Stěžovali si, že nemohou do boje o Hrad. Soud námitky Zítka a Hladíka odmítl

ČTK ČTK
7. 12. 2022 16:05
Nejvyšší správní soud odmítl podněty nezaregistrovaných kandidátů na prezidenta Pavla Zítka a Romana Hladíka, do voleb se tedy ani jeden z nich nezapojí. Neuspěl ani muž z Lounska, jenž zpochybnil registraci všech kandidátů, které vnitro do voleb pustilo, a to kvůli údajným nezákonnostem a nesrovnalostem. O podnětech Karla Janečka, Karla Diviše a Denisy Rohanové zatím volební senát nerozhodl.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Lukáš Bíba

Pavel Zítko z Kadaně shromáždil na podporu své kandidatury 15 190 uznaných podpisů, přičemž zákon jich vyžaduje 50 tisíc. Vnitro jej proto do voleb nepustilo. Soud v tom podle středečního rozhodnutí neshledal žádné pochybení.

Dalšího nezaregistrovaného uchazeče Romana Hladíka z Neratovic vyzval Nejvyšší správní soud k tomu, aby odstranil vady svého návrhu, tedy aby upřesnil, z jakých důvodů se na soud obrací a čeho přesně se domáhá. "Navrhovatel ve stanovené lhůtě ani později vady návrhu neodstranil, přičemž chybějící důvody a petit návrhu brání pokračování v řízení. Nejvyšší správní soud proto návrh odmítl," stojí v rozhodnutí.

Soud řešil i další podnět, který odmítl. Muž z Lounska zpochybnil registraci všech kandidátů, které vnitro do voleb pustilo, a to kvůli údajným nezákonnostem a nesrovnalostem. Ovšem podle soudu nebyl vůbec oprávněn podat návrh. Sám se totiž registračních řízení neúčastnil ani jako kandidát, ani jako navrhovatel.

Soud v souvislosti s registračním procesem obdržel 13 podnětů. O e-mailových podáních uživatele "fantom98", za kterými byla zřejmě nezaregistrovaná kandidátka Terezie Holovská, soud rozhodovat nebude kvůli chybějícímu elektronickému podpisu.

Volebnímu senátu Nejvyššího správního soudu nyní zbývá projednat čtyři návrhy, včetně tří nejsložitějších, které se týkají Karla Diviše, Karla Janečka a Denisy Rohanové. Rozhodnutí o nich nelze očekávat dříve než příští týden, těsně před koncem zákonné lhůty, informoval soud na svém webu.

Janečka ani Diviše vnitro do voleb nepustilo, protože po kontrole podpisů klesli pod hranici 50 tisíc občanských podporovatelů. Provedenou registraci Rohanové zpochybnila skupina senátorů, kteří podporují kandidáta Marka Hilšera. Upozornili na to, že Rohanová nashromáždila podpůrné podpisy členů bývalé Poslanecké sněmovny, což je podle senátorů v rozporu se smyslem právní úpravy.

Video: Michopulos: Prezident bude ten, kdo se nejlépe vymezí proti Babišovi. Pokud ho porazí (9.11.2022)

Jediná možnost, jak se stát prezidentem, je výrazně se vymezit proti Babišovi i proti Zemanovi. Kdo to udělá nejpřesvědčivěji, vyhraje. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy