V bezpečí kryptopeněženky
Při koupi bitcoinu je nutné myslet také na bezpečnost. Odborníci radí držet si ho u sebe, nikoliv na burze. K tomuto účelu slouží kryptopeněženka neboli veřejná adresa, kde budou nakoupené virtuální měny uložené. Veřejná adresa je kód ve formě čísel a písmen nebo v podobě QR kódu. K ní patří také soukromý klíč, aby majitel účtu mohl kryptoměnou disponovat.
Při výběru hraje roli účel nákupu. Pokud je cílem si bitcoin uchovat na delší dobu, nejvhodnější volbou je hardwarová peněženka, nejčastěji v podobě USB disku.
Hardware ale není zrovna nejlevnější, proto je další možností pořídit si papírovou peněženku. Lze ji vygenerovat buď v on-line generátoru, nebo například při nákupu v bitcoinmatu.
Pro aktivní placení s bitcoinem poslouží mobilní peněženka, kterou si uživatel stáhne do telefonu v podobě aplikace. Pro obchodování na burze investor zase využije softwarovou, kterou si nainstaluje do svého počítače. Obě varianty jsou ale zranitelné vůči kybernetickým útokům.
V případech ztráty či rozbití jakékoliv kryptopeněženky (kromě papírové) lze obnovit její zálohu za pomocí "SEED", což je obnovovací sekvence 12 či 24 slov, unikátní pro každou peněženku.
Dalším faktorem pro výběr je také cenové rozmezí, ve kterém jsou lidé ochotni do digitální měny investovat. "U vyšších částek - řekněme nad ekvivalent 1000 eur - doporučuji pořídit si hardwarovou peněženku Trezor. U nižších částek mobilní peněženku Samourai či Green," říká ekonom a kryptoměnový analytik v TopMonk Josef Tětek.