Do cenové revoluce ukryli mobilní operátoři past: data

Patrick Zandl
15. 4. 2013 17:00
Patrick Zandl rozebírá v deníku Insider strukturu nové nabídky od Telefóniky a jejích konkurentů
Ilustrační foto: internet v mobilu.
Ilustrační foto: internet v mobilu. | Foto: Thinkstock

Praha - Revoluce v tarifech, jak prudké zlevnění paušálních cen za volání a SMS nazval jeho spouštěč Telefónica O2, ukazuje dva přístupy současně. Zaprvé: tři velcí mobilní operátoři se vážně začali připravovat na vstup toho čtvrtého, PPF mobile. Teď jde o to, „důstojně" přivítat Petra Kellnera v telekomunikacích, aby to neměl tak snadné.

Ale hlavně zadruhé: struktura nově nabídnutých cen ukazuje, že jde o mnohem více. O to, pokusit se alespoň zčásti zastavit změnu zvyklostí uživatelů. Hlavně pokud jde o data (čili internet v mobilu).

Výnosy z SMS  klesají

Dlouholetý aktivní i pasivní odpor mobilních operátorů vůči mobilním datům je pochopitelný, píše ve své obsáhlé analýze v deníku Insider Patrick Zandl. Převést hovory a zejména SMS na data by pro uživatele znamenalo významně ušetřit. Od doby, kdy Apple nabídl iMesssage a kdy mezi mládeží dramaticky stoupl počet zpráv prostřednictvím Facebooku, se výnosy z SMS zpráv propadají. Operátorům dělaly čtvrtinu výnosů a u mladších klientů ještě více.

Kde se odehraje příští cenová bitva, jsou data. A to je z českých tarifů zřetelné.

Nejnižší nové tarify totiž obsahují pouhých 300 MB dat, jinak 1 GB. To vypadá na první pohled dobře. Jenom do okamžiku, když si na svém mobilu spustíte cloudové služby a zjistíte, že 300 MB je tak na dva týdny. A pro "internetové" uživatele je málo i 1 GB dat. Ano, můžete si připlatit. Za dalších 202 Kč máte k dispozici další 2 GB dat a cena 1203 Kč nabídne úctyhodných 10 GB dat k volání a SMS kamkoliv zdarma.

Data, pole pro vyšší faktury

Telefónica zjevně počítá s tím, že data jsou příští příležitost, kde zákazníka zinkasovat. Nezkušený uživatel mobilních dat si této strategie nemusí povšimnout. 150 MB dat je něco jako 30 stažených písniček. Jenže: kdy si takový uživatel stáhl jedinou písničku přes mobil? Jde o něco jiného: jen průběžné aktualizace systému, periodické „čekování" Facebooku, počasí a pár webových stránek si řádně ukousnou. Dnešní iPhone či telefony s Androidem a cloudovými službami se hravě dostanou právě na onen 1 GB a nároky rychle porostou. Uvědomme si, že nynější tarify si pořizujete se závazkem na příští dva roky, kdy už 1 GB může vypadat jako směšně malé množství dat.

BYZNYS v deníku Insider:

Analýza Patricka Zandla: Tajemství férových tarifů made by Telefónica

 

Právě se děje

před 6 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy