Nebezpečný Jongbjon. Kvůli tomuto místu zkolabovala schůzka Trumpa s Kimem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
1. 3. 2019 19:24
Jaderné středisko v severokorejském Jongbjonu. To je údajně bod, na kterém se zaseklo čtvrteční jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una. Přesněji řečeno jeho demontáž.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un. | Foto: Reuters

KLDR za jeho likvidaci požadovala zrušení všech sankcí, na což Spojené státy nemohly podle Trumpa přistoupit. Severokorejská strana pak ale přišla s opačným tvrzením. Kim prý v Hanoji požadoval jen částečnou úlevu z ekonomických sankcí. Severokorejský ministr zahraničí dokonce pohrozil, že USA přišly o příležitost, která se možná nebude opakovat.

Jongbjon byl hlavním tématem těchto rozhovorů, protože je středobodem severokorejského jaderného programu. Jde o jediné nukleární vybavení, které KLDR přiznala. Oficiálně to je středisko jaderného výzkumu a nachází se sto kilometrů severně od hlavního města Pchjongjangu.

Už od 60. let minulého století se v něm ale vyrábí většina severokorejského jaderného arzenálu. Před summitem v Hanoji se proto spekulovalo, že Kim a Trump by se mohli bavit právě o jeho likvidaci.

V Jongbjonu stojí nejstarší a také nejmenší jaderný reaktor v KLDR. V roce 1965 ho Severokorejci postavili za pomoci tehdejšího Sovětského svazu. Později v něm KLDR začala vyrábět vysoce obohacený uran. Podle britského serveru BBC nyní panují obavy, že reaktor může produkovat radioaktivní izotopy vodíku, jako je tritium. Toho stačí na sestrojení jaderné hlavice velmi málo, takže celá raketa je pak menší a lehčí.

Dál se tu nachází také vůbec nejvýznamnější, pětimegawattový reaktor, o kterém se vedlo už několik diplomatických diskuzí. Vyrábí se v něm většina plutonia pro severokorejské jaderné zbraně. KLDR ho dosud nezničila, jeho existenci ale dokazují satelitní snímky. Žádní zahraniční pozorovatelé se k němu zatím nedostali.

Podle analytiků je však pravděpodobné, že Severní Korea má podobných zařízení ve skutečnosti víc. Likvidace Jongbjonu by tak nutně nemusela znamenat, že se KLDR vzdává jádra.

Podle KLDR byl summit úspěšný

Nicméně čtvrteční schůzka Donalda Trumpa a Kim Čong-una v tomto směru žádný pokrok nepřinesla. Ať už byly severokorejské požadavky ve skutečnosti jakékoliv, jaderné středisko se alespoň prozatím bourat nebude.

Nedorozumění ohledně toho, jestli byla řeč o úplném, nebo jen částečném zrušení sankcí, ale nebylo jediným rozkolem summitu v Hanoji. Každý z obou státníků jako by odcházel s jinými výsledky.

Zatímco západní média psala o šoku z neúspěchu, v Severní Koreji to popisovali jako událost "velkého významu", při které obě země prohloubily "vzájemný respekt a důvěru," cituje ze severokorejské státní agentury KCNA britský deník The Guardian. 

K severokorejským obyvatelům se dostaly zprávy o pokroku v budování vztahů se Spojenými státy. K dohodě podle státních médií nedošlo proto, že Trump i Kim musejí překonávat překážky, které vznikly za dlouhá desetiletí nepřátelství mezi oběma zeměmi. O sankcích nebo denuklearizaci se neobjevila ani jedna zmínka.

Video: Donald Trump komentuje summit v Hanoji

Trump o schůzce s Kimem: Dnes nebyl dobrý nápad něco podepisovat | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy