Trávicí potíže, třes, nespavost. Miliony z výher nejsou jen radost, důležité je mlčet

ada ada
Aktualizováno 22. 6. 2019 22:22
Šok, radost, často ale i strach. Skoro 1,5 miliardy korun, které v minulých dnech vyhrál v evropské loterii Eurojackpot sázející z Česka, je suma, kterou si málokdo dokáže reálně představit. S psychikou člověka ale umí zamávat i částky v řádu "pouhých" několika milionů. Výherce se musí popasovat s řadou povinností, jako je nahlášení výhry úřadům, vyřešit uložení peněz a v neposlední řadě si také dobře rozmyslet, zda a komu o získaných penězích poví. Po prvním návalu radosti tak mohou podle znalců lehko nastoupit i psychosomatické obtíže.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Jak komunikovat s bankou

Společnost Sazka je v řadě věcí výhercům vysokých částek nápomocna. Poskytne jim například kontakty na finanční poradce. Není potřeba hned přemýšlet na nejrůznějšími investicemi, experti ovšem doporučují začít komunikovat se svou bankou.

U vysokých částek je podle Lukáše Kropíka z tiskového oddělení České spořitelny potřeba počítat s tím, že celý proces připsání částky chvíli potrvá. "Důvodem je dodržování mezinárodních principů pro oblast praní špinavých peněz (AML)," dodává Kropík.

  • "V případě vyšších částek je vhodné předem informovat banku, že klient takový příjem na účet očekává. Je totiž pravděpodobné, že takový příjem bude v transakční historii klienta vybočovat a automatické systémy na neobvyklou transakci banku stejně upozorní. Banka se pak klienta bude doptávat na původ peněz, který jí klient bude muset doložit," potvrzuje mluvčí Air Bank Jana Karasová.

Pokud už klient peníze na svém účtu bude mít a bude je chtít dál převádět na jiné účty, měl by si podle Karasové nejdříve zkontrolovat nastavení limitů pro převod. "Klient by měl myslet také na to, že ze zákona jsou jeho peníze u jedné banky pojištěny do maximální výše 100 tisíc eur," připomíná mluvčí Air Bank.

 

Právě se děje

Další zprávy