Nezapomeňte na daň z nemovitostí, je tu nová pokuta

Petr Kučera Petr Kučera
19. 1. 2011 9:02
Změna pravidel pro spoluvlastníky může v praxi přinést komplikace pro zbylé majitele
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Všichni, kdo letos podají přiznání k dani z nemovitosti více než pět pracovních dnů po termínu, zaplatí novou pokutu. Ta činí přinejmenším 500 korun, a to i v případě, že samotná daňová povinnost je nižší.

Stejně jako v předchozích letech je nutné podat přiznání k dani z nemovitostí do 31. ledna, stačí přitom prokazatelné odeslání finančnímu úřadu v tento den.

I nadále platí, že daňové přiznání nemusí podávat všichni vlastníci nemovitostí, ale pouze dvě skupiny osob.

První skupinu tvoří osoby, které v průběhu roku 2010 nově nabyly nemovitost, například koupí, darem, dědictvím, ale třeba i kolaudací dosud rozestavěné stavby.

Druhou skupinou jsou poplatníci, kteří již podali přiznání v některém z předchozích zdaňovacích období, ale změnily se u nich "okolnosti rozhodné pro vyměření daně" - tedy když se například změnil počet vlastněných nemovitostí, rozloha pozemku či došlo ke změně v osobě poplatníka.

Jak "ušetřit" pětistovku

Letošní novinkou - nejen u daně z nemovitostí - je pokuta za pozdní podání přiznání. Generální finanční ředitelství ji prezentuje tak, že včasným podáním přiznání lze "ušetřit" minimálně pětistovku.

Dosud záleželo na úředníkovi, zda mu podobnou sankci udělí. Nyní ji automaticky dostane každý opozdilec, pokud měl povinnost podat přiznání.

Pokuta činí 0,05 procenta z daňové povinnosti za každý den prodlení, minimálně však 500 korun (a maximálně 5 % daňové povinnosti nebo 300 tisíc korun).

Málo známá je skutečnost, že tato pokuta se začíná počítat až při zpoždění delším než pět pracovních dnů.

S placením počkejte na složenku

Kdo už podával přiznání v předchozích letech a nic se u něj vloni nezměnilo, letos přiznání nepodává.

"Také pokud dojde pouze ke změně sazeb, koeficientů nebo cen půdy, nemusí současní poplatníci daně čistě z tohoto důvodu podávat přiznání. Změny ve vyměření daně zohlední sám finanční úřad," říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová.

Na samotné splatnosti daně se nic nemění - stačí ji zaplatit do konce května. A pokud je daň vyšší než pět tisíc korun, lze ji rozdělit do dvou stejných splátek a tu druhou zaplatit do konce listopadu.

"Do konce května obdrží všichni poplatníci složenku s uvedením výše stanovené daně. Vyčkáním na tuto složenku lze předejít možným přeplatkům či nedoplatkům," zdůrazňuje Musilová.

Pozor na změny u spoluvlastníků

Výrazná novinka letos čeká na spoluvlastníky. Mohou totiž podat přiznání i pouze za svůj spoluvlastnický podíl také u staveb a bytů. Dosud bylo samostatné přiznání pouze ke svému podílu možné jen u pozemků.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte také:
Co všechno se mění od Nového roku: Podrobný přehled
Daňové změny roku 2011: Povodňová daň i nová pokuta
Tresty od finančního úřadu: Co hrozí po Novém roce

"U staveb ještě v loňském roce podával daňové přiznání pouze jeden ze spoluvlastníků a daň platili všichni nerozdílně," vysvětluje šéfredaktor odborného webu Hypoindex.cz Petr Zámečník. Dodává, že tato možnost trvá i nadále, lidé tedy budou mít na výběr.

Zámečník však upozorňuje na málo známý důsledek této novinky: "Jestliže kterýkoli ze spolumajitelů podá do 31. ledna 2011 daňové přiznání za svůj podíl, vzniká tím povinnost podat přiznání i ostatním spolumajitelům," říká.

Zmíněná pokuta minimálně 500 korun při zpoždění přes pět pracovních dnů přitom hrozí ostatním spoluvlastníkům bez ohledu na to, zda o podání daňového přiznání věděli, či nikoli.

 

Právě se děje

Další zprávy