Zdražení bulharské elektřiny překonalo i česká měřítka

Petr Holub
20. 2. 2013 7:00
Srovnání evropských cen elektřiny ukazuje, že ČEZ jde za ziskem nejrazantněji
Nebe nad Tiranou. Zadrátováno, uvnitř proudí energie ČEZ.
Nebe nad Tiranou. Zadrátováno, uvnitř proudí energie ČEZ. | Foto: Reuters

Analýza Insideru - Nepokoje v Bulharsku jde vysvětlit tím, že vláda svěřila dodávku elektřiny největšímu dravci na evropském trhu, tedy české firmě ČEZ.

Srovnání evropských cen elektrické energie, které provedl deník Insider, ukazuje, že ČEZ jde za ziskem nejrazantněji ze všech.

Podle údajů to do první poloviny roku 2012 platilo pro Česko i pro Albánii a poslední zvýšení cen v Bulharsku bylo podle dostupných údajů tak dramatické, že vyvolalo lidový odpor.

Podrobná data Eurostatu ukazují, že se elektrárenské společnosti obvykle spokojí s výnosem 10-13 eurocentů za dodanou kilowatthodinu. Pravidlo platí prakticky všude pro domácnosti, které odebírají nad 5000 kilowatthodin ročně. To například znamená, že kromě běžných spotřebičů elektřinou topí a ohřívají vodu. Za dražší elektřinu v západních zemích mohou vždy vysoké daně, které pak státy jako Dánsko nebo Německo investují do dalšího rozvoje energetiky.

Výjimku z pravidla 10 eurocentů za kilowatthodinu tvoří některé země na Balkáně, konkrétně Bulharsko, Černá Hora a Bosna, kde se distributoři dosud spokojili s výnosem okolo sedmi eurocentů. Právě snaha o dosažení obvyklého zisku stojí za tím, že v přepočtu na svou kupní sílu platí za elektřinu nejvíc Albánci.

Tamní distribuční firma, kterou byl do konce minulého roku ČEZ, inkasovala i v Albánii 10 eurocentů, tedy jen o jeden cent méně než distributoři v dvakrát bohatším Slovinsku a o tři centy méně než v třikrát zámožnějším Rakousku.

Čtěte další podrobnosti v placeném deníku Insider:

Jak vypadá zdražení v Bulharsku? Jak velkou ránu do rozpočtů domácností ČEZ zasadil?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Babiš mladší se obrátil na policii, jeho otec se s ním chce prý setkat. Podle jeho advokáta by mohlo jít o ovlivňování svědka, uvedly Seznam Zprávy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy