Nezaměstnaní vám doma uklidí a vyžehlí. Úřad práce chystá test nových služeb

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
9. 12. 2015 18:55
V Česku mohou začít fungovat nové služby pro domácnosti. Při výpomoci v domě a na zahradě, úklidu, vaření či žehlení by díky nim mohli najít práci lidé, kteří jinak místo hledají obtížně. Zaměstnání by finančně podpořil úřad práce. Služby pro domácnosti fungují v řadě evropských zemí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Nová pracovní místa pro lidi ohrožené sociálním vyloučením, lepší sladění práce a rodiny a snížení práce na černo v domácnostech. To jsou hlavní tři výhody, které by do Česka mohly přinést takzvané služby pro domácnosti. Ukázala to analýza Úřadu práce ČR.

"Jde o systém, který nabízí celou řadu možností, jak pomoci lidem nezaměstnaným i pracujícím," říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková. "Aby ale mohl fungovat v našich podmínkách, je nutné nastavit takové parametry, které dokáží zajistit profesionalizaci poskytovaných služeb, ochranu domácnosti a „kvalitní“ pracovní místa," dodává.

Jedná se o takové práce, které jsou v Česku zpravidla vykonávány na bázi sousedské výpomoci a probíhají tak v šedé zóně ekonomiky. Klasicky jde například o mytí oken, sekání zahrady, donášku jídel nebo třeba o hlídání dětí či domácích zvířat. Práce je pak vykonávána většinou na částečný úvazek.

Služby pro domácnosti fungují v řadě evropských zemí a podle závěrů analýzy se díky nim podařilo vytvořit desítky až stovky tisíc nových pracovních míst.

Například ve Francii, kde tento systém existuje už od roku 1994, vzniklo 330 tisíc pracovních míst zaměřených především na oblast úklidových prací v domácnostech, ale také na péči o děti a seniory. V Belgii vzniklo za posledních devět let více než 150 tisíc pracovních míst, v Německu pak během osmi let 240 tisíc míst.

Úřad práce nyní připravuje pilotní projekt. Kdy ale bude a jak konkrétně bude vypadat, zatím není jasné. Stejně jako zatím není jasné, kdo bude zaměstnávání lidí ve službách pro domácnosti zprostředkovávat, zda soukromé firmy, či úředníci, ani jak stát bude podporovat práci v těchto službách. 

Možnosti příležitostné práce zkoušely už v letech 2005 a 2006 úřady práce ve Vyškově, Hodoníně a Znojmě. Do projektu se zapojilo 164 nezaměstnaných. Pracovali jako pořadatelé při kulturních akcích, naskladňovali zboží, uklízeli či dohlíželi na bezpečnost dětí u škol. Dostávali za to šeky od zaměstnavatelů, úřad práce jim poukázky proplatil. O práci byl velký zájem.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy