Online rozhovor - Nová pravidla pro osobní bankrot nejsou dluhovou amnestií, ale přinášejí šanci těm dlužníkům, kteří se budou "sami snažit". V online rozhovoru se čtenáři online deníku Aktuálně.cz to řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.
Většina lidí, na které je nyní vedená exekuce, je v takzvané dluhové pasti a nemá šanci se z ní dostat. Celkově jde o zhruba 655 tisíc lidí. Tak ministerstvo spravedlnosti zdůvodňuje nová pravidla pro osobní bankrot, která už schválila vláda a ještě do konce tohoto volebního období by je měl schválit parlament.
Oddlužení neboli osobní bankrot by pak měl být dostupný i těm, kdo na něj dnes nedosáhnou, protože nedokážou během pěti let splatit alespoň 30 procent dluhů (čtěte podrobnosti). Podle kritiků však půjde o "dluhovou amnestii", což podle nich není přípustné, protože normální je dluhy platit. Proti zákonu vystupují třeba banky nebo úvěrové společnosti.
"Není to amnestie, je to šance pro ty lidi, aby se z toho dostali, když se budou sami snažit, to je velký rozdíl," říká Pelikán. Podle něj nehrozí ani to, že nově nebudou splácet ani část dluhů ani ti, kdo na to mají. "V novém systému musí každý zaplatit tolik, kolik dokáže za tu dobu vydělat. Takže jestli někdo dokázal doteď vydělat 30 procent, proč by měl platit méně?" reagoval na jeden z dotazů ministr.
Hájil také další součást návrhu, aby lidé, kteří zvládnou splatit 50 procent dluhu za tři roky, skončili s oddlužením rychleji. "Zkrácená splácení při vyšší míře splácení jsou motivační prvek, osvědčilo se to ve všech zemích, kde to mají," říká Pelikán. Dnes platí striktní pravidlo, že osobním bankrotem se prochází pět let a je třeba zaplatit alespoň 30 procent dluhů.
Neobává se ani toho, že by lidé nového zákona zneužívali a oddlužením procházeli opakovaně vždy poté, kdy nakupí nezvladatelné dluhy. "To oddlužení trvá (v tom novém rozšíření) sedm let a pak dalších deset let nemůžete o nové oddlužení požádat. Takže nanejvýš tím někdo může procházet každých 17 let," reagoval na další dotaz.
Zatímco u změn v oddlužení zůstává mírně optimistický, co se prosazení ve sněmovně ještě v tomto volebním období týče - "Čas to schválit ještě je, ale ubývá." - navržené změny v exekucích už prosadit nestihne.
U těch chtěl zavést například povinné zálohy pro věřitele nebo speciální bankovní konta, na která by nedosáhli exekutoři a dlužníci by na ně dostávali od zaměstnavatelů už částky po odečtení exekuce. "Je (návrh na speciální konta) v novele exekučního řádu, kterou jsem poslal do vlády, ale socdem nám ji včas nezařadila na jednání, takže už se do voleb nestihne schválit. Tak snad po volbách," odpověděl na čtenářský dotaz Robert Pelikán.
U exekucí tak zatím zůstane jen u snížených tarifů, které ministerstvo exekutorům změnilo vyhláškou od začátku dubna. Již dříve ministerstvo snížilo také paušály advokátům, které často neúměrně zvyšovaly takzvané bagatelní (menší) dluhy.