Kolegové vám nesmí chybět. Firmy mají zabránit izolaci při práci z domova

Petr Kučera Tereza Holanová Markéta Šrajbrová Petr Kučera, Tereza Holanová, Markéta Šrajbrová
11. 3. 2016 6:35
Zaměstnavatelé se obávají, že větší regulace práce z domova povede k jejímu omezení. Podle šéfa odborů je to dokonce žádoucí. Ministerstvo práce přitom říká, že chce tyto moderní formy podpořit. V řadě bodů chce jen výslovné doplnění nebo upřesnění už fungujících pravidel, některé povinnosti - jako právě zajištění kontaktu s kolegy - ale působí nadbytečně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Firmy musí zabránit tomu, aby byl člověk pracující z domova izolován od ostatních zaměstnanců. Mají mu také zajistit možnost se s nimi pravidelně setkávat. Obě nové povinnosti navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí jako součást širší novely zákoníku práce, která mimo jiné podrobněji upravuje podmínky pro takzvaný home office a podobné formy práce na dálku.

Zatímco většina bodů, které ministerstvo ohledně homeworkingu prosazuje, do zákoníku jen výslovně doplňuje to, co z něj v obecnější podobě plyne už nyní (zejména povinnost proplácet náklady), část týkající se kontaktu s kolegy je novinkou. Když o tomto odborářském požadavku loni poprvé informoval online deník Aktuálně.cz, nezdálo se reálné, že projde i do ministerského návrhu.

Lidé by měli být spolu

„Izolace pracovníka je vážná věc, vytvořit vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem například jen pomocí Skypu nelze. Lidé by měli být spolu a vědět jeden o druhém,“ vysvětluje předseda Českomoravské organizace odborových svazů Josef Středula. Jak často by se podle něj měli scházet? „To je individuální, ale určitě ne v intervalech delších než týden, i kdyby jen na časově omezený úsek,“ říká.

Ze slov odborářského šéfa to vypadá, jako kdyby možnost práce z domova nebyla čím dál tím oblíbenějším benefitem ze strany samotných zaměstnanců, ale spíše přáním firem. „Řada společností snížila počet kanceláří třeba na polovinu. Pokud je důvodem, proč zaměstnavatel o home office rozhodl, úspora nákladů, tak je jen dobře, když se to omezí a zaměstnanec bude zpátky v kolektivu,“ vysvětluje Středula.

Odborářská centrála chce, aby firma přistupovala k práci z domova opravdu jen ve výjimečných případech. „Osobně bych připustil práci doma jen u někoho, kdo má třeba nějaké problémy s pohyblivostí. Jinak preferuji, aby byli lidé společně v práci, aby mezi sebou klasicky komunikovali,“ dodává Středula.

Často se to zneužívá

Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) vidí v rozšíření home office hlavně jeden ze způsobů, jak sladit kariéru s rodinou − například s péčí o dítě nebo nemocného rodiče. Novela má doplnit nebo upřesnit některá pravidla a odstranit nejasnosti, k nimž v praxi dochází. Ministerstvo v návrhu uvádí, že tak chce motivovat společnosti, aby se nebály tyto moderní formy práce více využívat.

Uspokojte potřeby

Paragraf
Foto: Aktuálně.cz

Zákoník práce, který v roce 2006 prosadili sociální demokraté společně s komunisty, obsahoval mimo jiné povinnost zaměstnavatelů zlepšovat vzhled pracovišť nebo vytvářet podmínky pro uspokojování kulturních, rekreačních a tělovýchovných potřeb a zájmů zaměstnanců (s cílem vytvářet podmínky pro bezpečný výkon práce). Ustanovení zrušil od roku 2012 tehdejší ministr Jaromír Drábek z TOP 09.

