Do cenové revoluce ukryli mobilní operátoři past: data

Patrick Zandl
15. 4. 2013 17:00
Patrick Zandl rozebírá v deníku Insider strukturu nové nabídky od Telefóniky a jejích konkurentů
Ilustrační foto: internet v mobilu.
Ilustrační foto: internet v mobilu. | Foto: Thinkstock

Praha - Revoluce v tarifech, jak prudké zlevnění paušálních cen za volání a SMS nazval jeho spouštěč Telefónica O2, ukazuje dva přístupy současně. Zaprvé: tři velcí mobilní operátoři se vážně začali připravovat na vstup toho čtvrtého, PPF mobile. Teď jde o to, „důstojně" přivítat Petra Kellnera v telekomunikacích, aby to neměl tak snadné.

Ale hlavně zadruhé: struktura nově nabídnutých cen ukazuje, že jde o mnohem více. O to, pokusit se alespoň zčásti zastavit změnu zvyklostí uživatelů. Hlavně pokud jde o data (čili internet v mobilu).

Výnosy z SMS  klesají

Dlouholetý aktivní i pasivní odpor mobilních operátorů vůči mobilním datům je pochopitelný, píše ve své obsáhlé analýze v deníku Insider Patrick Zandl. Převést hovory a zejména SMS na data by pro uživatele znamenalo významně ušetřit. Od doby, kdy Apple nabídl iMesssage a kdy mezi mládeží dramaticky stoupl počet zpráv prostřednictvím Facebooku, se výnosy z SMS zpráv propadají. Operátorům dělaly čtvrtinu výnosů a u mladších klientů ještě více.

Kde se odehraje příští cenová bitva, jsou data. A to je z českých tarifů zřetelné.

Nejnižší nové tarify totiž obsahují pouhých 300 MB dat, jinak 1 GB. To vypadá na první pohled dobře. Jenom do okamžiku, když si na svém mobilu spustíte cloudové služby a zjistíte, že 300 MB je tak na dva týdny. A pro "internetové" uživatele je málo i 1 GB dat. Ano, můžete si připlatit. Za dalších 202 Kč máte k dispozici další 2 GB dat a cena 1203 Kč nabídne úctyhodných 10 GB dat k volání a SMS kamkoliv zdarma.

Data, pole pro vyšší faktury

Telefónica zjevně počítá s tím, že data jsou příští příležitost, kde zákazníka zinkasovat. Nezkušený uživatel mobilních dat si této strategie nemusí povšimnout. 150 MB dat je něco jako 30 stažených písniček. Jenže: kdy si takový uživatel stáhl jedinou písničku přes mobil? Jde o něco jiného: jen průběžné aktualizace systému, periodické „čekování" Facebooku, počasí a pár webových stránek si řádně ukousnou. Dnešní iPhone či telefony s Androidem a cloudovými službami se hravě dostanou právě na onen 1 GB a nároky rychle porostou. Uvědomme si, že nynější tarify si pořizujete se závazkem na příští dva roky, kdy už 1 GB může vypadat jako směšně malé množství dat.

BYZNYS v deníku Insider:

Analýza Patricka Zandla: Tajemství férových tarifů made by Telefónica

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy