Rus bohatne na bombardování Ukrajiny, v Praze sbírá auta a byty. České úřady mlčí

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
20. 7. 2023 9:57
Zeť ruského zbrojaře Borise Obnosova žije v Praze a za peníze z agrese na Ukrajině si kupuje nemovitosti a auta. Před týdnem se na Žižkově dostal do potyčky s aktivistou, který přišel vyjádřit nesouhlas s tím, že jeho rodina podporuje invazi. České úřady se ke kauze odmítají vyjádřit. Experti nabádají, aby vláda urychleně navrhla zařazení Obnosova na národní sankční seznam.
Trosky domy číslo 118 po útoku ruskou raketou ve městě Dnipro na Ukrajině. Lednový útok zničil 236 bytů, ve kterých zemřelo šestačtyřicet lidí, z toho šest dětí.
Trosky domy číslo 118 po útoku ruskou raketou ve městě Dnipro na Ukrajině. Lednový útok zničil 236 bytů, ve kterých zemřelo šestačtyřicet lidí, z toho šest dětí. | Foto: Jakub Plíhal

Ještě před začátkem invaze na Ukrajinu investovala rodina ruského zbrojaře Borise Obnosova peníze do nemovitostí v Praze. Obnosovova firma KTRV se sídlem na předměstí Moskvy vyrábí rakety, kterými okupační vojska ostřelují cíle na Ukrajině. Po vypuknutí ruské agrese uvalily na jejího šéfa sankce USA i Velká Británie. Část zisku ze zbrojení plyne i do Prahy, podnikatelově dceři Olze a jejímu manželovi Rostislavu Zorikovovi, upozornili investigativní novináři z týmu ruského opozičního lídra Alexeje Navalného.

Že se Zorikov během války nachází v českém hlavním městě, odhalil páteční incident v pražské čtvrti Žižkov. Před dům, kde sídlí dvě Zorikovovy firmy, dorazil člen ruského hnutí Vesna, které se staví proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Dvacetiletý muž chtěl protestovat proti zapojení podnikatelské rodiny do válečné výroby. Za necelou hodinu vystoupil z vozu značky BMW právě Zorikov a mladého muže napadl. Ten si vše natáčel na mobil.

"Někdo z budovy mu musel zavolat a říct, co se děje. Přijel, pár sekund zůstal v autě, pak otevřel dveře a proti chlapci se rozběhl. Snažil se mu vzít mobil, trochu se poprali, výsledkem bylo lehčí zranění. Pak zavolali policii," popisuje Maria Pevčichová, ruská novinářka a aktivistka, která je předsedkyní správní rady Navalného týmu. 

Ten zveřejnil nahrávku na Twitteru, její pravost není možné nezávisle ověřit. S hnutím Vesna tým spolupracuje, členové se navzájem znají a potkávají na protirežimních akcích.

Napadený muž se podle zjištění Aktuálně.cz jmenuje Andrej Karelin a pochází z Petrohradu. Z Ruska, kde proti Putinovu režimu protestoval už od svých 15 let, odcestoval po útoku na Ukrajinu. Stoupenci kremelského režimu mu vyhrožovali vězením. Do Česka se dostal přes Turecko, žije v uprchlickém zařízení v Kostelci nad Orlicí a pracuje v nedaleké automobilce. Do Prahy jezdí hlavně na demonstrace.

Na Zorikova podal Karelin stížnost na policii, ta incident potvrdila. "V noci jsme vyjížděli k oznámení - opilé osoby na Žižkově. Po příjezdu hlídky nechtěly osoby nic hlásit a sdělily, že došlo pouze k neshodě," řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Podle Pevčichové však Karelin stížnost podat chtěl hned, hlídka mu ale sdělila, aby počkal do pondělí.

Zorikov má v Česku trvalý pobyt. Kromě firmy na Žižkově mu patří také dva nadstandardní byty a několik luxusních vozů. Trvalé bydliště má v pražských Hlubočepích, kde vlastní 140metrový byt s velkou terasou. Až do pátečního večera však Navalného tým nevěděl, že v Praze rodina skutečně pobývá. "Mysleli jsme, že je v Moskvě. Ale ne, prostě si dál žije v Evropě, jako kdyby se nic nestalo," uvádí Pevčichová. Běžní Rusové, kteří cestují za turistikou, kulturou či sportem, od loňského října do Česka nesmí. 

Redakce oslovila tři klíčové české orgány s dotazem, jak se k pobytu zetě ruského zbrojaře v Česku staví a jestli plánují zasáhnout. Od žádného z nich však nezískala odpověď. "Tento druh informací není určen ke zveřejnění," napsal za BIS mluvčí Ladislav Šticha. Téměř stejnou odpověď dali i mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake a prezidentská kancelář.

"Česko před tím zavírá oči, ministerstvo na takové otázky dlouhodobě nereaguje. Stát by měl Obnosova i Zorikova dát velmi urychleně na svůj sankční seznam," varuje expert na vymáhání sankcí z Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček. Odkazuje na to, že zbrojař Obnosov na západních sankčních seznamech figuruje, jeho firma KTRV je také na seznamu Evropské unie.

Prezident Petr Pavel se k otázce přístupu ke zbrojařově rodině a jejímu majetku před týdnem vyjádřil reportérce ruského opozičního média Popularnaja politika, které na Youtube sledují přes dva miliony uživatelů. Hlava státu údajně hledá způsob, jak problém řešit. "Je to složitější, než se zdá. V Česku neexistuje žádná legislativa, která by státu umožnila rodině zabavit majetek nebo je vyhnat ze země," řekl Pavel. 

Česko přitom loni v říjnu schválilo svůj sankční zákon, který umožňuje využívat i jiné postihy než ty, které zavádí Evropská unie. O zařazení na sankční seznam rozhoduje vláda na návrh ministerstva zahraničí. Letos v dubnu tam Česko zařadilo například moskevského patriarchu Kirilla kvůli jeho podpoře invaze na Ukrajinu. Znamená to pro něj zákaz vstupu do Česka nebo zmrazení případného majetku v zemi.

Stejný postup teď někteří odborníci navrhují také v případě Obnosovovy rodiny. "Je potřeba, abychom byli nekompromisní," soudí předseda bezpečnostního výboru Senátu Pavel Fischer. Redakce proto znovu kontaktovala Pražský hrad, aby zjistila, jaký právní problém brání Česku zasáhnout. Mluvčí prezidenta Markéta Řeháková však obratem odpověděla, že to v tuto chvíli nebude komentovat. 

Ruský politolog Ivan Preobraženskij v souvislosti s majetkem zbrojařovy rodiny v Praze zmiňuje i další věc. "Celá korupce je založená na krádeži peněz z ruského vojenského rozpočtu. Čím víc bude rozkradeno, tím méně bude peněz na nákup vojenských střel. Každopádně by se o to mělo zajímat alespoň ministerstvo vnitra," prohlašuje expert, který do Česka přesídlil po ruské anexi Krymu v roce 2014.

Video: Rusové tu mají "hraniční kameny". Sahá sem jejich sféra vlivu, říká historik Stehlík (19. 5. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Eduard Stehlík | Video: Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy