Stát chce nalákat důchodce na trh práce. Nabízí slevu na pojistném a tím i více peněz

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
7. 11. 2022 6:08
Starobních důchodců je v Česku 2,3 milionu. Z toho něco přes 200 tisíc při penzi dál pracuje, což je podle státu málo. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více aktivních důchodců, hodlá je proto finančně motivovat. V připomínkovém řízení je teď návrh na razantní změnu současného důchodového systému. Místo navyšování důchodů za odpracované roky nabízí stoprocentní slevu na sociální pojištění.
Foto: Shutterstock

Předčasný důchod by se měl znevýhodnit

  • U předčasného důchodu sice ministerstvo změny zatím nechystá, podle Pertolda ale bude i toto potřeba řešit. Chce-li totiž stát udržet důchodce na trhu práce déle, měl by jim předčasný důchod znevýhodnit.

Předčasně přitom chodí do penze každý rok stále více lidí. A letos bude jejich počet enormní kvůli finanční výhodě způsobené mimořádnými valorizacemi.

"Jde o to snížit počet lidí, kteří se pro předčasný důchod rozhodnou. Lze to udělat zvýšenou penalizací, která by ale byla dočasná. Srážka z důchodu by byla vyšší než doposud," pokračuje expert.

Ovšem po dosažení řádného důchodu by se podle něj penzistovi důchod přepočítal na řádnou částku. Ta by se mu krátila o to, co využil v předčasném důchodu, a až by předčasný důchod "splatil", což by mělo být do pěti, nejdéle deseti let, pobíral by už nekrácený řádný důchod.

  • V současnosti je možné jít do předčasného důchodu nejdříve pět let před řádným důchodem, nejdříve ale po dosažení 60 let. Čím dříve lidé do předčasného důchodu odejdou, tím nižší mají důchod. A důchod se jim krátí trvale. Tedy i když dosáhnout řádného věku, měsíční příjem se jim už nezvýší.

"Víme, že nejvíce se do předčasného důchodu chodí rok dva před řádným důchodem. Důvod, proč lidé chodí do předčasného důchodu, neznáme, může to být touha hlídat vnoučata, být prostě doma, nepracovat. Vím, že zdravotní důvody nebývají až tak časté," pokračuje Pertold. 

 

Právě se děje

Další zprávy