Nové bydlení může vyjít příští rok levněji

hpv
13. 11. 2007 11:40
Ceny nových bytů budou příští rok stagnovat
Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Ceny nových bytů budou příští rok stagnovat,  případně mírně klesnou. A to navzdory rostoucím cenám energií, stavebních materiálů a zvýšené daně z přidané hodnoty, které pořízení nového bydlení prodraží. 

Poptávka po bydlení by neměla být již tak silná jako letos. To potvrzuje i Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska CZ. Lidé, kteří si chtěli koupit v těchto letech byt, tak ve většině případů již udělali a neodkládali to na jaro příštího roku. Krátce po Novém roce totiž bydlení kvůli zvýšení daně z pěti na devět procent podraží.

Výraznější propad cen lze ale kvůli rostoucím cenám ve stavebnictví očekávat především u starších panelových bytů a nových garsoniér v okrajových částech Prahy.

Jako před EU

"Historie se opakuje. V roce 2003 a začátkem roku 2004 ceny bytů v Česku prudce rostly. Všichni se chtěli "předzásobit"  před vstupem do Evropské unie. Poté však ceny bytů začaly klesat," říká Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).  "Ceny se začaly znovu zvedat v souvislosti s očekávaným zvýšením DPH a zároveň nízkým úrokovým sazbám u hypoték od poloviny roku 2006," dodává Pácal.

Tento vývoj lze podle něj dokumentovat na cenách starších panelových bytů v Praze. "Z našich statistik je zřejmé, že klasický třípokojový byt o rozměrech přibližně 70 čtverečních metrů se před čtyřmi lety prodával za dva miliony až 2,7 milionu korun. Za obdobné ceny se ale byty nabízejí i nyní, přičemž v průběhu posledního roku se zvedly asi o třetinu," tvrdí Pácal.  

"Osobně očekávám, že ceny nových bytů budou příští rok spíše stagnovat. Hodně přitom bude záležet na poloze a na samotné architektuře projektu," říká Václav Matyáš ze Svazu ve stavebnictví.

Výrazně zlevní garsoniéry a dvougarsoniéry v okrajových čtvrtích Prahy, které jsou jen těžko dostupné. Takové nemovitosti bývají často neprodejné již nyní.

Naopak u velkých bytů k výrazným cenovým propadům nedojde. "Naši klienti mají zájem především o velké byty. A podle našich průzkumů se situace v následujících dvou letech nezmění," říká Šuch. Klesající poptávku po malých bytech hlásí i Central Group. Ten dokonce začal kvůli měnící se situaci propojovat garsoniery a tvořit z nich jeden větší prostor.

Marže půjdou dolů

Aby developerské firmy své těžkoprodejné "zboží" na trhu udaly, budou muset jít s cenou dolů. To se promítne ve výši jejich marží.

Jestliže ještě před šesti lety dosahovaly průměrné marže developerů, kteří se specializovali na výstavbu bytů, 30 procent, nyní je to v průměru  podle ARTN jen pět až deset procent. V některých lokalitách, ve kterých se byty prodávají špatně již nyní, jsou dokonce marže nulové.

Zatímco malé byty ve špatném místě budou zlevňovat, luxusní velké apartmány v atraktivních pražských a  brněnských čtvrtích opět podraží. To jsou přitom byty, u kterých developerské marže neklesnou, nebo jen velmi málo.

Sídlo Raiffeisenbank v Praze.
Sídlo Raiffeisenbank v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Expert online: Nebrat hypotéku? Jen když na ni nemáte

Mírný růst cen lze očekávat i u nových bytů v takových městech, jako jsou například Ústí nad Labem, Děčín či Frýdek-Místek. "V těchto regionech je tak malý trh s byty, že každý nový byt se prodává velmi dobře," říká Pácal. "To dokládá i fakt, že například ve Frýdku-Místku se za posledních deset let postavilo jen 250 nových bytů, kdy přibližně polovina z nich byla družstevní, nebo obecní. Na trh se tak dostala přibližně polovina z nich," dodává. Obdobná situace je ale i v řadě dalších měst.

Analytici i realitní makléři se ale domnívají, že pokles (stagnace) cen, bude jen dočasný. Podle jejich odhadu může trvat rok, nebo dva. Kvalita bydlení je totiž v Česku ve srovnání se starými zeměmi Unie stále ještě nízká a lidé budou mít potřebu si pořizovat lepší bydlení.

Trh se však v příštích třech letech ve větším rozšíří i mimo Prahu a Brno. Množství bytů, které budou v Česku každým rokem kolaudovány, tak bude stále pomalu přibývat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy