Nejslabším článkem jste vy, varuje banka klienty. Zjišťovala, jak lidé chrání svůj účet

Petr Kučera Petr Kučera
10. 5. 2016 15:30
Počet kybernetických útoků meziročně stoupá o desítky procent, jsou stále sofistikovanější. Útočníci se častěji zaměřují na běžné uživatele než na samotný systém banky. Zřejmě nejhorší je situace v ochraně chytrých telefonů, ukázal průzkum ČSOB.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Mnoho lidí stále podceňuje zabezpečení elektronického bankovnictví, a usnadňuje tak případnému útočníkovi cestu k jejich účtu. Ukázal to průzkum ČSOB mezi jejími klienty. Počet kybernetických útoků přitom meziročně stoupá o desítky procent.

„Téměř dvě třetiny dotázaných si myslí, že používání internetového a mobilního bankovnictví je bezpečné při dodržení základních pravidel. Právě v jejich dodržování však máme zásadní mezery. Nejslabším článkem je přitom vždy člověk. Stačí chvilka nepozornosti, aby se stal obětí důmyslných praktik zlodějů,“ říká Tomáš Kořínek, člen představenstva ČSOB zodpovědný za řízení rizik.

Hackeři nejčastěji útočí na účty klientů právě prostřednictvím podvodných e-mailů a škodlivých virů. Za poslední rok ale raketově vzrostly i útoky přes sociální sítě, které jsou kvůli své vysoké věrohodnosti velmi nebezpečné a z hlediska útočníků nad míru úspěšné,“ upřesňuje Kořínek.

Útoky jsou podle něj stále častější a sofistikovanější. „Pro pachatele je mnohem efektivnější zaměřit se na uživatele systému a zneužít jejich přístupová hesla, oprávnění či identitu než vést útok proti samotnému systému banky, který bývá obvykle dobře chráněn,“ dodává.

Co najdou ve vašem telefonu?

Zřejmě nejhorší je situace v ochraně chytrých telefonů. Třetina uživatelů smartphonů si přístup na svůj telefon vůbec nechrání pomocí hesla, PIN ani odemykacího gesta. Vstupní PIN nebo heslo používá 51 procent účastníků průzkumu, antivirový program jen 42 procent a na instalaci pouze z ověřených zdrojů si dává pozor 41 procent.

Průzkum také ukázal, že 13 procent lidí vstupuje do internetového bankovnictví přes internetový vyhledávač jako například Google. „Odkazy tam jsou řazeny podle toho, jak si je kdo zaplatí, takže je jednoduché podvrhnout odkaz na stránku, která vypadá podobně jako web banky. A skutečně jsme takové případy zaznamenali,“ tvrdí Kořínek.

Přístup přes vyhledávač volí ženy více než dvakrát častěji než muži. Dalších 34 procent má vstupní stránku do elektronického bankovnictví uloženou v oblíbených položkách, 31 procent jde nejdříve na hlavní stránku své banky a 23 procent si pak pamatuje konkrétní adresu (častěji vysokoškoláci a lidé do 30 let).

Více než polovina klientů (53 procent) si podle průzkumu ČSOB kontroluje přítomnost platební karty pouze tehdy, když s ní potřebuje zaplatit. Jedenáct procent lidí to dělá několikrát za den, čtvrtina lidí (25 procent) alespoň jednou denně. „Přitom čím dříve nahlásí případnou ztrátu, tím lépe lze zabránit zneužití,“ připomíná Kořínek.

PIN jako datum narození

Nebezpečné je podle něj i to, že tři čtvrtiny lidí nosí platební kartu v peněžence, dalších 16 procent si ji dává k osobním dokladům. I kdyby dodržovali hlavní zásadu a neměli na stejném místě přímo lísteček s napsaným PIN, může ke zneužití karty stačit, že zloděj získá osobní údaje z dokladů – například datum narození, pokud jej klient používá jako PIN ke kartě, nebo heslo do elektronického bankovnictví.

Třetina dotázaných (32 procent) někdy půjčila svou platební kartu někomu blízkému, přestože zneužití v rámci rodiny jsou podle Kořínka poměrně častá. Dalších 12 procent by svou kartu půjčilo jiné osobě, když by to bylo nutné. „Neměli bychom nechávat kartu bez kontroly, například aby s ní obsluha v restauraci odcházela někam pryč. Okopírovat údaje je snadné,“ říká Petr Vosála, manažer bezpečnosti elektronických kanálů ČSOB a Era Poštovní spořitelny. Nejméně ochotně půjčují svou kartu lidé do 30 let.

Za nákupy v e-shopech platí lidé pořád nejčastěji dobírkou (32,3 procenta), dohání ji ale online platba kartou (28,7 procenta), následují bankovní převod (18,4 procenta) a platební tlačítko pro rychlý online převod přes internetové bankovnictví (10 procent). I zde jsou vidět generační rozdíly: Mezi lidmi do 30 let platí na internetu kartou celá polovina, naopak v kategorii nad 60 let preferuje 46 procent lidí dobírku.

Více než třetina klientů ČSOB v průzkumu uvedla, že nemá vůbec aktivovanou službu 3D Secure - nejhůře jsou na tom ženy (45 procent) a lidé nad 60 let (64 procent). „Bez využití této služby hrozí, že data, která jsou potřeba ke zneužití karty, se mohou volně pohybovat po internetu,“ varuje Kořínek. Naopak 18 procent respondentů využívá zásadně 3D Secure – pokud obchodník tuto službu nepodporuje, nakoupí raději jinde.

V oblasti karet zaznamenala ČSOB za poslední tři roky nejvyšší nárůst takzvané sociální inženýrství na sociálních sítích. "Klient je například osloven falešným kamarádem (na základě hacknutého profilu skutečného kamaráda) a požádán o zaplacení drobného obnosu pomocí platební brány, kterou pachatel přeposílá jako odkaz v chatu. Pachatelé často žádají po klientech i zaslání bezpečnostní SMS, díky níž pak následně odcizí výrazně vyšší obnos, než o který domnělý kamarád žádal," vysvětluje mluvčí banky Pavla Hávová.

Lidé by si také preventivně měli občas měnit heslo do elektronického bankovnictví. Průzkum ukázal, že 44 procent klientů si ho nemění vůbec, z toho 29 procent spoléhá na SMS kód. Šestnáct procent lidí používá své heslo do internetové bankovnictví i pro přístup do jiných aplikací.

Otestuje si smartphone

ČSOB chce klienty motivovat k lepší ochraně i prostřednictvím „hororového“ videa na YouTube. Nabízí také speciální aplikaci nazvanou Na Android, která prověří, jak je konkrétní mobil chráněný před zneužitím: zámek displeje, takzvané root zařízení, možnost instalace z neznámých zdrojů a možnost čtení SMS zpráv cizím uživatelem.

Kampaň má pochopitelně podpořit i prodej produktu, s nímž právě skupina ČSOB přišla jako první na českém trhu – pojištění internetových rizik. „Denně přibývá kolem čtyřiceti nových pojistek, od představení produktu jich máme už přes tisíc,“ pochvaluje si Kořínek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Dětskou pornografii hledá na internetu každý den 10 tisíc Čechů, jedno dítě měsíčně spáchá sebevraždu, říká bezpečnostní expert Martin Kožíšek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 52 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy