Praha - Ve čtvrtek 28. září zůstanou větší obchody povinně zavřené. Na tento státní svátek se totiž vztahuje zákaz prodeje, který před rokem prosadila skupina senátorů vedená Františkem Bublanem (ČSSD).
Výjimka ze zákazu platí pro obchody do 200 metrů čtverečních prodejní plochy, železniční a autobusová nádraží, letiště, čerpací stanice, lékárny a prodejny ve zdravotnických zařízeních. Bez ohledu na velikost a umístění ale musí mít zavřeno zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo výkupny odpadů.
Z velkých řetězců zůstane otevřený hypermarket Albert u nádraží v Českých Budějovicích a dva supermarkety Billa na ruzyňském letišti a pražském hlavním nádraží.
Vedle 28. září se zákaz týká také 28. října, 25. a 26. prosince, 1. ledna, Velikonočního pondělí a 8. května. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni. Běžně prodávat lze na Velký pátek, 1. května, 5. a 6. července nebo 17. listopadu. Ve výběru svátků není podle senátorů žádná logika - jde o kompromis, protože všechny najednou by zřejmě neprošly.
Alza se brání proti pokutě
Otevřené budou i prodejny e-shopu Alza.cz s víkendovým provozem, přestože prodejní plocha některých z nich přesahuje 200 metrů čtverečních. Podle mluvčí e-shopu Patricie Šedivé zůstanou provozovny otevřeny "za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů".
"Podle vypracovaného odborného právního posudku otevřením provozoven neporušujeme platné předpisy," říká Šedivá. "V případě neotevření provozoven by zákazníci nemohli vracet výrobky v zákonem stanovené čtrnáctidenní lhůtě od převzetí zboží, reklamovat produkty ani odevzdat vysloužilá elektrozařízení k recyklaci," dodává.
Zákon zakazuje pouze prodej, nenařizuje uzavření prostor. Česká obchodní inspekce, která jeho dodržování kontroluje, však během státního svátku v Alze zjistila, že lidé si mohou koupit zboží i přímo v prodejně.
Alza podle ČOI porušila zákaz loni 28. října i 26. prosince. Dostala pokutu, která ale zatím nenabyla právní moci, protože firma se odvolala. O výši sankce zatím inspekce ani e-shop nechtějí hovořit.
Téměř 1400 kontrol, osmnáct porušení zákona
Od loňského 28. října, kdy zákaz prodeje platil vůbec poprvé, uskutečnila Česká obchodní inspekce 1364 kontrol. "Zjistili jsme při nich osmnáct porušení zákona," říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
28. říjen 2016 | 429 kontrol | 12 porušení zákona |
Vánoce 2016 | 349 kontrol | 1 porušení zákona |
1. leden 2017 | 64 kontrol | žádné porušení zákona |
Velikonoční pondělí | 279 kontrol | 3 porušení zákona |
8. květen 2017 | 243 kontrol | 2 porušení zákona |
ČOI může uložit pokutu až jeden milion korun, při opakování až pět milionů. Zatím osm sankcí už nabylo právní moci. Nejvyšší pokutou je 20 tisíc korun pro společnost Ronja, která 28. října 2016 prodávala ve své provozovně "3 Kronen Markt" v nákupním centru Excalibur City Hatě..
Shodně 15 tisíc korun pak musí zaplatit dvě podnikající fyzické osoby z Českých Velenic a Vyššího Brodu kvůli otevřenému obchodu se smíšeným zbožím, jehož prodejní plocha přesahovala 200 metrů čtverečních.
Pokutu 10 tisíc korun dostal podnikatel provozující second hand v Rokycanech, českobudějovická společnost Sběrsur či brněnská Auto Šerý. V případě zastaváren a dalších prodejen použitého zboží, výkupen či sběren se totiž zákaz týká všech prodejen bez ohledu na jejich velikost.
Místo propouštění hledají nové zaměstnance
Svaz obchodu a cestovního ruchu, který sdružuje hlavně velké řetězce, loni varoval, že kvůli zákazu přijde o práci několik tisíc lidí.
Ani po téměř roce ale k výraznějšímu propouštění nedochází. Naopak: řetězce si opakovaně stěžují na nedostatek pracovníků a inzeráty lákající nové zaměstnance jsou vidět stále častěji. Díky ekonomickému růstu také stoupají tržby obchodníků. Zjistit, o kolik řetězce "přišly" kvůli zákazu, tedy zda by lidé při otevřených prodejnách utratili ještě více, ale objektivně nelze.
Zastánci zákazu - jako předseda odborové centrály Josef Středula - namítají, že lidé během svátků případně utratí peníze v jiné části ekonomiky, například za služby, takže ekonomika jako celek o ně nepřijde. Podle odpůrců, mezi něž samozřejmě patří i Svaz obchodu, by o otevírací době měl rozhodovat hlavně zájem zákazníků.
Řetězce i spotřebitelé si ale shodně stěžují na nelogický výběr svátků. "Regulace je matoucí. Obchodníci to pociťují na tržbách i ve svátky, kdy zavřeno není. Zákazníci se v omezení nevyznají a mají za to, že zavřeno bude," říká mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček.
"Zákon je pro značnou část veřejnosti matoucí. Naše zákazníky se snažíme o omezení otevírací doby vždy předem informovat. Přesto mají lidé stále často problém s tím, pro jaký sváteční den zákon platí, a kdy ne," říká také Zuzana Adámková, vedoucí marketingu řetězce Expert Elektro.