Praha – Pád úrokových sazeb na spořicích účtech pokračuje. Nízké úroky na celém evropském trhu sice dělají radost třeba lidem s hypotékou a půjčkami obecně, ale střadatelům přinášejí další špatné zprávy.
Od poloviny května snižuje úrok Air Bank ze skupiny PPF. Základní sazba u spořiciího účtu klesne o 0,2 procentního bodu na 0,7 procenta a na rovné procento u bonusové sazby, která platí i na běžném účtu. Bonusová sazba je určena na vklady do 250 tisíc (na běžném účtu do 100 tisíc) všem, kteří v měsíci alespoň pětkrát zaplatí kartou od Air Bank u obchodníků.
Sazby ještě klesnou
"Víme, že jsme v minulosti nabízeli vyšší sazby. Pro některé z vás to byl i důvod, proč jste k nám přišli. Chápeme proto, že vás jejich další změnou nepotěšíme. Ani my z ní nemáme radost. Nedá se ale nic dělat. Současná doba vyšším úrokům jednoduše nepřeje," napsala banka klientům. Při svém vstupu na trh v listopadu 2011 začínala na úrovni 2,5 procenta, kvůli situaci na trhu však postupně snižovaly své sazby i konkurenční banky.
Také Air Bank přiznává to, co říkají i další bankéři. Sazby budou dál padat. "Nečekáme, že se pokles sazeb na trhu brzy zastaví. Spíš bude dál pokračovat. Pokud se to stane, budeme je muset snížit také," píše na svém webu.
Pokles v Zuno i Sberbank
Také další banky, které lákají na nadprůměrné sazby na spořicích účtech, nedávno sazby snižovaly. "Problém současné situace tkví v tom, že na trhu je příliš peněz a lidé si vytvářejí velké úspory. Kvůli tomu je čím dál těžší tyto peníze někam umístit, aby se zhodnocovaly, a jejich hodnota klesá. To má za následek nižší příjmy pro banky a následně i nižší úrokové sazby, které mohou banky klientům poskytnout," vysvětlila v dubnu lidem Zuno Bank.
Lidem, kteří v Zuno jen spoří, klesl od 7. dubna úrok na Spoření Plus z rovného procenta na 0,6 procenta (pro vklady do 300 tisíc korun), na běžném spořicím účtu klesne sazba z 0,5 na 0,3 procenta. Kdo v bance má i lepší běžný účet (za který buď platí měsíční paušál, nebo ho aktivně využívá a má ho zdarma), tomu sazba na Spoření Plus klesla z 1,5 na 1,1 procenta (pro vklady do 300 tisíc korun). Na běžném spořicím účtu spadla sazba z 0,8 na 0,6 procenta.
Změnu k horšímu oznámila klientům nedávno také Sberbank. Ta od května změnila pásma úročení. Lidé, kteří v bance jen spoří a nevyužívají další služby, tak nově dostávají úrok 0,73 procenta už jen na vklady do 150 tisíc korun. Předtím byla hranice na 300 tisících. Vyšší vklady jsou úročeny sazbou 0,43 procenta.
Víc jen pro "aktivní"
Nadprůměrné sazby nad jedno procento dnes na spořicích účtech dávají banky jen těm klientům, kteří využívají i další služby. Platí to o všech čtyřech bankovních nabídkách s úrokem nad jedno procento.
Nejvýhodnější na trhu je spořicí účet Hit od Equa bank. Sazbu 1,25 procenta ovšem dostane jen ten, komu na běžný účet do Equa přijde v měsíci alespoň deset tisíc korun, nebo zaplatí třikrát v měsíci kartou od Equa u obchodníka. Sazba se také vztahuje jen na vklady do 200 tisíc korun.
Další v pořadí je už zmíněné Spoření Plus od Zuno Bank se sazbou 1,1 procenta pro vklady do 300 tisíc. Raiffeisenbank nabízí na eKontu Flexi také 1,1 procenta, ale jen na vklady do 150 tisíc. eKonto Flexi je k dispozici jen s účty, které jsou buď zpoplatněné, nebo zdarma jen při aktivním využívání. A stejně je to ve Sberbank, která na Fér spoření Plus dává sazbu 1,03 procenta na vklady do 300 tisíc korun.
Na spořicích účtech, u kterých si banky nekladou podobné podmínky, dostanete nejlepší úrok v Equa bank (0,75 procenta). Největší banky se pohybují hluboko pod touto hranicí, nejvíce z nich nabízí Česká spořitelna (0,4 procenta).
Na spořicí účet patří rezerva - peníze, které můžete kdykoli potřebovat. Další úspory, které budete potřebovat až za několik let (třeba na důchod), mohou vydělávat jinde. Například na penzijním připojištění, stavebním spoření nebo v podílových fondech.