Kateřina Hovorková
21. 1. 2023 13:48
Zkontrolujte si své úspory pod polštářem. V oběhu je stále více než 47 milionů bankovek, které přestaly platit už loni v létě. Lidé je poznají podle úzkého stříbřitého proužku, který bankovku vertikálně protíná. Obchodníci je už nevymění a majitelé proto musí se starými penězi zamířit do banky. Podobně jako s těmi natrženými, ohořelými, pomalovanými či jinak poškozenými platidly.
Za nestandardně poškozené peníze se náhrady nedočkáte
- Když už jsou peníze - ať už bankovky, či mince - nestandardně poškozené, obchodníci je vzít nemusí. Jde například o bankovky ohořelé, zetlelé či s deformovaným obrazcem, bankovky poškozené hygienicky závadným materiálem nebo skládající se z více než dvou částí, popřípadě bankovky bez celého horního či spodního okraje.
Bankovky přitom vydrží v oběhu v průměru dva roky. Mince i dvacet let.
Za nestandardně poškozené tuzemské bankovky a mince majitelé náhradu nedostanou. ČNB ale může udělat výjimku, a to například při živelní pohromě.
Zničené peníze nahrazuje většinou i obětem trestného činu a také v situaci, kdy si příjemce nemohl všimnout, že je bankovka či mince zvlášť poničená, například kvůli svému zdravotnímu postižení.