Vyřešte úrazy při práci z domova, tlačí firmy na stát. Byty kontrolovat nemůžeme

Tereza Holanová Petr Kučera Tereza Holanová, Petr Kučera
13. 4. 2016 6:20
Ministerstvo chce více regulovat práci z domova. Firmy by ale místo nadbytečných úprav uvítaly speciální ustanovení ohledně pracovních úrazů, které přitom návrh neobsahuje. Pro bezpečnost práce při home office dosud platí obecná pravidla, což v praxi přináší komplikace. Firmy totiž nemohou byty kontrolovat stejně jako svá pracoviště.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Místo nadbytečné regulace raději upřesněte pravidla ohledně úrazů při práci z domova. Tak lze shrnout vzkaz zaměstnavatelů směrem k ministerstvu práce a sociálních věcí, které jim poslalo k připomínkování novelu zákoníku práce. V ní sice úřad navrhuje řadu bodů týkajících se takzvaného home office, ale otázku bezpečnosti práce nijak speciálně neřeší.

Podle zástupců firem se ministerstvo snaží regulovat oblíbený benefit, který v praxi funguje dobře a na základě dohod. Jde nejen o určování pracovní doby nebo proplácení nákladů na připojení, ale zejména novou povinnost zabránit izolaci zaměstnance a umožnit mu pravidelná setkávání s kolegy. „Naopak na otázky bezpečnosti a ochrany zdraví a s tím související odpovědnosti za pracovní úraz, které by bylo nutné uspokojivě vyřešit s přihlédnutím ke specifikům práce z domova, novela neodpovídá,“ říká šéf Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Bezpečnost práce byla i jedním z bodů, které chtěli upravit odboráři z ČMKOS, což ale neladilo s dalším jejich požadavkem − zachováním soukromí zaměstnance. Návrh, který ministerstvo dokončilo na konci února, ale žádnou změnu neobsahuje. Nadále mají tedy platit obecná pravidla, podle nichž za pracovní úrazy a bezpečnost práce odpovídá v zásadě firma.

Nemůžeme kontrolovat byt

„Pokud dojde k úrazu nebo škodě na majetku zaměstnance při práci z domova, tak již dosud odpovídá zaměstnavatel. Tady vyvstává pouze otázka, že je obtížnější prokazování, zda škoda vznikla při práci, nebo ne,“ říká právník Petr Hůrka, který na ministerstvu řídí přípravu novely. Připomíná, že zaměstnavatel je odpovědný nezávisle na tom, kde člověk pracuje – tedy třeba na pracovní cestě nebo teambuildingu.

Podle Hůrky ale kvůli ochraně soukromí nehrozí, že by firmy chodily k zaměstnancům domů kontrolovat, zda tam mají bezpečno. Jako schůdné se mu jeví proškolení zaměstnance, který by pak podepsal, že jeho byt je v pořádku. Pokud by uvedl nepravdivé údaje a potom u něj vznikla škoda, tak se odpovědnost zaměstnavatele může snížit nebo zcela vyloučit.

„Obecně platí, že pokud by zaměstnavatel chtěl někomu povolit práci z domova, primárně by ho proškolil, jaká bezpečnostní pravidla musí dodržovat, jaké parametry má splňovat jeho pracoviště doma,“ vysvětluje Hůrka. „Ochrana soukromí má ale vyšší váhu, takže pokud zaměstnanec nebude chtít, tak jeho obydlí zaměstnavatel nemůže kontrolovat,“ dodává.

Podle zástupců Svazu průmyslu a dopravy ale v praxi není splnitelné, aby firma plně odpovídala za bezpečnost i mimo pracoviště. „Je nutno přenést alespoň částečně tuto povinnost i na zaměstnance. Například uložit mu povinnost zajistit si revize k vlastnímu vybavení, jako je zejména elektronika, kotle, karmy a podobně, a umožnit zaměstnavateli kontrolu, případně řádné vyšetření úrazu, který by se doma stal,“ říká mluvčí svazu Milan Mostýn.

Také Hospodářská komora zdůrazňuje, že zaměstnavatel má omezené možnosti kontroly. Na druhou stranu většina profesí, u nichž je homeworking rozšířený, nevyžaduje z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví zvláštní opatření.

Důkazy musí najít firma

Podle zákoníku práce obecně platí, že za pracovní úrazy odpovídá vždy zaměstnavatel - bez ohledu na to, zda ke zranění došlo v továrně, kanceláři, nebo doma. "Odpovídá za ně vždy, když pro něj lidé pracují,“ říká místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek.

