Prodáváte nemovitost? Víme, jak ušetřit na daních

Vladimír Zdražil, Hypoindex.cz
29. 1. 2011 9:45
Kdy musíte platit daň z příjmu při prodeji z nemovitostí a jak ji snížit
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Prodej nemovitosti podléhá dani z převodu nemovitosti, ale v některých případech je prodávající povinen odvést také daň z příjmu.

Nejprve pár informací o tom, kdy je příjem z prodeje nemovitosti osvobozen od daně z příjmů.

Především jde o případ, kdy měl prodávající v tomto domě či bytě bydliště nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem.

Dále je osvobozen příjem z prodeje domů, bytů nebo nebytových prostor, jestliže doba mezi jejich nabytím a prodejem přesáhne dobu pěti let.

Vyčerpejte všechny možnosti

Jestliže se nevejdete ani do zmíněných dvou případů, máte ještě jednu možnost.

Podle zákona totiž nemusíte daň z příjmu platit tehdy, pokud jste měli v nemovitosti bydliště těsně před prodejem (nemusí jít tedy o zmíněné dva roky), ale zároveň když peníze z prodeje použijete na uspokojení své vlastní bytové potřeby.

Bytovou potřebu definuje § 15 odst. 3 zákona o daních z příjmů. Nejčastěji jde samozřejmě opět o koupi jiného bytu nebo rodinného domu pro vlastní bydlení.

K „uspokojení" vaši vlastní bytové potřeby by však mělo dojít nejpozději do jednoho roku od prodeje původní, zatím daňově neosvobozené nemovitosti. V takovém případě byste měli o této koupi informovat finanční úřad a uvést to jako důvod pro osvobození.

Provozní a správní výdaje

Jestliže se na vás žádné ze zmíněných osvobození nevztahuje, můžete si podle zákona alespoň snížit základ pro výpočet daně o provozní a správní výdaje.

Proto se vyplatí mít jasný přehled o takových výdajích, které vám vlastnictví nemovitosti přineslo.

V kolonce „příjem" je samozřejmě potřeba uvést cenu, za níž jste nemovitost skutečně prodali. Jako podklad nechť poslouží kupní smlouva, výpis z běžného účtu potvrzující transakci a podobně.

Základním výdajem, který fakticky snižují základ daně, je pak cena, za kterou jste (nyní už prodanou) nemovitost prokazatelně nabyli.

S ohledem na pokles cen některých nemovitostí se může stát, že výdaj na pořízení bude dokonce vyšší než příjem z prodeje, což je samozřejmě finanční prodělek na jedné straně, ale daňová úspora na straně druhé. Taková transakce by vycházela daňově jako nulová - neutrální.

Zavzpomínejte ale také na všechny další výdaje související s prodávanou nemovitostí. Doporučuji proto všem majitelům uschovávat veškeré doklady související s provozem nebo úpravami nemovitosti.

V praxi jde nejčastěji o následující druh výdajů:
- daň z převodu nemovitosti
- rekonstrukce, modernizace, stavební úpravy (výdaje by měly být prokázané dokladem)
- administrativní výlohy související s prodejem (například odměna právníkovi za sepsání smlouvy, poplatky katastru, znalecký posudek na odhad nemovitosti, poradenská služba od realitní kanceláře a podobně).

Pokud však díky prodeji splatíte úvěr na bydlení (hypotéku) a učiníte tak během fixačního období, naúčtuje vám banka pravděpodobně vysokou sankci. Tu ale bohužel mezi výdaje související s prodejem zařadit nelze.

Diskuzi k článku najdete na webu Hypoindex.cz

Vila Park Čechovka Stromovka, Havlíčkův Brod Developer: Vila Park Čechovka, a.s.
Vila Park Čechovka Stromovka, Havlíčkův Brod Developer: Vila Park Čechovka, a.s. | Foto: Best of Realty
Čtěte také na Hypoindex.cz:
Pozor na spoluvlastníky, mění se pravidla pro přiznání
Šest věcí, na které si dát pozor při koupi stavebního pozemku
 

Právě se děje

Další zprávy