Poškozená nebo už neplatná. Kdy může prodavač odmítnout bankovku a co s ní dál

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
21. 1. 2023 13:48
Zkontrolujte si své úspory pod polštářem. V oběhu je stále více než 47 milionů bankovek, které přestaly platit už loni v létě. Lidé je poznají podle úzkého stříbřitého proužku, který bankovku vertikálně protíná. Obchodníci je už nevymění a majitelé proto musí se starými penězi zamířit do banky. Podobně jako s těmi natrženými, ohořelými, pomalovanými či jinak poškozenými platidly.
Sada oběžných dvacetikorun ke 100. výročí československého státu a měny.
Sada oběžných dvacetikorun ke 100. výročí československého státu a měny. | Foto: ČNB

Stokoruna s přítiskem i speciální "dvacky"

Nejen prodejce však může být při placení zaskočený. Zákazníkovi totiž on sám může vrátit bankovku, která už na první pohled vypadá atypicky.

  • Může jít totiž o stokorunu, která má na lícní straně zvláštní přítisk, a také o speciální "dvacky" s portréty Aloise Rašína, Karla Engliše a Viléma Pospíšila a později také s portréty Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Jak bankovka, tak mince byly vydány v roce 2019 u příležitosti 100. výročí československé měny. Lidé si je mohli měnit v poměru 1:1.

Bankovka i mince jsou oběžné, tedy může se s nimi normálně platit. Ovšem většinu z nich si lidé nechávají doma jako sběratelské s tím, že časem získají na hodnotě. Pokud se dostanou do oběhu, tak spíše jen z nepozornosti vlastníků. 

Nyní navíc ČNB chystá vydání další bankovky s přítiskem, tentokrát půjde o tisícovku s logem, které odkazuje na 30. výročí vzniku české a slovenské koruny. Lidé si ji budou moci měnit za tisíc korun od 8. února 2023 na všech pobočkách centrální banky.

 

Právě se děje

Další zprávy