Listopadová euforie na unikátních snímcích. "Každý chtěl tehdy vidět Havla zblízka"

Listopadová euforie na unikátních snímcích. "Každý chtěl tehdy vidět Havla zblízka"
Václav Havel na Hrádečku u příležitosti premiéry divadelní hry Horský hotel v srpnu 1991. "Přijel z Paříže a říkal, že něco přivezl. A byla to pětilitrovka šampaňského," vzpomíná Rysová.
Andrej Krob pro jednu ze slavností na Hrádečku vyřezal dřevěnou sochu, která je cenou Dřevěný Andrej. Uděluje se za nejlepší herecký výkon v daném roce na Hrádečku. V roce 1991 ji získává Ladislav Smoljak za roli v Žebrácké opeře. Ačkoliv se původně plánovalo, že bude udílena každoročně, Smoljak nakonec zůstal jejím jediným držitelem.
Václav Havel zůstával mezi lidmi až do večera. "Dal si pivečko, bavil se s někým nebo poslouchal muziku," vzpomíná Rysová.
U Národního divadla se lidé podepisovali na velký plakát, čímž vyjadřovali Havlovi podporu. Bylo na něm tolik podpisů, že lidé museli psát skutečně miniaturním písmem, aby tam svůj podpis mohlo zanechat co nejvíce lidí.
Foto: Hana Rysová
Dan Poláček Radek Dragoun Dan Poláček, Radek Dragoun
16. 11. 2019 6:39
Fotografka Hana Rysová s sebou neustále nosí fotoaparát. Měla ho i v období, kdy v Československu končil komunistický režim a začínala demokracie. Redakce Aktuálně.cz nyní po 30 letech získala její nikdy nezveřejněné fotografie z demonstrací, ale také z jednání tehdejšího prezidenta Václava Havla se svými poradci, na které nečekaně vtrhly děti v kostýmech čerta, Mikuláše a anděla.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy