Trávicí potíže, třes, nespavost. Miliony z výher nejsou jen radost, důležité je mlčet

ada ada
Aktualizováno 22. 6. 2019 22:22
Šok, radost, často ale i strach. Skoro 1,5 miliardy korun, které v minulých dnech vyhrál v evropské loterii Eurojackpot sázející z Česka, je suma, kterou si málokdo dokáže reálně představit. S psychikou člověka ale umí zamávat i částky v řádu "pouhých" několika milionů. Výherce se musí popasovat s řadou povinností, jako je nahlášení výhry úřadům, vyřešit uložení peněz a v neposlední řadě si také dobře rozmyslet, zda a komu o získaných penězích poví. Po prvním návalu radosti tak mohou podle znalců lehko nastoupit i psychosomatické obtíže.
Foto: iStock

Jak s výhrou naložit

  • Odborníci na finance doporučují časem zainvestovat do nemovitostí. "Pokud výherce nemá děti, ať si pořídí i je. Je to zadarmo. Jestliže už děti má, ať investuje do jejich vzdělání," doporučuje ekonom Kovanda.

"Anglické školky" přitom podle něj nejsou nutné. "Takže hezky do běžné školky mezi běžné děti, které budou vlastní ratolesti v životě potkávat především. Do věku 10 až 12 let je třeba do vlastních dětí investovat hlavně čas. To je čistě účetně také zadarmo. Nějaká ta střední škola či vysoká v zahraničí, "na zkušenou se světa", to už ale může být pro potomka a vlastně i pro jeho rodiče životní terno. Nebývá to ale levné," říká Kovanda.

Kdo má děti odrostlé či žádné neplánuje a má zajištěnou vlastní střechu nad hlavou, ať peníze investuje. "Čím je kdo přesvědčenější, že je krize za rohem, tím větší podíl ať nechá na spořicím účtu. Třeba i třetinu volných zbývajících peněz. Hotovost se bude hodit, až "na ulicích poteče krev"."

Vhodnou investicí jsou také start-upy, akcie, dluhopisy, bitcoin, zlato i víno. "Záleží na přesném věku, rizikovém profilu, pohlaví a dalších charakteristikách investora. Univerzální rada neexistuje," uzavírá ekonom.

 

Právě se děje

Další zprávy