ada
Aktualizováno 22. 6. 2019 22:22
Šok, radost, často ale i strach. Skoro 1,5 miliardy korun, které v minulých dnech vyhrál v evropské loterii Eurojackpot sázející z Česka, je suma, kterou si málokdo dokáže reálně představit. S psychikou člověka ale umí zamávat i částky v řádu "pouhých" několika milionů. Výherce se musí popasovat s řadou povinností, jako je nahlášení výhry úřadům, vyřešit uložení peněz a v neposlední řadě si také dobře rozmyslet, zda a komu o získaných penězích poví. Po prvním návalu radosti tak mohou podle znalců lehko nastoupit i psychosomatické obtíže.
Obezřetnost je namístě
V sociální oblasti fungování je doporučena výherci mlčenlivost. "Nejednou se totiž stává, že jsou v těchto situacích "ztráceni" přátelé, nebo může docházet ze závisti také k nejrůznějším osobním útokům," doplňuje Adamec. Výjimkou nebývá ani to, že se výherce nakonec musí odstěhovat.
Téma výhry v řádu desítek milionů je podle znalců předmětem dlouhodobého zvládání náročné psychické situace. Zejména, pokud nebyl výherce do tohoto okamžiku nikdy konfrontovaný s tím, aby musel o vyšších peněžních obnosech rozhodovat.
Nová situace ale nemusí nutně skončit úzkostmi. Například autoři studie týmu ekonoma Nattavudha Powdthaveeho na vzorku britských výherců v loterii zjistili, že tato výhra může změnit charakter člověka i ve středním věku a pozitivně. "Tak například zvyšuje svědomitost. Výhercům je vlastní lepší sebedisciplína," popisuje ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.
- Výhra s postupem času může působit také na posílení extraverze šťastlivců. "Výherci jsou rovněž přívětivější k ostatním a méně neurotičtí, než byli před výhrou. To jsou všechno změny, které kvitují zaměstnavatelé, a výhra v loterii tak může být spouštěčem, jenž v člověku probudí vlastnosti, které jej dovedou k vyšším příjmům i dlouhodobě," doplňuje ekonom.