Roky marně žádá o osobní bankrot. Neuspěl ani na 32. pokus

Filip Rožánek
7. 3. 2015 20:11
Nevyhlášeným rekordmanem insolvenčního rejstříku je mladý muž z Kutné Hory.
Foto: Tomáš Kunc

Kutná Hora - Už čtyři roky se mladý muž z Kutné Hory marně pokouší o osobní bankrot. Ani po dvaatřiceti pokusech nedodal všechny potřebné podklady, podle kterých by soud mohl alespoň zahájit řízení.

Ze všech případů od roku 2008, kdy možnost osobních bankrotů zavedlo české právo, nikdo jiný nemá takovou vytrvalost a zároveň takovou "smůlu". Ukazují to data z insolvenčního rejstříku zpracovaná studentem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Petrem Zvirinským.

Kutnohorský dlužník se o osobní bankrot poprvé pokusil v lednu 2011. Krajský soud v Praze, pod který spadají insolvence ze Středočeského kraje, ale návrh odmítl už po dvou dnech. Dlužník měl totiž pořád platný živnostenský list a živnostníkům soudy osobní bankrot povolit nemohly. Navíc chyběly podklady, podle kterých by mohla být žádost vůbec posouzena.

Krachy a osobní bankroty v Česku
Autor fotografie: Tomáš Kunc

Krachy a osobní bankroty v Česku

Velký speciál o insolvencích. Co dovede obyčejné Čechy až k osobnímu bankrotu? Jaké firmy jsou nejvíce ohrožené insolvencí? Kolik firem zkrachovalo a jak dlouho trvá u soudu, než se úpadek vyřídí? Exkluzivní data o tom, kdo uplatňuje nejvíc pohledávek a jaké jsou profily dlužníků - ZDE.

"Navrhovatel ve svém návrhu pouze nekonkrétně uvedl, že má dluhy a nemá majetek, a to je věru přespříliš strohé tvrzení," stojí v rozhodnutí s podpisem Jiřího Wažika, asistenta soudce.

Muž, jehož identitu redakce zná, ale rozhodla se ji neuvádět, zkusil bankrot znovu hned další měsíc. Také samosoudkyně Maria Brožíková jeho návrh odmítla, a to v zásadě ze stejných důvodů jako její kolega v lednu.

Situace se trochu změnila při dubnovém návrhu, kdy dlužník ukončil živnostenský list a zkusil své dluhy upřesnit. Neúspěšně: "Pouze tvrdil, že má šest peněžitých závazků, které není schopen splácet po dobu delší než tři měsíce, s tím, že všechny jeho závazky jsou po lhůtě splatnosti. V návrhu však neuvedl počet věřitelů, ani kdy nastala splatnost jednotlivých pohledávek," konstatovala soudkyně.

Nadto soud z návrhu vyčetl, že muž chce osobním bankrotem nejspíš vyřešit dluhy, které nadělal svým podnikáním. Ani to však dlužníkova žádost nijak neupřesňovala, takže návrh byl opět odmítnut. Soudkyně se ho alespoň podrobným vysvětlením pokusila navést k tomu, jak žádost správně podat a co všechno má doložit. Se svými radami ale u muže zjevně neuspěla, protože vzápětí návrh zopakoval - a opět s chybami.

Poprvé uspěl až v létě 2011, insolvenční řízení se rozběhlo, ale než dospělo k projednání před soudem, muž vzal po šesti měsících svůj návrh zpět. Jako důvod uvedl, že nastupuje do nového zaměstnání a věří ve zlepšení své finanční situace.

To se však nepotvrdilo, takže na konci ledna 2012 dostal soud návrh na oddlužení znovu, a navíc se vrátil k původním špatným podkladům. Od té doby se celý příběh opakuje v pravidelných měsíčních cyklech, přičemž soud někdy odmítne návrh i ten samý den, co ho dlužník podá.

Soudní úředníci se přitom muži snaží pomáhat. Doporučují mu kontakty na bezplatné právní poradny, které by mu se správným vyplněním a zdůvodněním návrhu pomohly. Popisují mu konkrétní chybějící údaje. Zkusili mu dát i lhůtu na doplnění dokumentů.

Jejich snaha se však míjí účinkem. Zatím poslední pokus učinil kutnohorský dlužník 10. února letošního roku. Soudní tajemnice návrh odmítla hned následující den.

Čtěte i další příběhy osobních bankrotářů:

První Čech, který prošel osobním bankrotem: Zadarmo nemluvím

Příběh nejmladší bankrotářky: Vysoké dluhy zdědila po otci

 

Právě se děje

Další zprávy