Nejhorší práce v Česku? Volná místa, která nikdo nechce

Tereza Holanová Tereza Holanová
3. 8. 2015 5:30
Prošli jsme volná místa na úřadech práce. Loni nejvíce poptávané řidiče letos překonali pomocní pracovníci ve výrobě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Bez práce je v Česku více než 450 tisíc lidí, většina z nich přitom zaměstnání aktivně hledá a je do něj ochotná nastoupit do dvou týdnů. Přesto zůstává v databázi úřadů práce několik desítek tisíc míst, na která nikdo nechce nastoupit.

Mezi nabídkami neobsazených míst jsou letos v červenci nejčastěji zastoupeni pomocní pracovníci ve výrobě. Následují řidiči, kováři a montážní dělníci.

Databáze úřadů práce samozřejmě není vyčerpávající. Od roku 2012 jim totiž společnosti nemusí volná místa hlásit. Zvláště u profesí, které vyžadují vysokou kvalifikaci, firmy mnohdy hledají zaměstnance přes pracovní portály. Přesto je poptávka prostřednictvím úřadů práce stále nejrozšířenějším způsobem, jak volné místo "inzerovat".

Profese, při které nestačíte na dělníka

Nejvíce volných míst - 6442 - nabízely úřady práce v posledním červencovém týdnu v oboru pomocných pracovníků ve výrobě.

"Je to pouze jiný, eufemistický název pro montážní dělníky," říká prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič. Na pomocné pracovníky podle něj mají firmy ještě menší nároky než na dělníky - například pokud jde o znalost práce se stroji a přístroji. "S tím rovněž souvisí jejich ohodnocení, které je ještě nižší než u dělníků," dodává.

Podle statistiky, kterou pro ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovává společnost Trexima, činil medián (tedy "prostřední" hodnota, pozn. red.) jejich měsíční mzdy 16 528 korun před srážkami. Deset procent "pomocníků" s nejnižším výdělkem si přitom vydělalo jen 11 631 korun hrubého.

Nejvíce volných míst na úřadech práce:

Pozice červenec 2015 Meziroční změna
1. Pomocní pracovníci ve výrobě 6 442 + 4 729
2. Řidiči nákladních automobilů, autobusů, tramvají 5 326 + 2 533
3. Kováři, nástrojaři 5 154 + 2 682
4. Montážní dělníci výrobků a zařízení 4 767 + 2 572
5. Pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy 3 877 + 1 357
6. Obsluha pojízdných zařízení 3 176 + 2 439
7. Řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby 2 233 + 1 231
8. Slévači a svářeči 2 101 + 768
9. Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen, prodavači  1 881 + 920
10. Technici ve fyzikálních a průmyslových oborech  1 735 + 617

Zdroj: Úřady práce ČR

S nedostatkem pomocných pracovníků ve výrobě se firmy potýkají dlouhodobě - před rokem se tato pozice umístila v žebříčku na pátém místě. Volných míst na této pozici ale během roku výrazně přibylo - 4729. Důvodem je růst české ekonomiky, který byl v prvním čtvrtletí nejvyšší od roku 2007 a s nímž souvisí oživení průmyslové výroby. Že jde výroba nahoru, je patrné i ze zbytku žebříčku. Počet volných míst se zvýšil u 73 procent všech srovnávaných pozic.

"Velmi silnou roli zde hraje také neochota stěhovat se či jen dojíždět za prací," dodává Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, pod niž spadá i portál Jobs.cz. Řada pozic je totiž nabízena jen v některých regionech - například o pomocné pracovníky je kromě Prahy, Ostravy či Plzně největší zájem ve Valašském Meziříčí, Opavě a Hořovicích.

Odpovědnost pilota, plat uklízečky

Na druhém místě v žebříčku prací, u nichž je poptávka firem výrazně vyšší než zájem potenciálních zaměstnanců, je loňská "jednička" - řidičinákladních automobilů, autobusů a tramvají. Počet neobsazených míst se zvýšil z loňských 2793 na nynějších 5326.

Co zájemce odrazuje? Řidiči kamionů říkají, že při této práci máte "odpovědnost pilota a plat uklízečky". Přestože je nutné ovládat dopravní předpisy v celé Evropě, znát celní postupy, umět si poradit s opravami vozidla, vědět, jak rozložit či upevnit často velmi drahý náklad, a domluvit se cizím jazykem, medián hrubé mzdy tu loni činil jen 18 599 korun.

Profesi řidiče lze navíc poměrně těžko skloubit s rodinným životem. "Vzhledem k časové náročnosti není čas ani na koníčky. Vyjížděl jsem v neděli večer ve 22 hodin, kdy končil zákaz, a na cestách jsem byl týden, čtrnáct dní a párkrát i tři týdny v kuse," popsal online deníku Aktuálně.cz řidič Jindřich. Jednoduchý podle něj nebývá ani návrat domů. "Necháte auto na Rozvadově a jedete stopem za rodinou. A to samé v neděli odpoledne zpět," říká.

Podobně jsou na tom řidiči městské hromadné dopravy, kteří musí zvládnout městský provoz nebo časté spory s cestujícími.

Kováři, nástrojaři, strážní a ochranka

Třetí místo v žebříčku volných míst obsadili kováři a nástrojaři - firmy jich nyní přes úřady práce shánějí 5145. Podle Burkoviče je tato profese "typickou obětí demografie". "Rozdíl mezi počtem odcházejících důchodců a počtem studujících danou profesi na školách či učilištích je v desítkách procent. Důchodce tak nemá kdo v práci nahradit," vysvětluje.

V pětici "nejhorších" zaměstnání ani letos nechybí práce v oblasti ostrahy, tedy strážní, pracovníci ochranky, tělesní či osobní strážci, hlídači pláží nebo přírody. Úřady práce zde evidují 3877 volných míst.

