Marx nelhal, nová střední třída vytáhne svět z krize

Karel Toman
15. 2. 2009 18:37
Stane se střední třída motorem hospodářského růstu?
Nejrychleji roste střední třída v nejlidnatější zemi světa - Číně. Ilustrační foto.
Nejrychleji roste střední třída v nejlidnatější zemi světa - Číně. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Střední třída se poprvé v dějinách stala většinovou populací. Zvlášť do jejího rozvoje v Asii vkládají experti velké naděje.

"Po historických příkladech Británie a USA očekáváme, že bude dominantní silou zakládání a upevňování demokracie a páteří tržní ekonomiky," jsou přesvědčeni například odborníci na chudobu z massechuttského Technologického institutu.

Časopis The Economist uznává, že tyto vyhlídky jsou oprávněné. Dnešní ponuré časy tak staví do nadějnějšího světla. Hospodářská krize se v něm jeví jako nepříjemná epizoda, za níž na svět opět čeká historický růst.

Rostoucí střední třída je totiž podle časopisu hlavní kandidát na to, co Světová banka označila za potřebný "nový motor růstu soukromé poptávky". Podle některých měřítek se v letech 1990 až 2006 vyhoupla z jedné třetiny na 57 procent světové populace. A v rozvojových zemích dál rychle roste, v Asii dokonce překonala svým počtem Západ.

Nová střední třída v rozvojových zemích

  • Obchod: Brazilský obchodní řetězec Cassa Bahia nedávno otevřel svůj první obchod v Paraisopolis - největším slumu Sao Paola - a začal prodávat televizory a ledničky
  • Služby: Ještě před patnácti lety v Číně neexistovalo lyžařství. Letos za ním vyrazí tři miliony lidí
  • Politika: Po teroristickém útoku v Bombaji vyšly loni v prosinci do ulic indických měst tisíce do té doby zdánlivě netečných mladých anglicky mluvících pracujících. Žádali nové bezpečnostní zákonodárství a nabádali lidi k volbám

Zdroj: The Economist

Nový motor světové poptávky

Svět tak podle časopisu zažívá třetí historickou vlnu vzestupu střední třídy (první přišla s rozvojem průmyslu po roce 1800, druhá za "baby-boomu" mezi lety 1950 až 1980).

Analýza také zřejmě potvrzuje předpovědi, že se ekonomická moc světa postupně přesouvá do Asie.

Například v Číně vzrostl podíl střední třídy v populaci z 15 % v roce 1990 na bezmála dvě třetiny obyvatel v roce 2005. Stejná vlna teď zasáhla druhou nejlidnatější zemi světa - Indii. Střední třída tam v roce 2005 tvořila jen dvacetinu obyvatelstva. V roce 2025 to má být až 40 procent tamní více než miliardové populace.

The Economist definuje střední třídu prostě: "ani bohatí, ani chudí, ale někde mezi". Její příslušník má pravidelný plat a aspoň třetinu z něj má po zaplacení základních potřeb k volnému užití. Do této široké definice zahrnují někteří sociologové lidi s příjmem deset až sto dolarů na den.

Buržoazie táhne barbary do civilizace

Střední třídu časopis dál dělí na dvě podskupiny. Početnější "rozvojovou" střední třídu tvoří vrstva obyvatel, která je střední "v měřítku rozvojového světa, ne toho bohatého".

"Globální" střední třídu pak tvoří lidé s příjmy „někde mezi průměrným Brazilcem a Italem". Bohatší globální střední třída tvoří jen desetinu populace rozvojového světa. Do roku 2030 se ale co do počtu více než zdvojnásobí, tvrdí The Economist.

Podle časopisu se tak mohou naplnit slova z Marxova Komunistického manifestu: "Rapidním zlepšením výrobních prostředků a nesmírným zlepšením způsobů komunikace vtahuje buržoazie všechny, i ty nejbarbarštější národy do civilizace."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Řekl, že se cítí dobře. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

před 23 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy