poptávkou, která roste s krátícím se časem i s čím dál štědřejšími podmínkami dotací. Předpokládají, že se čekací doba na řemeslníky u mnoha firem v příštím roce prodlouží. "V Česku je dlouhodobý nedostatek odborníků, kteří mohou nové kotle instalovat. Velmi vytížené jsou i projekční a montážní firmy,“ uvedl Jiří Karlík ze společnosti Primagras.

Rok navíc

Ministerstvo životního prostředí je optimističtější. "Podle našich údajů by šlo za rok vyměnit až 80 tisíc kotlů. Nižší odhady možná vychází z let, kdy ještě neběžely dotace," řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Pravidla stanovil úřad následovně: kdo nebude mít do 1. září příštího roku vyměněný kotel, ale stihne si požádat o dotaci, tomu bude po další rok promíjet případné pokuty za neekologické topení. "Zákon umožňuje úřadům, pokud vidí snahu, kterou lze objektivně doložit, ukládat nápravná opatření bez sankce," řekl ministr Brabec.

Ministerstvo podle něj doporučí správním úřadům, aby podání žádosti o výměnu zdroje zohledňovaly ve prospěch žadatelů. Roubíčková doplnila, že hranice jednoho roku není striktní, pokuty bude možné promíjet i déle.

Kontrola může přijít i týdny po nahlášení

Dodržování nových pravidel budou kontrolovat obce. Roubíčková ale upozorňuje, že intenzivnější kontroly než doposud nelze očekávat. Obce se budou dál spoléhat zejména na podněty od místních obyvatel.

Pokud bude obec někoho podezírat, že stále topí neekologickým kotlem, pošle mu nejprve písemné upozornění a dá mu možnost sjednat nápravu. Kontrola dorazí, teprve pokud tuto výzvu neuposlechne. Nahlášení a kontrolu může dělit několik týdnů, rychlost bude záviset na jednotlivých obcích.

Ani Stupavský z Klastru Česká peleta nepředpokládá, že výrazně stoupne počet kontrol nebo pokut. "Sankce míří proti obecním čmoudilům, kteří znepříjemňují život sobě a okolí. Když někdo topí čistěji ve starém kotli a nezamořuje čtyři bloky, dost těžko si dovedu představit, že bude mít v prvních měsících nějaké komplikace," uvedl.

"Cílem není postihovat domácnosti. Chceme dosáhnout co nejrychlejšího stažení starých neekologických kotlů, které nám otravují ovzduší a zkracují tak život," potvrdil ministr Brabec.

Až 95 procent úhrady pro nízkopříjmové domácnosti

Nový program Kotlíkové dotace 2021-2022 nastartuje ministerstvo životního prostředí od 1. ledna. Zaměří se na domácnosti, jejichž čistý příjem nepřekročil v roce 2020 limit 170 900 korun, tedy 14 242 korun na osobu a měsíc.

Ty budou moct na krajském úřadě žádat o dotaci, která pokryje až 95 procent nákladů na výměnu kotle první a druhé emisní třídy za nový kotel na plyn nebo biomasu. Na tento příspěvek mají automaticky nárok také důchodci.

Ostatní domácnosti mohou žádat peníze z programu Nová zelená úsporám už od letošního října. Nárok mají na dotaci ve výši 50 procent nákladů. Kromě ceny kotle se vztahuje také na výměnu krbu nebo kamen a na výměnu elektrického vytápění za tepelné čerpadlo s elektrickým pohonem.

Každý žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem budovy, pro kterou výměnu žádá, a také v ní musí mít trvalé bydliště. Nebo vlastníkem chalupy, či jiného rekreačního objektu. Do výdajů je možné zahrnout pořízení nového topeniště, jeho instalaci a stavební práce i výdaje za nezbytné zkoušky, měření a dokumentaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy