Poškozená nebo už neplatná. Kdy může prodavač odmítnout bankovku a co s ní dál

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
21. 1. 2023 13:48
Zkontrolujte si své úspory pod polštářem. V oběhu je stále více než 47 milionů bankovek, které přestaly platit už loni v létě. Lidé je poznají podle úzkého stříbřitého proužku, který bankovku vertikálně protíná. Obchodníci je už nevymění a majitelé proto musí se starými penězi zamířit do banky. Podobně jako s těmi natrženými, ohořelými, pomalovanými či jinak poškozenými platidly.
Foto: Jakub Plíhal

S padělkem máte smůlu

Na území republiky bylo za celý rok 2021 zadrženo 1394 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí. Údaje za loňský rok ještě nejsou k dispozici. Vůbec nejvíce byla padělaná dvoutisícovka, a to v 70 procentech případů, pak tisícovka a na třetím místě skončila pětitisícovka. 

Pokud lidé obdrží padělanou bankovku a nevšimnou si toho, mají problém. Nikdo jim za ni nic nedá. Naopak, pokud se ji rozhodnou "udat" a například s ní zaplatit, bude to považováno za trestný čin. Lidé musí donést padělek na policii, která ho předá do ČNB. Ta jediná posoudí pravost. 

Jak ale uvádějí experti z ČNB - stále platí, že je většina padělků českých bankovek nepříliš dobré "kvality". A lidé, kteří věnují penězům při jejich přebírání pozornost, by neměli mít problém padělky rozpoznat.

 

Právě se děje

Další zprávy