Podpis levného volání odložte, vyzývá nová konkurence

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
16. 4. 2013 6:15
U:fon začne služby GSM nabízet od 1. května, s Tescem půjde volat od léta
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha - S podpisem nové smlouvy na volání z mobilu ještě vyčkejte, naše nabídka bude lepší. Tak reagují na výrazné zlevnění, k němuž po letech sáhla trojice velkých operátorů, jejich budoucí "virtuální" konkurenti.

Operátor U:fon připravuje rozšíření produktů o služby GSM. Dosud provozuje síť CDMA s neúplným pokrytím republiky a podstatně limitován je i tím, že na technologii CDMA nejsou běžné mobily připraveny. Jeho zákazníci si tak nyní mohou vybrat jen ze třech nabízených modelů, které jsou od současných smartphonů vývojově na roky vzdálené.

"GSM služby nabídneme jak stávajícím, tak novým zákazníkům formou speciálního klubu od 1. května 2013. Věříme, že naše nabídka bude zajímavá," řekl online deníku Aktuálně.cz Martin Hes, předseda představenstva společnosti Air Telecom, která síť U:fon provozuje. Další podrobnosti však zatím sdělovat nechce.

Konkrétní nabídku ještě nechtějí představit ani další společnosti, které už ohlásily, že brzy nabídnou služby virtuálního operátora. Zatím jen neurčitě vzkazují, že jejich ceny budou ještě výhodnější, a že by se proto lidé neměli na další dva roky uvazovat některému z trojice O2, Vodafone nebo T-Mobile (což je podmínkou k získání nových nejlevnějších cen pro neomezené volání).

"Naše nabídka bude velmi konkurenceschopná. Zákazníci, kteří si zvolí Tesco Mobile, navíc nebudou muset podepisovat žádný závazek. Již v průběhu léta přineseme jednoduché a srozumitelné služby s vysokou kvalitou za výhodnou cenu," slibuje Jan W. Dvořák, mluvčí společnosti Tesco Mobile, která je společným podnikem řetězce Tesco a Telefóniky O2.

Další výhodu má přinést propojení s věrnostním programem Tesco Clubcard, který má už přes 1,5 milionu registrovaných členů. Tesco Mobile při svém vstupu na trh nicméně nabídne pouze předplacené karty - podobně jako BleskMobil, který svou verzi virtuálního operátora nabízí už od listopadu 2012. Rozšíření nabídky o tarifní volání chystá Tesco Mobile na později.

Reagují na nás

"Domníváme se ale, že jednání stávajících operátorů je reakcí na očekávaný vstup virtuálních operátorů na trh. Chtějí si tak na delší dobu „zasmluvnit" co nejvíce zákazníků právě před příchodem konkurence," říká Lukáš Pokrupa, obchodní ředitel skupiny Centropol. Ta chce spustit služby virtuálního operátora na podzim, podrobnosti ale neprozradila.

„V současné době jsou naše ceníky ve fázi přípravy, nemůžeme proto říci přesné ceny. Můžeme však zákazníky ubezpečit, že naše nabídka pro ně bude ještě zajímavější," dodává Pokrupa.

Služby virtuálního operátora se chystá nabízet také síť družstevních prodejen COOP, uvažuje o tom i energetický gigant ČEZ, hovoří se i o České poště, vydavatelství Mafra nebo o společnosti UPC. S T-Mobilem se na virtuálním operátorovi dohodla již firma GTS, která jej chce zaměřit na služby pro firemní zákazníky.

Konkurence pak může výrazně zesílit po vstupu dalšího regulérního operátora. Český telekomunikační úřad v minulém týdnu vyhlásil nové podmínky aukce, která by podle plánu měla skončit ještě letos. Stejně jako v předchozím klání se očekává, že zájem bude mít jediný, zato silný nováček ze skupiny PPF.

Virtuální operátoři využívají infrastruktury "plnohodnotných" operátorů, od kterých si pronajímají část kapacity. Kvalita signálu se tedy u virtuálních operátorů lišit nebude. Rozdíl může spočívat v nabízených službách. BleskMobil například učí své klienty obsluhovat se v internetové samoobsluze tím, že služby telefonního operátora stojí 20 korun za hovor.

 

Právě se děje

Další zprávy