Ukrajinský "zabiják tanků" ukázal drtivou sílu. Střela letěla několik sekund

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
19. 5. 2024 6:30
Součástí schválené americké pomoci ve výši 61 miliard jsou i "zabijácká” americká bojová vozidla pěchoty M2 Bradley. Ta hrají ve zpomalování ruské ofenzivy zásadní roli.
Video: Reuters

Po schválení miliardového balíčku pomoci, o němž Pentagon poprvé informoval veřejnost před třemi týdny, měla Ukrajina od Spojených států získat blíže neupřesněné množství amerických bojových vozidel pěchoty M2 Bradley. Jediná jednotka válkou sužované země, která tento typ vozidla používá, je podle informací časopisu Forbes 47. mechanizovaná brigáda, známá pod názvem "Magura".  

Vojáci z "Magury" se zoufale snažili bránit proti násobně vyššímu počtu Rusů útočících nedaleko zlikvidované Avdijivky. Po získání munice a bojových vozidel Bradley M2 se jim však mělo začít dařit nepřítelovu agresi oslabovat, píše web Forbesu.

Sílu amerických strojů dokazuje nedávný střet, který z nadhledu natočil ukrajinský dron. Jednomu z vojáků jednotky 47. brigády se na začátku května podařilo z kabiny BPV v noci zpozorovat na kilometrovou vzdálenost sovětský tank T-80. Ten měl podle novinářů projíždět přes pole východně od vesnice Novopokrovka. Ukrajinská posádka vypálila proti Rusům jednu protitankovou střelu, která 43tunový tank prorazila skrz naskrz. "Bradley - ničitel tanků," napsalo na své sítě ukrajinské ministerstvo obrany. Pravost záběrů nelze nezávisle ověřit.

Šlo o přímý zásah na jednu z nejdelších vzdáleností za celý dosavadní průběh rusko-ukrajinské války. Znalce ikonického bojového vozu Bradley, který patří do americké flotily vozidel od 80. let, však úspěch nepřekvapil. "Bradley není tank, ale může být zabijákem tanků," vysvětuje generál americké armády ve výslužbě Mark Hertling. 

Zabíjí na dálku, střet z blízka by neustál 

33 tun těžký M2 Bradley s kapacitou deseti osob je možná nejlepším bojovým vozidlem, které dosud v konfliktu na Ukrajině figurovalo. Jeho údělem je především dopravit pěchotu na bojiště a následně zasypat ruské vojáky přesně mířenou palbou z 25-milimetrových automatických kanonů. 

Vozidlo váží o desítky tun méně než typický tank. Za rozdílem stojí především tenčí pancíř. V těsném souboji by pravděpodobně dlouho nevydrželo, v boji na dálku však může znamenat významnou převahu. Díky pokročilému systému zaměřování a protitankovým střelám TOW se armádě hodí zejména v noci. Když pod rouškou tmy jednotky mění svá stanoviště, vylepšená infračervená optika může vojákům pomoci nepřítele zaregistrovat. 

Pentagon očekával, že ukrajinská armáda potenciál tanku M2 ocení. "Konkrétně Bradley má ohromné protipancéřové schopnosti, které budou fungovat proti všem druhům obrněné techniky, které Rusko na Ukrajině nasadilo," řekla loni novinářům americká náměstkyně ministra obrany Laura Cooperová. Větu pronesla krátce poté, co Spojené státy přislíbily Ukrajině první várky tanků M2, tehdy šlo o asi dvě stovky kusů. 

"Tohle nejsou Hvězdné války." Ukrajinci ukázali drtivou sílu amerických obrněnců (článek k videu zde)

"Tohle nejsou Hvězdné války." Jak na Ukrajině útočí BVP Bradley | Video: Defense of Ukraine
 

Právě se děje

Další zprávy