První aukce energií v Praze. Šetřit chce 850 domácností

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
6. 4. 2013 9:25
Elektronická aukce energií pro domácnosti Prahy 6
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Zájem občanů Prahy 6 o nákup elektřiny a zemního plynu v elektronické aukci předčil očekávání. Městská část jako první v Praze uzavřela registrace účastníků s více než 850 podepsanými smlouvami o této formě nákupu.

Ušetřit díky elektronické aukci chtělo tolik občanů, že Praha 6 dokonce musela prodloužit termín registrací o čtyři dny.

„Do e-aukce se mohly hlásit opravdu všechny šestkové domácnosti, kterých je odhadem 44 tisíc. Zejména senioři mohou tímto způsobem výrazně snížit své náklady na energie a ušetřit," vysvětluje místostarosta Prahy 6 Petr Ayeboua.

Podle Ayebouy je nečeká ani podepisování složitých smluv. Výpověď stávající i podpis nové smlouvy s vítěznou firmou zajistí sama organizátorská společnost eCentre. Samotná smlouva o účasti v elektronické aukci neznamená nutně i podpis smlouvy o změně dodavatele. Pokud cena od nového dodavatele nebude nižší, nemusí zákazník novou smlouvu podepsat.

Úspora může být až 20 procent

O tom, zdali se skutečně podaří vysoutěžit nižší ceny energií, se rozhodne v úterý 30. dubna, kdy samotná aukce proběhne. Městská část předpokládá, že by se úspora mohla pohybovat mezi 15 až 20 procenty. Opírá se o zkušenosti s nákupem energií pro své organizace. Podle Ayebouy se například loni Praze 6 podařilo jen na elektřině díky aukci ušetřit 1,3 milionu korun. ¨

Plynový hořák
Plynový hořák | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Říčany v aukci energií uspěly. Ceny klesnou o čtvrtinu
Liberec nabízí občanům aukci energií, mohou uspořit

Městská část Praha 6 zahájila pro své občany historicky první e-aukci na dodávky elektrické energie a zemního plynu na začátku března. Jen za první dva dny od vyhlášení evidovala padesát zájemců, během celého března se pak počet registrací vyšplhal na 400 a první dubnový týden počet zájemců ještě více než zdvojnásobil.

První byly Říčany 

Jako první nakoupili v polovině března levnější energie v elektronické aukci občané Říčan. Cenu za dodávky celkem 21,8 GWh energií se podařilo srazit z původních 27,3 milionu korun o zhruba čtvrtinu. Říčanské aukce se zúčastnilo 450 domácností.

Mezi další města, která vyhlásila aukce na nákup energií pro domácnosti, patří také Šenov a Krnov. Snížit energetické náklady obyvatel touto cestou v blízké budoucnosti plánují i Otrokovice, obec Dobrá nebo městský obvod Ostrava-Svinov. Záměr umožnit domácnostem nákup energií v aukci představilo v uplynulých dnech také město Liberec.

Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek
Stowattové žárovky končí, koupíte už jen úsporné. Ilustrační snímek | Foto: Reuters
Čtěte také:
Nový způsob, jak ušetřit za energie. Sousedé se spojují
Největší dodavatel plynu zlevňuje, utíkali mu klienti

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy