Nová daňová sleva. Omyl se školkovným vás připraví o peníze

Petr Kučera Petr Kučera
13. 2. 2015 6:43
Školkovné lze u zaměstnavatele uplatnit nejpozději v pondělí. Lidé podávající daňové přiznání mají čas do začátku dubna.
Foto: Jan Langer

Praha – Už jen dva dny zbývají lidem, kteří chtějí prostřednictvím svého zaměstnavatele uplatnit novou daňovou slevu za umístění dítěte – takzvané školkovné. Potřebné dokumenty musí dodat mzdové účtárně nejpozději v pondělí 16. února.

Zájemce o slevu musí přinést potvrzení z mateřské školy nebo jiného zařízení péče o děti předškolního věku. U zaměstnavatele pak musí vyplnit také přílohu k Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob a podepsat, že druhý z rodičů neuplatňuje slevu u svého zaměstnavatele nebo ve vlastním daňovém přiznání (přestože to řada zaměstnavatelů požaduje, ze zákona nevyplývá povinnost přinést přímo potvrzení od druhého z rodičů, jako je tomu u "standardní" daňové slevy na dítě).

Pokud zaměstnanec musí nebo chce podat daňové přiznání, má na uplatnění slevy čas do 1. dubna, stejně jako například živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné. Slevu zahrne mezi další daňová zvýhodnění ve svém daňovém přiznání.

Za celý loňský rok

Nová daňová sleva sice byla definitivně schválena až v listopadu, přesto ji lze využít už pro snížení daně z příjmů za celý rok 2014. Rodičtedy může uplatnit náklady, které za celý loňský rok prokazatelně vydal za pobyt dítěte v předškolním zařízení. Výši těchto výdajů potvrdí provozovatel školky nebo obdobného zařízení. Případných poplatků na základní škole se už sleva netýká.

"Výdaj vynaložený za umístění dítěte lze připodobnit ke školnému. Do výdajů za umístění dítěte tak nelze zahrnout výdaje související s pobytem v tomto zařízení, například výdaje na stravování," upřesnil už loni online deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Stejně tak se od daně nemohou odečíst například náklady na dopravu dítěte.

Skutečná sleva, ne jen snížení základu

Maximální výše roční slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2014 jde tedy o 8500 korun, počínaje příjmy za rok 2015 se hranice zvýší na 9200 korun.

Novinka má formu slevy na dani, tedy částky odečítané přímo z daní, nikoliv „jen“ ze základu daně. Výslednou daň za loňský rok si tedy lze snížit skutečně až o 8500 korun (nikoliv jen o 15 procent z této částky, jako by tomu bylo v případě odečitatelné položky od daňového základu). Někteří mzdoví účetní přitom podle čtenářů Aktuálně.cz tvrdí opak, takže se vyplatí zkontrolovat si pak skutečně vrácenou částku ve výplatě za březen (obdržené v dubnu).

Dosavadní daňové zvýhodnění na vyživované dítě („slevu na dítě“) tato novinka nijak neruší ani neomezuje. Stejně jako tuto standardní „slevu na dítě“ může i takzvané školkovné využít vždy jen jeden z rodičů žijících ve společné domácnosti s dítětem. Jde přitom o roční slevu, kterou lze uplatnit až po skončení kalendářního roku, nikoliv průběžně v každém měsíci, jako je tomu u dosavadního daňového zvýhodnění na dítě.

Bez bonusu, ale i pro podnikatele

Na rozdíl od standardní slevy na dítě nepočítá nová sleva za umístění dítěte (školkovné) s takzvaným bonusem. Lidé si ji budou moci odečítat z daní, ale pokud je jejich daňová povinnost nižší než nárok na slevu, nevyužijí slevu celou. U standardní slevy na dítě přitom mohou nevyužitou část slevy dostat ve formě bonusu jako peníze „navíc“ od státu.

Oproti dosavadní „slevě na dítě" ji nebudou moci uplatnit prarodiče na vnuka či vnučku (s výjimkou péče nahrazující péči rodičů).

Nová sleva není omezena pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné, pokud současně uplatňují takzvaný výdajový paušál. Slevu však nemůže využít podnikatel, který si výdaje za předškolní zařízení uplatní ve svých „obecných“ daňových nákladech, tedy ve výdajích vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů podle paragrafu 24 zákona o daních z příjmů.

 

Právě se děje

Další zprávy