Penzijní reforma: ČSSD druhý pilíř nezboří, věří fondy

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
20. 4. 2013 13:35
Za první čtvrtletí podepsalo smlouvu 22 tisíc lidí, fondy brzy čekají skokový nárůst
Míří do penzijních fondů davy? Ilustrační snímek.
Míří do penzijních fondů davy? Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Pouze 22 tisíc lidí vstoupilo během prvního čtvrtletí do takzvaného druhého pilíře důchodového systému, který odstartoval s penzijní reformou na začátku roku. To je zatím ani ne pět procent z počtu klientů, který Asociace penzijních fondů očekává do poloviny letošního roku.

Penzijní společnosti to však - alespoň podle nejnovějších oficiálních vyjádření - většinou nepovažují za neúspěch a neobávají se, že by malý zájem nahrával plánům ČSSD, která druhý pilíř plánuje po volbách zrušit.

Jako problém nevidí penzijní společnosti ani minimální limit alespoň 50 tisíc podepsaných smluv, který jim ukládá zákon. Jednak na překonání této hranice mají dva roky, jednak ze zákona není jisté, co by se vlastně stalo při jeho nesplnění.

Dílčí úpravy ano, zrušení ne

„Když se loni v Parlamentu jednalo o zvýšení daně z přidané hodnoty, ČSSD byla velmi hlasitě proti a slibovala její snížení na původní hodnotu. Dnes už je po jejich březnovém sjezdu jasné, že se nic zpátky měnit nebude. Navíc, počkejme si, jak dopadnou volby," řekl online deníku Aktuálně.cz mluvčí zatím jednoznačně nejúspěšnější penzijní společnosti ze skupiny České pojišťovny. Ta uzavřela dvě třetiny ze všech dosud podepsaných smluv.

Konkurence pak připouští možnost určitých dílčích změn. „Zájmem každé následující vlády bude, aby si lidé sami spořili na penzi. Může proto docházet k dílčím úpravám, nikoliv však ke zrušení reformy," říká Pavel Jirák, předseda představenstva KB Penzijní společnosti.

Že politická rozhodnutí vznikají na základě pragmatických úvah, si připouští nováček v segmentu penzijních fondů. „Jakékoli politické rozhodování je ovlivněno výhradně tím, kolika potenciálních voličů se dotkne - a jinak se bude rušit produkt s desetitisíci klienty (a tedy potenciálními voliči) a jinak produkt se statisíci účastníky," říká Tomáš Kofroň za Raiffeisen penzijní společnost.

Penzijní společnosti každopádně zdůrazňují to, že i kdyby ČSSD skutečně v budoucnu měla politickou sílu na zrušení druhého pilíře, pak by rozhodně nedošlo ke „znárodnění" naspořených prostředků. „To ostatně potvrdil i předseda ČSSD," dodává Pavel Jirák.

Čekali jsme víc

Podle Asociace penzijních fondů celkový počet smluv ve druhém pilíři činil 22 375 smluv. Vzhledem k tomu, že na začátku roku asociace odhadovala výsledek za celý rok 2013 na úrovni milionu podpisů, zdá se být výsledek prvního čtvrtletí výrazně pod plánem.

Překvapil tedy jednotlivé penzijní společnosti výsledek za první čtvrtletí fungování nového systému? Že čekaly víc, uvedly jen dvě ze šesti společností. „Počet klientů je samozřejmě nižší, než jsme plánovali. Nad důchodovou reformou a druhým pilířem se snesl mrak hysterie, a to jak ze strany opozičních stran, ale i nejrůznějších ekonomických skupin a některých médií," říká Václav Bálek, tiskový mluvčí Allianz. Výrazně lepší výsledek čekali i v Raiffeisen.

Že jsou první výsledky blízko představám, naopak uvedla jen jediná penzijní společnost. Paradoxně ta, která má zatím podle čísel z jednotlivých společností nejmenší počet podepsaných smluv. „Aktuální počet klientů ve druhém pilíři se blíží našim původním představám. Počet smluv navíc konstantně roste," říká Pavla Hávová, mluvčí ČSOB.

O nárůstu počtu smluv mluví ještě generální ředitel penzijní společnosti České spořitelny a dokládá svá slova čísly. „Ke konci března letošního roku evidujeme přibližně 2400 klientů, kteří u nás vstoupili do druhého pilíře. Během února to bylo přes 500 klientů, během ledna necelá pětistovka," říká Aleš Poklop.

Vývoj v jeho společnosti každopádně nekopíruje březnový trend celého odvětví. Ve třetím měsíci letošního roku totiž přibylo takřka stejně podpisů (8871) jako předtím v únoru (8880). K nárůstu tak fakticky došlo jen při srovnání s lednem, kdy ale penzijní společnosti nízký počet nových smluv omlouvaly postupným budováním prodejní sítě.

Penzijní společnosti České pojišťovny a Komerční banky pak vzdálenost výsledků za první čtvrtletí od svých plánů nekomentují.

Fronty přijdou ke konci pololetí

Poraženeckou náladu však zástupci penzijních společností ve svých vyjádřeních rozhodně neukazují. Případný předčasný konec působení ve druhém pilíři si absolutně nepřipouštějí a nadále mají ve svých dlouhodobých plánech statisíce podepsaných smluv.

S velkým očekáváním pak hledí ke konci prvního pololetí letošního roku, kdy končí lidem nad 35 let možnost vstoupit do druhého pilíře. „V květnu a červnu předpokládáme nárůst zájmu v násobcích produkce za předešlé měsíce," říká Pavla Hávová.

„V polovině roku bychom rádi měli 100 až 120 tisíc klientů, do konce roku pak zhruba 150 tisíc klientů. Celkově očekáváme ve druhém pilíři v letošním roce zhruba 700 tisíc klientů v rámci celého trhu," přidává konkrétní čísla Aleš Poklop.

Ve stejných řádech se pohybuje i konkurence, čímž penzijní společnosti zároveň odpovídají na případný dotaz, zdali se neobávají zákonného požadavku na 50 tisíc podepsaných smluv do dvou let.

"Rok a tři čtvrtě, to je dost dlouhá doba, aby si důchodové spoření lidé našli. Za asociaci jsem přesvědčen, že v tom problém nebude," reaguje Ondřej Kubala, mluvčí Asociace penzijních fondů. A jak by to bylo, kdyby problém nastal? "Byla by to chvíle, kdy by do hry vstoupila ČNB, která by situaci s penzijními společnostmi řešila a koordinovala v zájmu klientů," uzavírá Kubala.

Podpořit lidi k podpisu smlouvy ve druhém pilíři se chystá i vláda, která vyčlenila 20 milionů korun na inforamční kampaň k důchodové reformě. Bude tak lidem vysvětlovat, proč byla reforma nutná a proč by podle ní měli do druhého pilíře vstoupit. Symbolicky druhý pilíř podpořil i premiér Petr Nečřas, který oznámil, že do něj vstupuje.

 

Právě se děje

Další zprávy