Za úraz zaměstnavatel neodpovídá jen v případě, pokud sám aktivně prokáže, že úraz s výkonem práce nesouvisel. Tedy že vznikl třeba při činnostech, které zraněný konal ve vlastním zájmu, při osobních střetech zaměstnanců či při žertování. Firma se může „zprostit odpovědnosti“ (zcela nebo částečně) i v případě, že zaměstnanec byl opilý nebo pod vlivem drog, nebo když porušil předpisy týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci – jestliže s nimi byl řádně seznámen a firma průběžně kontrolovala jejich znalost.

To, že činnost mimo pracoviště nesouvisela s prací, se ale podle zástupců firem prakticky nikdy nepovede dosvědčit. "Pokud si zaměstnanec pracující z domova například pohmoždí ruku na náledí, když si jde pro rohlíky, a bude tvrdit, že se mu úraz stal doma, je to zpravidla bráno jako fakt," říká místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků Pavla Břečková. Zaměstnavatel by podle ní musel - například pomocí svědků - prokázat, že k úrazu došlo skutečně venku na náledí.

"Uklouzne-li zaměstnanec proto, že nese koš s prádlem, tak o pracovní úraz zjevně nepůjde. Ponese-li si notebook na zahradu, není posouzení již tak zjevné," souhlasí vedoucí oddělení legislativy, informací a poradenství Hospodářské komory Markéta Schormová. Podle Břečkové by stál za zvážení i úraz, kdy se zaměstnanec řízne nožem, protože při práci u počítače jej běžně nepotřebuje.

"Typicky zaměstnavatel neodpovídá za úrazy způsobené například po požití alkoholu, ale při práci z domova je pochopitelně problém to prokázat," dodává. Zákoník práce je podle ní vůči zaměstnancům velice ochranářský, zatímco firmy tahají za kratší konec provazu.

Pomůže školení i speciální předpis

Zaměstnavatelé tedy měli ve vlastním zájmu provádět důkladnou kontrolu domácnosti. Například jestli pracovní počítač není blízko varné konvice nebo jestli v okolí pracovního stolu nejsou žádné překážky, o které by zaměstnanec mohl zakopnout. "To je ale pochopitelně velmi obtížně vymahatelné a prokazatelné. Vztah se zaměstnancem pracujícím z domova musí být tedy hodně o vzájemné důvěře," zdůrazňuje Břečková.

Profesní svazy každopádně firmám radí, aby zaměstnance pořádně proškolily. Kromě povinného školení při nástupu by to měly dělat i tehdy, když dochází k nějaké změně – což je podle Samka i umožnění práce z domova.

Firma může vydat i speciální předpis určený pro home office. Podle vedoucího úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci Státního úřadu inspekce práce Ondřeje Varty by se měly předem písemně vymezit všechny podmínky – včetně požadavků na ergonomii (jako je výška stolu a postavení monitoru) nebo pravidel bezpečného používání různých přístrojů.

"Je vhodné stručně uvést ve vnitřním předpise minimální požadavky na pracovní místo a získat od zaměstnance písemné prohlášení, že je vzal na vědomí a jeho alternativní místo je splňuje," shrnuje Varta. Stejně tak by mělo být jasně dané, že zaměstnanec musí dodržovat bezpečnostní přestávky. Samek je přesvědčen, že další komplikovanější úprava pak už není nutná.

Většinou stačí domluva

Kolik úrazů se při práci z domova stane? Státní úřad inspekce práce nemá přesný přehled. „Evidujeme jen úrazy s pracovní neschopností nad tři dny. Ani tak ale nemáme možnost je jednoduše dohledat,“ odpovídá Simona Zajícová z úřadu.

Zkušenosti z praxe ukazují, že případné úrazy při práci z domova končí domluvou a firma vyjde zaměstnanci vstříc. "Konzultovali jsme dva případy, v obou zaměstnavatel úraz vyšetřil a následně uznal a odškodnil," říká Samek. V jednom případě šlo podle něj o uklouznutí na dřevěné podlaze, když šel zaměstnanec na toaletu, což se podle něj může stát i na pracovišti.

Otázkou je, kolik úrazů vůbec zaměstnanci nahlásí. V důsledku totiž hrozí, že přijdou o oblíbený benefit. Podle nedávné ankety společnosti Hays o něj stojí 66 procent lidí - po pružnější pracovní době jde o druhý nejžádanější benefit, více než například stravenky. Podle čerstvého průzkumu poradenské společnosti PwC dovolují práci z domova - alespoň částečně - dvě třetiny tuzemských firem.

Má zákoník práce ukládat zaměstnavatelům povinnost předcházet stresu na pracovišti? Odborář Josef Středula o živnostník Bedřich Danda v duelu DVTV. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy