Katastrální úřady budou účtovat vyšší poplatky

Red eko
7. 11. 2007 13:05
Místo pěti set zaplatíte 1500 korun

Praha - Za razítko od katastrálního úřadu si bude stát účtovat větší peníze. Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se má zvýšit na patnáct set korun místo pěti set. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny. Zdražení by mělo být zahrnuto do chystané novely zákona o správních poplatcích.

"Návrh novely předložíme vládě ještě do konce roku," potvrdil Karel Štencel, místopředseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. Jeho úřad zvýšení poplatků připravil, vládě zdražení vysvětlí ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Novela měla původně platit od července, nynější návrh posunuje platnost na leden 2009.

"Chceme katastry digitalizovat, proto potřebujeme peníze. Nejde o zvýšení poplatků, ty zůstanou stejné. Mění se ale jejich struktura," uvedl Petr Gandalovič.

Za vklad do katastru nemovitostí se nyní platí 500 korun za jeden projekt, který zahrnuje například pozemek, dům a zahradu. Nově má být oceněna každá položka projektu, což u výše zmíněného příkladu znamená tři položky. Celkem tedy poplatek 1500 korun.

Úřady si polepší

V součtu poplatků by se tak úřady měly významně polepšit. Loni katastrální úřady na poplatcích vybraly 312 milionů korun za 625 tisíc vkladů. Po zdražení by se jejich roční příjmy měly navýšit o 600 milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy