Praha - Regulované nájemné se od ledna opět zvedne. Zdražovat se v průměru bude asi o čtvrtinu. Jsou však lokality, ve kterých se nájemné zvedne až o polovinu, v jiných se měnit nebude.
Například za kvalitní byt v cihlovém domě na pražské Letné, o ploše 55 metrů čtverečních, se letos platí nájemné 2607 korun měsíčně. Od Nového roku to ale bude o 32,4 procenta více, tedy 3452 korun měsíčně.
Dovoluje to zákon o jednostranném zvýšení nájemného. Majitel domu na jeho základě může zvedat nájemné po dobu čtyř let, a to od ledna 2007 do konce roku 2010. Druhé kolo deregulace se tedy rozjede v lednu.
Limity se mohou měnit
Maximální výši deregulovaného nájemného, které mohou majitelé domů k poslednímu prosinci 2010 vyžadovat, zpracovalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Zatímco nyní se například v Praze v Troji pohybuje měsíční regulované nájemné kolem 40 korun za čtvereční metr, v roce 2010 by to mělo být podle tabulek až 117 korun.
Souvislosti
- Banky letos za devět měsíců půjčily na hypotékách více než za celý loňský rok
- Úvěrům na modernizaci a renovaci bydlení hrozí zánik
- Hypoteční banky lákají klienty na slevy poplatků
- Katastrální úřady budou účtovat vyšší poplatky
- Požadavky Čechů na standard v bydlení narůstají
- Levné hypotéky jsou již minulostí
Blogeři o nájmech
V Třeboni by se mohlo podle stanovených limitů platit nejvýše 40 korun za čtvreční metr za měsíc, v Hradci Králové 71 korun, Liberci 49 korun a Zlíně 62 korun
Ministerstvo ale upozorňuje, že se horní limity mohou ještě měnit. Záleží na aktuálním vývoji trhu nemovitostí. Podle aktuálních informací realitních kanceláří tržní nájemné stagnuje, v některých místech dokonce klesá. I tak je však v řadě případů především v Praze v několikanásobcích regulovaného nájemného.
ČTĚTE VÍCE:
Nyní je v Česku asi 800 tisíc bytů s regulovaným nájemným, z nichž asi 420 tisíc vlastní buď jednotlivci, nebo firmy. Zbytek mají obce. Tento počet se ale do konce roku 2010 změní. Obce své byty totiž nájemníkům stále prodávají.
Někdo nezvedá
Některé obce příští rok k zvýšení nájemného vůbec nepřikročí. Tuto možnost využila část obcí i tento rok. Podle odhadů MMR jich letos zvýšilo nájemné přibližně jen 70 procent.
U soukromých vlastníků bytů je situace jiná. "K možnému zvýšení nájemného přistoupí zřejmě všichni majitelé," říká Libor Dellin, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů.
Od roku 2011 pak zákony předpokládají, že se nájemné bude měnit dohodou mezi vlastníkem domu a nájemcem.
V případě, že se majitel s nájemníkem na nájmu nedohodnou, může obyvatel bytu dostat výpověď. Nájem bytu zanikne písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem, nebo písemnou výpovědí.
V písemné výpovědi musí být uvedena lhůta, kdy má nájem skončit. Výpověď nesmí být kratší než tři měsíce a musí skončit ke konci kalendářního měsíce.