Návrh, který Marksová poslala před pár dny do připomínkového řízení, ale podle reakcí mnoha firem působí spíše jako zpřísnění nebo přinejmenším zbytečná regulace. „Pořád balancujeme mezi ochranou lidí a tím, aby zaměstnavatelé nebyli sešněrováni. Vycházíme ale ze zkušenosti, že home office bývá často zneužíván. Když neexistuje omezení, tak se stává, že lidem, kteří pracují třeba na částečný úvazek, nadřízený zavolá v osm hodin večer, když už pracovat nemají. Je to bezbřehé,“ vysvětluje. „Až se firmy přestanou chovat jako v zemích třetího světa, tak se to může uvolnit,“ dodává.

Také Středula upozorňuje, že lidé, kteří pracují dlouhodobě doma, nemají kdy odpočívat. „Firmy jim mnohdy posílají úkoly o víkendu nebo mimo běžnou pracovní dobu, zaměstnanec pak má fungovat online 24 hodin denně. Lidé, kteří chtějí home office, myslí hlavně na to, že budou doma, a neuvědomují si ty vedlejší problémy, které jsou s tím spojené,“ upozorňuje.

Otázku neustálé dosažitelnosti na telefonu nebo e-mailu přitom navrhovaná novela nijak speciálně neřeší. Pouze upřesňuje, že si lze dohodnout jednu ze dvou možností: Buď firma požaduje, aby zaměstnanec fungoval během obvyklé pracovní doby, například od osmi do půl páté. Pak mu ale musí proplácet případné přesčasy nebo práci o víkendu. Nebo si rozvrh práce může určovat sám zaměstnanec, který pak ale nemá na tyto příplatky nárok, ani si nemůže krátit pracovní dobu třeba kvůli návštěvě lékaře.

Místo podpory hrozí omezení

Právě větší regulace práce na dálku je bodem, z něhož mají firmy obavy. Novelu zákoníku jako celek přitom zaměstnavatelské svazy podporují, v předchozích měsících se společně s odboráři účastnily jednání, na nichž s ministerskými právníky hledaly oblasti ke zlepšení. Potřebám praxe mají lépe vyhovovat například navrhované změny ohledně takzvaných kont pracovní doby, výpočtu dovolené u směnných provozů, jednoduššího vyjednávání při existenci více odborových organizací ve firmě nebo pružnějšího rozvrhu práce u manažerů.

„Nemám pocit, že by s dosavadní úpravou práce z domova měl kdokoliv problém. V momentě, kdy se podrobněji upraví v zákoně, zvýší se tím pro zaměstnavatele výrazným způsobem administrativní povinnosti,“ říká předseda Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Připomíná, že lidé si této možnosti velice považují a přistupují k ní zodpovědně a s vděčností.

Pokud jde přímo o povinnost zajistit kontakt s kolegy, oslovené firmy by prý problém neměly. Běžnou praxí je totiž využívání home office pouze na menší část týdne či měsíce. Například ve společnosti T-Mobile lze pracovat z domova většinou jeden den v týdnu. „Rozhodně tedy nehrozí nějaká izolace od ostatních zaměstnanců,“ říká mluvčí Martina Kemrová.

Ale i tam, kde vedle krátkodobého homeworkingu umožňují i jeho dlouhodobou variantu, nezůstávají lidé bez kontaktu s kolegy. „Zaměstnanci, kteří pracují z domova pravidelně, musí alespoň jeden den v týdnu být v kanceláři,“ potvrzuje mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Také ve společnosti Vodafone musí chodit zhruba jednou týdně do práce na poradu, kromě toho mají možnost videokonferencí.

Další výraznější změny v zákoníku práce

VÝPOČET DOVOLENÉ. Nově by se dovolená měla počítat na hodiny, a ne na celé dny jako dosud. Dosavadní způsob počítání přináší potíže hlavně ve směnném provozu. V nevýhodě jsou lidé, kteří si vezmou dovolenou v den, kdy mají šestihodinovou směnu, oproti těm, kteří ji čerpají v den, kdy slouží „dvanáctku“.

