Zdražení bulharské elektřiny překonalo i česká měřítka

Petr Holub
20. 2. 2013 7:00
Srovnání evropských cen elektřiny ukazuje, že ČEZ jde za ziskem nejrazantněji
Nebe nad Tiranou. Zadrátováno, uvnitř proudí energie ČEZ.
Nebe nad Tiranou. Zadrátováno, uvnitř proudí energie ČEZ. | Foto: Reuters

Analýza Insideru - Nepokoje v Bulharsku jde vysvětlit tím, že vláda svěřila dodávku elektřiny největšímu dravci na evropském trhu, tedy české firmě ČEZ.

Srovnání evropských cen elektrické energie, které provedl deník Insider, ukazuje, že ČEZ jde za ziskem nejrazantněji ze všech.

Podle údajů to do první poloviny roku 2012 platilo pro Česko i pro Albánii a poslední zvýšení cen v Bulharsku bylo podle dostupných údajů tak dramatické, že vyvolalo lidový odpor.

Podrobná data Eurostatu ukazují, že se elektrárenské společnosti obvykle spokojí s výnosem 10-13 eurocentů za dodanou kilowatthodinu. Pravidlo platí prakticky všude pro domácnosti, které odebírají nad 5000 kilowatthodin ročně. To například znamená, že kromě běžných spotřebičů elektřinou topí a ohřívají vodu. Za dražší elektřinu v západních zemích mohou vždy vysoké daně, které pak státy jako Dánsko nebo Německo investují do dalšího rozvoje energetiky.

Výjimku z pravidla 10 eurocentů za kilowatthodinu tvoří některé země na Balkáně, konkrétně Bulharsko, Černá Hora a Bosna, kde se distributoři dosud spokojili s výnosem okolo sedmi eurocentů. Právě snaha o dosažení obvyklého zisku stojí za tím, že v přepočtu na svou kupní sílu platí za elektřinu nejvíc Albánci.

Tamní distribuční firma, kterou byl do konce minulého roku ČEZ, inkasovala i v Albánii 10 eurocentů, tedy jen o jeden cent méně než distributoři v dvakrát bohatším Slovinsku a o tři centy méně než v třikrát zámožnějším Rakousku.

Čtěte další podrobnosti v placeném deníku Insider:

Jak vypadá zdražení v Bulharsku? Jak velkou ránu do rozpočtů domácností ČEZ zasadil?

 

Právě se děje

před 49 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy