generál

Syrový nemá nárok na soudní rehabilitaci pro zbavení majetku, rozhodl soud

Generál Jan Syrový, který byl v roce 1947 odsouzen ke 20 letům vězení za údajnou spolupráci s nacisty, nemá nárok na soudní rehabilitaci pro nezákonné zbavení majetku. Rozhodl o tom v úterý pražský městský soud. Usnesení není pravomocné, lze proti němu podat stížnost. Podle rozhodnutí nebyly pro soudní rehabilitaci splněny podmínky, příbuzní Syrového, který zemřel v roce 1970, se ale mohou náhrady podle soudu domáhat jinou cestou.

Návrh na zrušení vyhlášky Zemského národního výboru v Praze z roku 1948, kterou byl zabrán veškerý majetek Syrového, podal za generálova příbuzného advokát Lubomír Müller. Odkazoval na to, že stíhání Syrového bylo letos po obnově řízení zastaveno, rozsudek z roku 1947, na jehož základě byl Syrový uznán vinným a který byl podkladem pro vyhlášku, tak nyní není platný.

Soudkyně Daniella Sarah Sotolářová však uvedla, že podmínky pro účast na soudní rehabilitaci podle rehabilitačního zákona splněny nebyly. Syrový byl podle ní zbaven majetku již odsuzujícím rozsudkem, a ne následnou vyhláškou. Naplněna podle soudkyně nebyla podmínka časového období pro přiznání soudní rehabilitace, zákon se totiž vztahuje na pravomocná odsuzující rozhodnutí vyhlášená od 25. února 1948 do 1. ledna 1990. Státní zástupce upozornil i na to, že nebyla splněna ani podmínka času pro spáchání skutku, ke kterému by podle zákona o soudní rehabilitaci muselo dojít až po 5. květnu 1945.

Zdroj: ČTK

Žalobce zastavil stíhání Berana a Syrového, odsouzených po válce za kolaboraci

Žalobce pražského městského státního zastupitelství zastavil trestní stíhání bývalých československých premiérů Rudolfa Berana a generála Jana Syrového, které v roce 1947 Národní soud odsoudil za údajnou spolupráci s nacisty ke 20 letům vězení. V pátek o tom informoval advokát Lubomír Müller, na kterého se kvůli tomu obrátil praprasynovec a jmenovec generála Jan Syrový. Vrchní soud v Praze letos na jaře povolil obnovu poválečného procesu s tím, že činnost obou politiků za druhé světové války má státní zástupce znovu prošetřit.

"Státní zástupce nově posoudil věc tak, že jmenovaní se žádného trestně postižitelného jednání nedopustili a není ani důvod postoupit věc jinému orgánu," uvedl Müller k rozhodnutí žalobce Jana Kopečného zastavit stíhání obou výrazných osobností první republiky. Verdikt označil za definitivní přehodnocení československých poválečných dějin.

Za nedůvodné označil státní zástupce například obvinění Syrového z prodeje vojenského materiálu Německu nebo tvrzení, že před příchodem německých vojsk nezničil vojenský materiál československé branné moci. O tom, že Beran nepodporoval nacistické hnutí, jak tvrdil poválečný soud, svědčí také to, že ho berlínský soud v roce 1942 odsoudil k deseti letům vězení za "napomáhání velezradě vůči německé říši a pro nadržování nepříteli německé říše", konstatoval podle Müllera státní zástupce.

Zdroj: ČTK

Hejtman Kuba jmenoval z recese Koudelku generálem pro jižní Čechy

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, kterého prezident dlouhodobě odmítá jmenovat generálem, se stal brigádním generálem pro jižní Čechy. Fiktivní hodnost mu recesisticky udělil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) při Koudelkově návštěvě na jihočeském krajském úřadě. V tiskové zprávě o tom informoval David Hocke z kanceláře hejtmana. Prezident Miloš Zeman odmítl Koudelku jmenovat generálem už šestkrát. K práci civilní kontrarozvědky i jejího šéfa má dlouhodobé výhrady.

"Hodnost mu platí pro území celého Jihočeského kraje. V každé normální zemi by jím (generálem) už dávno byl, tak u nás v jižních Čechách jím už je," uvedl Kuba, který na Twitteru zveřejnil i podobu hejtmanského dekretu. Koudelka dnes v Českých Budějovicích na krajském úřadě přednášel studentům jihočeských gymnázií. Několik desítek posluchačů pozval na akci v projektu Jihočeských nadějí Kuba.

Zeman odmítl vládní návrh na jmenování Koudelky do generálské hodnosti naposledy letos v květnu. Loni na podzim premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předal materiál, který podle hlavy státu zdůvodňoval, proč jmenování šéfa BIS generálem odmítá. Podle týdeníku Respekt v dokumentu stálo, že Koudelka neplní své povinnosti, dlouhodobě zamlčuje a neposkytuje informace zákonným adresátům a zveřejňuje informace v rozporu se zákonem. Koudelka, který před dvěma lety převzal ve Spojených státech cenu od americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) za zahraniční spolupráci, je nyní plukovníkem.

Zdroj: ČTK
Pokračovat