PRÁCE MIMO PRACOVNÍ POMĚR. Pro dohody o pracovní činnosti a provedení práce mají platit přísnější pravidla než dosud. Zákon by jim například garantoval minimální výši odměny nebo nárok na volno.

PŘEVEDENÍ NA JINOU PRÁCI. Ve chvíli, kdy zaměstnanec už není schopen vykonávat dosavadní práci, bude k přeložení na jinou pozici nutný jeho souhlas. Dosud může firma přesunout zaměstnance i bez jeho svolení.

TOPMANAŽEŘI. Nejvyšší manažeři - typicky především generální a finanční ředitelé - by si sami mohli určovat pracovní dobu, ale neměli by pak nárok na příplatky za práci přesčas.

HROMADNÉ PROPOUŠTĚNÍ. O hromadné propouštění (se speciálními povinnostmi pro zaměstnavatele) půjde nově už ve chvíli, kdy firma propustí velké množství lidí z jedné pobočky, ne z celkového počtu zaměstnanců. Pro konkrétní region totiž může mít takový krok dramatický dopad, přestože z celorepublikového pohledu není výrazný.

„Možnosti mobilní komunikace, videa, online chatu jsou tak pokročilé, že izolace lidí pracujících trvale z domova skutečně nehrozí,“ říká Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC. „Pokud se někdo chce s ostatními vídat, tak to prostě dělá. Jsou lidé, například ajťáci, kterým z povahy práce může vyhovovat pracovat více odloučeně, mnohdy jsou to introverti. Ale ve chvíli, kdy vznikne potřeba něco řešit, potkávat se, tak ke kontaktu dochází. Kromě toho probíhají pravidelná setkávání s vedením i neformální akce,“ dodává.

Firmám však obecně vadí, že čím více regulace bude, tím menší prostor zůstane na dohodu. A naopak stoupne potřeba administrativně (různými prohlášeními pracovníka) omezit riziko, že státní inspektoři nějaké porušení zákona najdou nebo že si odcházející zaměstnanec zpětně vzpomene, že firma některou z povinností neplnila.

"Chápeme, že upřesnění pravidel pro práci z domova vychází z úpravy evropského práva, ale máme obavy, aby přílišná konkretizace úpravy, jejíž údajná nedostatečnost dosud žádné potíže nezpůsobovala, nevedla paradoxně k pádu práce z domova jako takové. Konkrétně právo zaměstnance na kontakt s pracovním kolektivem nám připadá úsměvné. Kdo bude například posuzovat, zda je kontakt přiměřený a dostatečný," říká například Zuzana Kocurová, právnička útvaru Řízení lidských zdrojů ČSOB.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Policisté z NCOZ zadrželi na Moravě skupinu Ukrajinců podezřelou z vydírání

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi na jižní Moravě sedm členů ukrajinské organizované skupiny, kteří jsou podezřelí z vydírání, zejména Ukrajinců. Podle policie takto získali nejméně 2,5 milionu korun. Hlavním organizátorům hrozí více než deset let vězení. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

Policejní operace s krycím názvem Brigáda se uskutečnila minulý týden. Kriminalisté zadrželi čtyři muže a tři ženy. "Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Vydíraní museli podle policie pravidelně platit za takzvanou ochranu. Zadržení je zastrašovali a chtěli v nich vzbudit obavu o život, zdraví či majetek. Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli miliony korun v hotovosti a dvě střelné zbraně, které prozkoumají znalci.

Ze sedmi zadržených nakonec policisté obvinili šest lidí. Čtyři muži skončili ve vazbě, obviněni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a vydírání. Dvě ze zadržených žen podle policie minimálně 860 000 korun legalizovaly tím, že k převodům peněz poskytly své bankovní účty. Obviněné jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Stíhány jsou na svobodě. Ještě jeden podezřelý je v současné době neznámo kde, dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy