Chirurgicky přesný útok. Íránského otce bomb zabila "superzbraň" propašovaná Mosadem

Život devětapadesátiletého Mohsena Fachrízádeha, jaderného fyzika považovaného za šéfa íránského programu atomových zbraní, skončil 27. listopadu 2020 při cestě autem. Ačkoliv ho hlídalo 12 bodyguardů, stal se obětí útoku, který neměl šanci přežít. Teď na povrch vyplouvají první informace o průběhu atentátu a jeho strůjcích.
Záběry z útoku na íránského jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha. | Video: Reuters

Írán hned v listopadu ze smrti předního vědce obvinil izraelskou tajnou službu Mosad. Padaly teorie o útoku kulometu s umělou inteligencí, která dokáže rozpoznávat lidské tváře a je ovládaná přes satelit, další verze hovořila o týmu 62 odstřelovačů, kteří na Fachrízádeha čekali.

S novými informace od nejmenovaného izraelského zdroje, který popisuje, kolik lidí se na operaci podílelo či jak dostali do země smrtící zbraň, nyní přichází londýnský židovský týdeník The Jewish Chronicle.

O vědce se začaly izraelské tajné služby intenzivně zajímat v lednu 2018, kdy se jim podařilo získat materiály o utajovaném íránském jaderném programu. Na 50 tisících stranách a 163 discích se opakovalo jméno Mohsen Fachrízádeh. "Byl otcem všeho, co jsme v archivech našli. Velel všemu, od vědy přes tajná zařízení až po lidi a know-how," vysvětluje týdeníku nejmenovaný zdroj z tajných služeb židovského státu.

Mosad podle izraelského bezpečnostního experta Jacoba Nagela disponoval dokumenty, které dokazovaly, že Fachrízádeh pracoval na vývoji několika nukleárních zbraní. "Byl odhodlaný a chtěl udělat, co plánoval," cituje ho The Jewish Chronicle. Íránskému vědci se přezdívalo "otec bomb".

Na přípravě samotného atentátu začal Mosad pracovat loni v březnu, kdy do Íránu vyslal své agenty. Úkolem více než dvaceti špionů, mezi které patřili i Íránci, bylo sledovat fyzika a minutu po minutě zmapovat jeho každodenní program. "Osm měsíců s ním dýchali, cestovali, probouzeli se a spali s ním. Pokud ráno použil vodu po holení, cítili ji," popisuje zdroj médiu. 

Chirurgická přesnost

Díky důkladné přípravě Izraelci vysledovali, že každý pátek Fachrízádeh opouští s ozbrojenou kolonou Teherán a směřuje do vily za městem. Věděli také, na jakém místě v autě sedí. Mosad útok naplánoval na pátek 27. listopadu 2020. 

Na kraji silnice Izraelci zanechali zaparkovaný pick-up značky Nissan, který měl uvnitř nainstalovanou speciální zbraň ovládanou na dálku, kterou agenti několik měsíců propašovávali kousek po kousku do Íránu. Vážila tunu a její součástí byla i výbušnina. Když kolem projelo auto s Fachrízádehem, Izraelci zbraň aktivovali. Vědce zasáhlo 13 kulek, žádný z jeho 12 bodyguardů ani jeho žena, která seděla jen 25 centimetrů od něj, neutrpěli zranění.

Po střelbě auto se zbraní vybuchlo, aby na místě nezůstaly žádné důkazy. Podle Gada Šimrona, bývalého příslušníka Mosadu, který se účastnil mnoha speciálních operací, byl atentát proveden s chirurgickou přesností. "Ať už za tím stojí kdokoliv, zaslouží si medaili a film na Netflixu," říká deníku Aktuálně.cz. "Jen si představte, že by britské tajné služby zabily během druhé světové války v Berlíně Wernhera von Brauna," přirovnává operaci k potenciálnímu atentátu na konstruktéra raket nacistů.

K útoku na Mohsena Fachrízádeha se zatím nikdo nepřihlásil a izraelská vláda jej nekomentuje. Smrt vědce podle expertů výrazně oddálí dokončení projektů, na kterých fyzik pracoval.

"Nemám pochyb o tom, že smrt Mohsena Fachrízádeha je pro íránský jaderný program překážkou. Ale hřbitovy jsou plné lidí, kteří si o sobě mysleli, že jsou nenahraditelní," dodává pro Aktuálně.cz Šimron.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy