Vláda odkládá povinné e-neschopenky. Měly pomoci nemocným i zaměstnavatelům

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 6. 2018 15:05
Elektronické neschopenky se měly podle zákona využívat od ledna příštího roku. Údaje o pracovní neschopnosti by okamžitě mohl vidět zaměstnavatel.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Vláda schválila odložení projektu elektronické neschopenky. Ty se měly povinně používat už od příštího roku. Podle ministerstva práce a sociálních věcí ale není jejich zavedení v termínu reálné, navrhlo je proto ze zákona úplně vyškrtnout. Slibuje, že připraví novou úpravu, která by měla platit od roku 2021.

Práce na projektu má podle dřívějšího vyjádření ministryně v demisi Jaroslavy Němcové (ANO) převzít Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která nemocenskou vyplácí. Ministryně předpokládá, že příprava bude trvat dva roky.

Návrh novely s vyškrtnutou e-neschopenkou nyní posoudí Poslanecká sněmovna.

Poslanci Pirátů vedení resortu za zastavení projektu kritizují. Podle nich svým postupem nastartované přípravy ochromilo a řada nedostatků vznikla právě kvůli obstrukcím týmu nynější ministryně v demisi.

Lékaři mohou elektronicky neschopenky vystavovat už nyní, a to od roku 2010. Mohou využít takzvané e-podání. Potřebují k tomu jen počítač s internetem a lékařský software, který službu e-podání podporuje. Musí se pak v ČSSZ registrovat. Tento úřad chce firmám od příštího roku umožnit, aby mohly dodatečně údaje o nemocných pracovnících přes počítač kontrolovat. Uvidí je ale až poté, co je správa obdrží poštou a do systému zadá, pokud doktoři nebudou tiskopisy vyplňovat elektronicky.

Podle údajů ČSSZ každý rok přibývá neschopenkových formulářů, které lékaři přes počítač posílají. V roce 2015 jich bylo 56 000 a loni 117 000.

Elektronické neschopenky měli doktoři dobrovolně používat od ledna. Vystavili by je a odeslali přes počítač. Údaje o pracovní neschopnosti zaměstnance by okamžitě mohl vidět jeho zaměstnavatel. Nemocní by nemuseli tiskopisy nosit do práce a mohli se jít rovnou léčit. Doklady by také hned měla ČSSZ.

Babiš po jednání v centrále ČSSZ řekl, že zaměstnanci a zaměstnavatelé se do systému zapojí později a od ledna příštího roku budou elektronicky dva z pěti tiskopisů moci posílat lékaři. To mohou s e-podáním ale právě už od roku 2010. Využít by se měl i registr lékařů.

Zatím není jasné, odkdy by e-neschopenky měly být pro lékaře povinné. Němcová míní, že by doktoři měli mít povinnost vystavovat je dřív než za několik let, a to kvůli zamýšlenému zrušení karenční doby. Po zavedení elektronických neschopenek volají zaměstnavatelé. Chtějí díky tomu mít lepší kontrolu nad nemocnými zaměstnanci.

 

Právě se děje

Další zprávy