"Práce v oblasti ostrahy patří k těm nejhůře odměňovaným, hodnocení odpovídá minimální mzdě," zdůrazňuje Burkovič. Podle údajů společnosti Trexima dosahoval medián jejich hrubé mzdy 11 320 korun, u deseti procent nejhůře placených zaměstnanců to však bylo jen 8985 korun. Přitom jde opět o zodpovědnou práci, která je fyzicky i psychicky náročná, prakticky na úrovni policisty. "Za takových podmínek se málokomu vyplatí pracovat a riskovat zranění, doživotní zmrzačení nebo dokonce smrt," podotýká Burkovič.

Inzeráty, na které nemá kdo odpovědět

Ne všechna místa jsou ale volná proto, že by o ně lidé neměli zájem. Důvodem může být také chybějící kvalifikace nebo skutečnost, že zájem firem roste rychleji, než na trhu přibývají noví kandidáti. To v první desítce žebříčku platí hlavně pro techniky ve fyzikálních a průmyslových oborech.

Vedle firem z oboru upozorňují na nedostatek kvalifikovaných odborníků i zástupci pracovních portálů, jejichž prostřednictvím je zaměstnavatelé často hledají. Nejhůře obsaditelné pozice se nepoznají jen podle počtu nabídek, ale i podle malého množství odpovědí, které na jednotlivé inzeráty přijdou.

Podle Dombrovského z LMC měli lidé v první polovině tohoto roku nejmenší zájem o následující profese. Za optimální počet reakcí přitom považuje třicet.

Pozice Počet nabídek Průměrný počet reakcí na inzerát
1. Programátor         3 364                               4
2. Konstruktér         1 896                               5
3. IT analytik         1 788                               9

Zdroj: LMC, Jobs.cz

"Typicky se jedná o profese náročné na kvalifikaci, u nichž nejde ani tak o neochotu lidí se jim věnovat jako o to, že poptávka firem výrazně převyšuje počet dostupných kandidátů," uvádí Dombrovský. "Výrazná část z nich v databázi úřadů práce nefiguruje - firmy je tam nehlásí, protože neočekávají, že by mezi nezaměstnanými nalezli vhodné zájemce," dodává.

Zkušenosti agentur

Podle personální agentury McRoy mají zaměstnavatelé největší problém při náboru finančních a pojišťovacích poradců. Hlavně proto, že jde zpravidla o práci bez fixní mzdy, která vyžaduje jak znalosti z oblasti financí a práva, tak vynikající komunikační schopnosti. "Profese má navíc v ČR špatné jméno kvůli nekalým praktikám některých zprostředkovatelů," říká zástupce agentury v Česku Tomáš Surka.

Na druhém místě je podle něj pracovník prodeje v call centru. "Tyto pozice se nabírají prakticky donekonečna - je málo lidí, kteří tuto práci vydrží dělat dlouhodobě. Proto je v call centrech neustálý nedostatek pracovníků," shrnuje.

Z vysoce kvalifikovaných profesí se v "top desítce" žebříčku McRoy objevují CNC programátoři či IT specialisté. Kromě Java programátorů jde stále častěji o programátory aplikací pro mobilní zařízení.

Podobnou zkušenost mají i pracovní agentury Manpower a Grafton. "Na trhu chybějí i dobře jazykově vybavení pracovníci, zvláště v sektoru sdílených podnikových služeb. Kromě perfektní angličtiny je zde často vyžadována znalost dalšího cizího jazyka, například němčiny, holandštiny, ruštiny či skandinávských jazyků," říká Marta Lipovská, mluvčí agentury Grafton.

Nejhorší práce podle výdělku a bezpečnosti

Jiné pořadí "nejhorších profesí" v Česku získáme, pokud je seřadíme podle nejnižšího výdělku nebo nejvyššího rizika. Podle dat za rok 2014 by tyto žebříčky vypadaly následovně:

Nejnižší hrubá měsíční mzda v roce 2014:

Profese Medián mezd
Uklízeči v provozovnách osobních služeb 10 106 Kč
Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních 10 869 Kč
Barmani 10 948 Kč
Vrátní 11 023 Kč
Pracovníci ostrahy, strážní 11 122 Kč
Pomocní kuchaři 11 307 Kč
Uklízeči a pomocníci v administrativních subjektech 11 452 Kč
Číšníci a servírky 11 550 Kč
Pomocníci v kuchyni 11 618 Kč
Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních 11 890 Kč

Zdroj: Trexima, MPSV

Nejnebezpečnější profese (počet úmrtí v posledních letech):

Profese 2010 2011 2012 2013 2014
Řidiči nákladních automobilů a tahačů 16 14 10 11 13
Stavební dělníci 5 5 12 7 9
Řidiči motorových vozidel 2 5 5 4 8

Závažné pracovní úrazy v roce 2014:

Profese Počet úrazů
Řemeslníci, kvalifikovaní výrobci, zpracovatelé a opraváři 410
Obsluha strojů a zařízení 344
Pomocní a nekvalifikovaní pracovníci 207
Techničtí, zdravotničtí a pedagogičtí pracovníci 135
Provozní pracovníci ve službách a obchodě 91
Kvalifikovaní dělníci v zemědělství, lesnictví a příbuzných oborech 62
Nižší administrativní pracovníci (úředníci) 47
Vědečtí a odborní duševní pracovníci 33
Zákonodárci, vedoucí a řídící pracovníci 30
Ostatní 35

Zdroj: Státní úřad inspekce práce

Jakou práci byste nechtěli dlouhodobě dělat vy a z jakého důvodu? Vzali byste místa, která na českých úřadech práce přebývají? Podělte se s námi o svoji zkušenost!

 

Právě se děje

Další zprávy