Potvrzeno. Penzijní fond Allianz už nemá nejvyšší výnos

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
27. 3. 2013 18:00
Allianz PF připíše za loňský rok výnos 1,85 procenta bez započtení státního příspěvku
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Allianz penzijní fond přišel o pozici jedničky, pokud jde o výši zhodnocení klientských vkladů. Za loňský rok připíše výnos 1,85 procenta, celkový zisk fondu činil 357 milionů korun. Informoval o tom jeho mluvčí Václav Bálek.

Podobně jako ostatních osm fondů tak ani Allianz vloni nedokázal vlastními investicemi uchránit vklady alespoň před inflací, která se loňský rok vyšplhala na 3,3 procenta.

Loňské výsledky v minulém týdnu oznámily Penzijní fond České pojišťovny (připsal zhodnocení 2,2 procenta) a PF ČSOB Stabilita (1,8 procenta).

Ostatní konkurenti sice své výsledky ještě nezveřejnili, ale podle odhadů vypočítaných odbornými servery Investujeme.cz a ProduktovéListy.cz zhodnotily vklady většinou ještě hůře než Penzijní fond České pojišťovny.

Z obou odhadů vycházel Penzijní fond České pojišťovny jako druhý nejlepší - těsně za fondem Aegon, jehož zhodnocení ale servery odhadovaly na zhruba 2,1 procenta, takže je možné, že jej Penzijní fond České pojišťovny v konečném žebříčku přeskočí.

Reálně se lidem vklady přesto zhodnotily - inflaci porazily díky státnímu příspěvku. Konkrétně u Penzijního fondu České pojišťovny dosáhlo výsledné zhodnocení v průměru 4,8 procenta.

Rekordní zájem o připojištění

V letech 2009 až 2011 dosáhl právě Allianz penzijní fond nejvyššího zhodnocení, předloni připsal 2,69 procenta.

I díky tomu získal v roce 2012 nejvíce nových účastníků penzijního připojištění - v posledním roce před změnou pravidel do něj vstoupilo 274 tisíc lidí, celkový počet klientů Allianz PF tak vzrostl na 486 tisíc.

"Allianz PF v roce 2012 zaznamenal rekordní růst počtu účastníků i objemu spravovaných peněz. Tyto prostředky bylo nutné s ohledem na garanci nezáporného zhodnocení investovat konzervativně, a to v prostředí trvale nízkých úrokových sazeb," vysvětluje mluvčí Václav Bálek.

Proto je podle něj připsané zhodnocení za rok 2012 nižší než v předchozích letech, přesto však prý představuje v porovnání s trhem nadprůměrný výsledek.

Allianz penzijní fond byl založen v roce 1997 a vznikl sloučením Allianz-Hypo penzijního fondu a Živnobanka-penzijního fondu. Stoprocentním vlastníkem fondu je Allianz pojišťovna, která je součástí pojišťovacího koncernu Allianz AG. Ten patří mezi největší evropské pojišťovny.

Drtivou většinu nashromážděných peněz investují fondy do bezpečných státních dluhopisů. Podle dosavadních pravidel totiž musely investovat tak opatrně, aby nedosáhly "záporného zhodnocení". Protože však počet takových bezpečných dluhopisů klesá, zatímco zájem o ně v době stále hrozícího ekonomického propadu roste, snižují se nadále jejich výnosy.

Přidejte si nás na Facebook a neuniknou vám další novinky!

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy