Nové bydlení může vyjít příští rok levněji

hpv
13. 11. 2007 11:40
Ceny nových bytů budou příští rok stagnovat
Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Ceny nových bytů budou příští rok stagnovat,  případně mírně klesnou. A to navzdory rostoucím cenám energií, stavebních materiálů a zvýšené daně z přidané hodnoty, které pořízení nového bydlení prodraží. 

Poptávka po bydlení by neměla být již tak silná jako letos. To potvrzuje i Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska CZ. Lidé, kteří si chtěli koupit v těchto letech byt, tak ve většině případů již udělali a neodkládali to na jaro příštího roku. Krátce po Novém roce totiž bydlení kvůli zvýšení daně z pěti na devět procent podraží.

Výraznější propad cen lze ale kvůli rostoucím cenám ve stavebnictví očekávat především u starších panelových bytů a nových garsoniér v okrajových částech Prahy.

Jako před EU

"Historie se opakuje. V roce 2003 a začátkem roku 2004 ceny bytů v Česku prudce rostly. Všichni se chtěli "předzásobit"  před vstupem do Evropské unie. Poté však ceny bytů začaly klesat," říká Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).  "Ceny se začaly znovu zvedat v souvislosti s očekávaným zvýšením DPH a zároveň nízkým úrokovým sazbám u hypoték od poloviny roku 2006," dodává Pácal.

Tento vývoj lze podle něj dokumentovat na cenách starších panelových bytů v Praze. "Z našich statistik je zřejmé, že klasický třípokojový byt o rozměrech přibližně 70 čtverečních metrů se před čtyřmi lety prodával za dva miliony až 2,7 milionu korun. Za obdobné ceny se ale byty nabízejí i nyní, přičemž v průběhu posledního roku se zvedly asi o třetinu," tvrdí Pácal.  

"Osobně očekávám, že ceny nových bytů budou příští rok spíše stagnovat. Hodně přitom bude záležet na poloze a na samotné architektuře projektu," říká Václav Matyáš ze Svazu ve stavebnictví.

Výrazně zlevní garsoniéry a dvougarsoniéry v okrajových čtvrtích Prahy, které jsou jen těžko dostupné. Takové nemovitosti bývají často neprodejné již nyní.

Naopak u velkých bytů k výrazným cenovým propadům nedojde. "Naši klienti mají zájem především o velké byty. A podle našich průzkumů se situace v následujících dvou letech nezmění," říká Šuch. Klesající poptávku po malých bytech hlásí i Central Group. Ten dokonce začal kvůli měnící se situaci propojovat garsoniery a tvořit z nich jeden větší prostor.

Marže půjdou dolů

Aby developerské firmy své těžkoprodejné "zboží" na trhu udaly, budou muset jít s cenou dolů. To se promítne ve výši jejich marží.

Jestliže ještě před šesti lety dosahovaly průměrné marže developerů, kteří se specializovali na výstavbu bytů, 30 procent, nyní je to v průměru  podle ARTN jen pět až deset procent. V některých lokalitách, ve kterých se byty prodávají špatně již nyní, jsou dokonce marže nulové.

Zatímco malé byty ve špatném místě budou zlevňovat, luxusní velké apartmány v atraktivních pražských a  brněnských čtvrtích opět podraží. To jsou přitom byty, u kterých developerské marže neklesnou, nebo jen velmi málo.

Sídlo Raiffeisenbank v Praze.
Sídlo Raiffeisenbank v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Expert online: Nebrat hypotéku? Jen když na ni nemáte

Mírný růst cen lze očekávat i u nových bytů v takových městech, jako jsou například Ústí nad Labem, Děčín či Frýdek-Místek. "V těchto regionech je tak malý trh s byty, že každý nový byt se prodává velmi dobře," říká Pácal. "To dokládá i fakt, že například ve Frýdku-Místku se za posledních deset let postavilo jen 250 nových bytů, kdy přibližně polovina z nich byla družstevní, nebo obecní. Na trh se tak dostala přibližně polovina z nich," dodává. Obdobná situace je ale i v řadě dalších měst.

Analytici i realitní makléři se ale domnívají, že pokles (stagnace) cen, bude jen dočasný. Podle jejich odhadu může trvat rok, nebo dva. Kvalita bydlení je totiž v Česku ve srovnání se starými zeměmi Unie stále ještě nízká a lidé budou mít potřebu si pořizovat lepší bydlení.

Trh se však v příštích třech letech ve větším rozšíří i mimo Prahu a Brno. Množství bytů, které budou v Česku každým rokem kolaudovány, tak bude stále pomalu přibývat.

 

Právě se děje

Další zprávy