Požadavky Čechů na standard v bydlení narůstají

šal
31. 10. 2007 17:00
Vylepšit si bydlení do tří let chce dvě třetiny Čechů
Domy v Troubkách dnes. Vepřovice (pozn.: cihly z nepálené hlíny) nahradily modernější materiály a bezpečnější konstrukce.
Domy v Troubkách dnes. Vepřovice (pozn.: cihly z nepálené hlíny) nahradily modernější materiály a bezpečnější konstrukce. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Češi jsou stále náročnější na kvalitu bydlení. Zatímco v minulosti velká část populace žila v unifikovaných panelákových bytech, dnes jsou představy lidí o kvalitním bydlení úplně odlišné. S postupem času lidé více preferují větší byty, stále ale kvalita bydlení v Česku notně pokulhává za evropským průměrem. A to je na tom Česko ze zemí bývalého východního bloku ještě nejlépe.

Výsledky vyplývají z průzkumu GE Money, který provedla v zemích střední Evropy a Rusku. Průzkum ukazuje na některé zajímavé skutečnosti. Kupříkladu vyplynulo, že Češi nejčastěji žijí v bytě o velikosti 50 až 75 m², a to se třemi dalšími osobami. Bez zajímavosti není ani to, že Češi jsou národem podnájemníků. Bydlení v nájmu je v rámci střední Evropy nejvíce rozšířené právě v České republice, kde tímto způsobem žije každý čtvrtý dospělý.

Malý byt jen jako startovací

Zatímco v devadesátých letech kupovali lidé v Česku především malé byty, dnes je situace jiná. Pokud si lidé pořídí malý byt o rozloze pod 50 čtverečních metrů, tak jen jako startovací bydlení. S rostoucím věkem roste touha i schopnost lidí si pořídit větší a komfortnější bydlení.

Naproti tomu bydlení na malém počtu metrů obytné plochy je doménou Ruska, kde téměř polovina dospělých bydlí v bytech o rozloze do 50 čtverečních metrů. Češi jsou na tom sice lépe, ale za evropským průměrem přece jen zaostávají.

"Byt větší než sto metrů má v Česku jen asi čtvrtina obyvatel," říká Michal Tuček, produktový manažer hypoték GE Money Bank. "Velikost bydlení v České republice zatím nedosahuje rozměrů typických v západoevropských státech, kde se bydlí v průměru na 80 m². S touto skutečností koresponduje také průměrný počet pokojů v domácnosti. Zatímco evropský průměr činí 3,6 pokoje, u nás je to pouze 2,7 pokoje," dodává Michal Tuček.

Podnájem? Není problém

Průzkum bydlení také zkoumal, jak populace ve zkoumaných zemích žije v podnájmu. V tomto ohledu Češi jasně vítězí. Bydlení v podnájmu je nejrozšířenější v České republice, kde takto žije každý čtvrtý dospělý. V Rusku a Rumunsku je to jen jeden z pěti, v Maďarsku pouze každý desátý a v Polsku dokonce asi jen sedm procent dospělé populace.

Kde chtějí Češi bydlet

Odlišnosti mezi národy panují také v tom, jaké je vysněné bydlení. Zatímco například polovina Čechů by chtěla bydlet nejčastěji na okraji města, Rumuni preferují bydlení na venkově a Poláci v centru města. U Rusů je jasně viditelná touha stěhovat se na okraj nebo do centra města.

Češi ale nezůstávají jen u snění. Dvě třetiny lidí mají v plánu během tří let si svůj standard bydlení zlepšit koupí nového nebo rekonstrukcí stávajícího bydlení. Naproti tomu například v Maďarsku a Rumunsku je to jen 40 procent populace. V průměru chtějí Češi do bydlení investovat asi 780 tisíc korun a měsíčně splácet až 5500 korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy