Praha - Městečko Říčany si jako první v Česku vyzkouší elektronickou aukci energií pro své občany. Domácnostem se tak otevírá nová možnost, jak už v letošním roce ušetřit. O konkrétní výši úspory se rozhodne ve středu odpoledne.
Vše organizuje tamní radnice ve spolupráci se společností eCentre. Samotná aukce začne ve 13 hodin, očekávaný souboj mezi dodavateli o co nejnižší ceny budou moci občané sledovat online. Rozhodnout se pak má nejpozději během hodiny.
Vedle občanů a dodavatelů budou říčanskou premiéru sledovat i zástupci některých dalších měst a obcí. Inspiraci zde našly například Krnov, Bílovec nebo Šenov v Moravskoslezském kraji. V hlavním městě pak jako první chystá elektronickou aukci městská část Praha 6.
Největší firmy se nezúčastní
Říčanská aukce bude spíše záležitostí menších alternativních dodavatelů, největší tuzemské energetické společností se jí nezúčastní.
„Podrobně jsme se touto možností zabývali a analyzovali její podmínky. Podle našeho názoru se jedná o experiment," vysvětlil online deníku Aktuálně.cz důvod neúčasti firmy RWE její mluvčí Martin Chalupský. Společnost podle něj v aukci spatřuje několik rizikových faktorů, ať jde o rozdílné termíny platnosti smluv, či neopodstatněnou výši provize pro organizátora aukce od vítězné firmy.
Podobnými obavami odůvodnil neúčast také mluvčí skupiny E.ON Vladimír Vácha. Zapojení neplánuje ani energetický gigant ČEZ.
Prostor tak dostanou například Comfort Energy ze skupiny Bohemia Energy nebo EP Energy Trading, náležející k Energetickému a průmyslovému holdingu.
Ani alternativní dodavatelé ale nemají jednotný názor. Nezúčastní se třeba společnosti Lumius nebo Centropol Energy. „Domníváme se, že tím, kdo z aukce bude mít největší ekonomický profit, je pořádající agentura. Zákazníci na podobné akci podle našeho názoru zásadním způsobem profitovat nebudou," vysvětluje obchodní ředitel Centropolu Lukáš Pokrupa.
Jak pro Aktuálně.cz upřesnila marketingová manažerka eCentre Alice Mazurková, zisk z aukce představuje pro společnost zhruba čtyři procenta z celkové vysoutěžené ceny. Tento podíl firmě hradí vítěz aukce.
Až pětinová úspora, ale...
Říčanské aukce se zúčastní celkem 450 domácností, které budou poptávat energie v celkové finanční výši kolem 22 milionů korun. Město odhaduje, že účastníci mohou dosáhnout na dodávkách energií pro 12 kalendářních měsíců až pětinové úspory.
Tato úspora se však, jak upozornil starosta Říčan Vladimír Kořen, týká pouze ceny samotné silové elektřiny. Ta přitom tvoří jen zhruba 40 procent celkového účtu, který domácnosti platí. „Úspora 20 procent na silové elektřině tedy neznamená o 20 procent nižší částku na složence," vysvětluje starosta.
Jeho slova potvrzuje i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Zhruba pětinové snížení ceny silové elektřiny může podle něj - v závislosti na stávajícím tarifu zákazníků - přinést efekt třeba jen na úrovni několika málo procent.
Čtěte zprávu o výsledku aukce: Říčany v aukci energií uspěly. Ceny klesnou o čtvrtinu |
Úspory se tak mohou lišit v závislosti na aktuálních smlouvách jednotlivých zákazníků. Pro někoho může novinka znamenat i třeba jen to, že mu konečná cena oproti loňskému roku nevzroste. „Doufám ale, že elektronická aukce povede k tomu, že většina domácností bude nakonec platit míň než loni," věří starosta Kořen.
Domácnosti nakupují jako malá firma
K využití systému elektronických aukcí i pro domácnosti přiměla představitele Říčan jejich zkušenost s obdobnými nákupy elektřiny a plynu pro městské instituce a organizace. Díky nim se na elektřině podařilo uspořit 25 procent nákladů a na plynu 17 procent.
„Při pohledu na to, jak se ceny propadají, jeden z říčanských radních Vladimír Polánský litoval, že je škoda, že se nemůže připojit i se svým domkem. A co tomu brání? zeptal jsem," popisuje zrod nápadu starosta Říčan Vladimír Kořen. Poté následovala jednání se zprostředkovatelem aukce, společností eCentre. Zhruba po půl roce příprav byl projekt spuštěn.
Zájem o úsporu nákladů za energie prostřednictvím aukce byl v Říčanech překvapivý. Jen během ledna se přihlásilo 100 uchazečů. Celkový počet zájemců měl pak co do objemu poptávaných energií odpovídat středně velké firmě. „Říkali jsme si, že úspěch bude 300 říčanských domácností," vzpomíná Kořen s tím, že se tuto hranici podařilo nakonec ještě překročit.
Tato aukce energií nebude v Říčanech poslední. Vzhledem k značnému zájmu nejen ze strany domácností město plánuje v závislosti na středečním výsledku v podobných nákupech pokračovat. Již nyní chystá další kolo na dodávky energií pro domácnosti. V květnu by pak chtělo tuto formu nákupu nabídnout i podnikatelům.
O výsledku aukce v Říčanech si přečtěte v tomto článku.
Hlásí se další města
Jedním z měst, které se Říčanami inspirovalo, je Šenov v Moravskoslezském kraji. Shodou okolností také ve středu odpoledne tam pořádá radnice první sezení s občany, na kterém chce nabídku prezentovat. Samotná aukce by se měla podle odhadů místostarosty Jana Blažka uskutečnit v květnu. Blažek předpokládá, že se zapojí zhruba 200 domácností.
Stejnou cestou pak hodlají nakupovat domácnosti v Bílovci na Novojičínsku nebo obyvatelé Krnova. Pražským domácnostem pak první elektronickou aukci energií nabídne městská část Praha 6.
„Očekáváme, že zájem bude obrovský, do e-aukce se totiž můžou hlásit opravdu všechny domácnosti z obvodu, kterých je odhadem 44 tisíc. Zejména senioři mohou tímto způsobem výrazně snížit své náklady na energie a ušetřit," říká místostarosta Prahy 6 Petr Ayeboua. Podle něj městská část jen za první dva dny od vyhlášení zaregistrovala 50 zájemců o tento způsob nákupu. Zda se podaří dosáhnout očekávané až dvacetiprocentní úspory z ceny silové elektřiny, se budou moci občané Prahy 6 dozvědět v úterý 30. dubna, kdy samotná aukce proběhne.
Pokud se nějaké město pro elektronické aukce rozhodne, je podle starosty Říčan prvotním krokem nashromáždit co nejvíce domácností, aby bylo možné usilovat o co nejnižší ceny energií. Zprostředkovatel elektronické aukce pak zajistí zbylé potřebné věci od sběru podkladů přes oslovení dodavatelů. V internetové aukční síni jsou poté porovnány dosavadní ceny s cenami vzešlými z aukce.
Čtěte také: Zdražení bulharské elektřiny překonalo i česká měřítka Konec strádání? Japonci získali plyn z "hořlavého ledu" Dobrá zpráva pro domácnosti. Plyn na jaře nezdraží |
Jestliže je vydražená cena nižší než stávající, zajistí organizátor taktéž podpis smlouvy s vítěznými dodavateli. Jediné, co musí domácnosti udělat, je registrace a poskytnutí smlouvy se stávajícím dodavatelem energií včetně vyúčtování za poslední rok. Přechod je pro domácnosti bezplatný. V případě, že se v rámci aukce nepodaří vysoutěžit výhodnější celkovou sumu, mohou zákazníci podpis smlouvy s dodavatelem odmítnout.
Domácnosti mohou zkusit i burzu
Vedle klasické změny dodavatele nebo nákupu energií v internetových aukcích se domácnostem otevírá také další možnost - pořídit si energie pro následující období přímo na burze. S touto nabídkou přichází Komoditní burza Profit.
Podle předsedy burzovní komory Ondřeje Grohara se budou tyto nákupy od elektronických aukcí lišit například stanovením minimální limitní ceny, kterou bude muset dodavatel v rámci burzovního obchodu akceptovat. Účast na obchodování pro domácnosti také znamená poplatek ve výši 200 korun. Výsledkem obchodování je pak závěrkový list, který slouží jako smlouva. Zákazník ani obchodník ji tedy již nepodepisují.
Stejně jako v případě elektronických aukcí je potřeba shromáždit co největší počet zájemců o burzovní nákupy s tím, že minimální počet domácností se pohybuje kolem stovky. Podle Grohara by měl první burzovní nákup energií pro domácnosti na KB Profit proběhnout v horizontu měsíce.
Neutrácejte zbytečně a vyberte si nejlevnějšího dodavatele ve vašem kraji díky jednoduchému srovnávači cen elektřiny a plynu. Vyřídíme za vás i přechod k jinému dodavateli. |